Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тази вечер Съветът за сигурност на ООН ще обсъжда кризата в Кипър от петък

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На закрито заседание, започващо в 22.00 ч. българско време тази вечер, Съветът за сигурност на ООН обсъжда кризата в Кипър след тежките инциденти в буферната зона, разделяща острова, в петък сутринта, когато кипърски турци нападнаха членове на мироопазващите сили на ООН. Никозия очаква днес много силна подкрепа и осъждане на турските провокации.

Дискусията в Съвета за сигурност е част от интензивните дипломатически усилия за намаляване на напрежението в Кипър.

В дневния й ред са развитието на ситуацията на острова след безпрецедентната атака срещу миротворците на ООН и нарушаването на статута на буферната зона, както и заявленията на Анкара и кипърското-турско ръководство, че ще продължат едностранните си планове в района.

Правителството в Никозия очаква "ООН да отговори на условията на своя мандат", заяви днес неговият говорител Константинос Летимбиотис.

Сблъсъкът възникна, след като сили на ООН блокираха незаконното навлизане от кипърската турска страна в буферната зона за неразрешени пътно-строителни дейности.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, институциите на Европейския съюз, много страни осъдиха категорично неприемливите действия на кипърските турци.

Русия бе единствената от 5-те постоянни страни-членки на Съвета за сигурност, която в продължение на 4 дни не осъди инцидентите. Едва часове преди заседанието тази вечер говорителят на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че Русия е срещу "всякаква форма на насилие срещу представители на ООН".


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Зеленски: След руски удар с дронове 100 000 души в град Миколаив останаха без отопление

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че повече от 100 000 души са останали без отопление в южния пристанищен град Миколаив (Николаев), след като днес руски дронове са нанесли удар по енергийна инфраструктура, предаде АФП. "Тези, които искат да възстановят мира и да се подготвят за преговори, не правят така", заяви Зеленски. Той призова..

публикувано на 16.02.25 в 20:01
Стив Уиткоф

Стив Уиткоф и Майк Уолц заминават за Саудитска Арабия във връзка с планираните мирни преговори за Украйна

Специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф заминава за Саудитска Арабия заедно със съветника по национална сигурност Майк Уолц, където ще разговарят как да бъде сложен край на войната в Украйна, предаде Ройтерс. Преди заминаването си той отбеляза, че "се надява да постигне наистина добър напредък" по отношение на преговорите между Киев и..

публикувано на 16.02.25 в 19:44

Ръст на престъпленията против личността в област Монтана през миналия месец

Увеличават се престъпленията против личността в област Монтана през миналия месец в сравнение с година по-рано. Ръстът е с близо 30%. Увеличение има и при престъпленията в домашни условия 18 престъпления против личността са станали през януари 2025 г. - с 4 повече от година по-рано. Към момента пет от тези 18 престъпления са разкрити, уточняват..

публикувано на 16.02.25 в 19:25
Френският президент Еманюел Макрон.

Срещата за Украйна във Франция - Стармър, Шолц, Фон дер Лайен и Рюте ще присъстват

Президентът на Франция Еманюел Макрон ще проведе утре в Париж неформална среща с лидерите на Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания.  Макрон свиква спешна среща на европейските лидери в Париж Френското президентство съобщи, че британският премиер Киър Стармър,  германският канцлер Олаф Шолц, генералният..

публикувано на 16.02.25 в 19:16
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров бе избран за председател на БСП

Временният председател на БСП Атанас Зафиров бе избран за лидер на партията. Той победи на балотажа Борислав Гуцанов. Обявяването на официалните резултати обаче се бави. Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Досега Зафиров изпълняваше временно функциите на председател. Информацията за победата му идва на фона на..

публикувано на 16.02.25 в 18:24

"Млади фолклорни таланти" с галаконцерт на сцената на Първо студио на БНР

Под съпровода на камерната инструментална група при Оркестъра за народна музика на БНР над 200 деца пяха на сцената на Първо студио на БНР в 24-тия галаконцерт на конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя" по програма "Хоризонт". Те бяха дошли от всички краища на страната. Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти"..

публикувано на 16.02.25 в 18:17
Оот ляво надясно: вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, председателят на Народното събрание Наталия Киселова.

БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин

Българската телеграфна агенция отбелязва 127 години от своя първи бюлетин с новини. Бяха представени нов новинарски център, читалня и нов шрифт ЛИК, създаден специално за Българската телеграфна агенция от Националната художествена академия. Генералният директор на БНР Милен Митев пожела на колегите от БТА смелост и сили да продължават това, което правят..

публикувано на 16.02.25 в 18:10