"Хората, които ще търпят последствията от тези законопроекти, когато станат закони, не са включени при тяхното обсъждане в парламента", заяви пред БНР журналистът Людмил Илиев от вестник "Сега", който проучва темата. Той обясни, че обществени консултации са предвидени за законопроектите с вносител Министерски съвет, а "депутатите имат малко повече свобода в това отношение".
Истински проблемното е, че данните остават едни и същи и не се променят с времето, отбеляза той.
"Там има законодателна култура, изпъстрена с такива лоши практики, които са се вкоренили трайно с времето."
Илиев даде пример със законодателните промени, касаещи концесията на пристанище "Росенец", при внасянето на които не са били посочени никакви сценарии за евентуалните последствия, а са били използвани съвсем стандартни текстове за оценката на въздействието, както при много други законопроекти.
"В оценката за въздействието бяха изредени същите тези стандартни фрази, които виждаме в почти всеки един друг законопроект. Бихме очаквали като граждани, които имаме здрав разум и знаем, че нещо ще се случи след такава важна стъпка, обаче там няма дори намек от сценарии какво ще е възможното развитие след това – ще бъде ли съдена България, ще трябва ли да изплащаме милиони…"
"Неучастието на гражданите при обсъждането и приемането на законите е въпрос на власт. Когато депутатите определят собствения си тесен кръг като единствените хора, които могат да вземат решенията за законодателството, тогава те определят и кръга на хората, които разполагат с власт в държавата. Кой остава извън този кръг? Всички останали. Те имат власт, за да вземат решенията какви ще бъдат правилата в нашето общество и не допускат заинтересуваните граждани да споделят тази власт. Това е едната страна на проблема. Другата е нашата собствена отговорност като граждани. Ние сами трябва да поискаме да споделим тази власт. Не може да продължим да бъдем толкова пасивни като общество, когато се решава всеки ден в парламента нашата съдба и нашият бъдещ живот", коментира Людмил Илиев в предаването "12+4".
Ние схващаме демокрацията в много тесен смисъл и оттам нататък нямаме грижа, подчерта журналистът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...
Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори . От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари. Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата. От летище..
Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Сред задълженията на учениците у нас, описани в..
"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..
Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година. Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..
Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..