Изложба "Ех, този цирк" ще представи музеят на София, а експонатите в нея са посветени на несъществуващата от 40 години сграда на цирка. Голям пожар унищожава зданието, което за времето си е нещо уникално. Сградата съществува само 20 години.
Експозицията ще бъде открита на 12-и септември в Регионалния исторически музей на София и ще остане там до 1-ви октомври.
В центъра на изложба "Ех, този цирк" е разказът за някогашното здание на Софийския държавен цирк – иновативно достижение на архитектите Ерослав Станков и Костадинка Станкова-Мутафова. Организаторите на изложбата припомнят, че сградата е построена на пл. "Солни пазар" в столицата. Съществува близо 20 години, преди пожар да я заличи на 25-и септември 1983 година. Сред акцентите в изложбата ще бъде специално направен макет на зданието.
От времето на идейното създаване на сградата са запазени и изложени авторски скици и чертежи. Те са допълнени с фотографии от различни периоди, а всичко ще е обогатено с автентични плакати от представленията на цирка.
Музеят осъществява изложбата в сътрудничество с журналиста Драгомир Драганов и с наследника на архитект Станков - Константин Ачков.
Експозицията е архитектурна, подчерта доц. д-р арх. Валентина Върбанова, главен експерт в музея на София и куратор на изложбата.
По време на изложбата "Ех, този цирк" ще има и съпътстващи събития. На 17-и септември /неделя/, когато е празникът на София, ще има магически спектакъл пред сградата на музея на София, а на 25-и септември ще бъде прожектиран документалния филм "Мокър от дъжд не се бои".
Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Регионален исторически музей - София
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото виждане, но..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..