Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Везбата като вид рисуване - с игла и конец

Снимка: Здравка Цветкова - личен архив

"Везбата носи радост и наслада за очите. То се вижда."

Това казва Здравка Цветкова от Банско. От години тя обикаля страната, за да събира знанието за българската народна везба. Направила е картата на България с характерните за всеки район шевици. Голямата ѝ мечта е да довърши започнатото пано с ликовете на българските владетели.

През цялото лято Банско показва на своите гости съхранените от векове традиции, занаяти, обичаи и фолклор. Едно от най-магичните места е импровизираното "училище" за бродиране на Здравка Цветкова, край което се спират и деца, и възрастни.

Тя показва голямо пано, в което е втъкала шевиците от почти всички селища на Благоевградска област, съдържащо избрани шевици, характерни за различните населени места и разказва откъде е събирала материал за него:

"От извора – по-възрастните жени, техните ризи, техните сандъци. Там се крият парченца избелели, прокъсани, но с много красиви шевици. Очите греят, стават млади. Някои – много с мерак, други не искат – струва им се, че нещо ще им вземеш."

Около 4 000 единици снимков материал са били редуцирани до избора на около 140 шевици за парчето плат.

"Това е усет. За цвят, да не се бие цвят с цвят. Трябва да бъде "нарисувано". Това си е вид рисуване, само че с игла и конец. Самата шевица ти говори. Тя ти казва къде да я сложиш." 

Докато обикаля из региона, Здравка Цветкова попива от възрастните хора историята, закодирана в красотата на носиите и чергите. Така забелязва къде се е бродирало повече и къде не: 

"Много се е бродирало в село Пирин, в Баничан, в Разлог. В Банско много малко, почти няма запазени бродерии. Банските жени са работели други неща и не са бродирали."

Здравка Цветкова твърди, че модел по поръчка не може да прави и не повтаря, защото "когато започнеш конвейра, той изсмуква хубавото", затова комерсиалната страна е последната ѝ грижа, "важното е да остане". Затова и подарява свои везани творби на музеи.

Последната засега идея на Здравка Цветкова е да избродира ликовете на българските владетели върху пано с размери между 2 и 3 метра. Представя си го като грандиозна творба, която ще изисква много време.

"Направени с всичките подробности. Вече три са избродирани – Кубрат, Пресиян и Аспарух. Някак си ми се иска лекичко да подпъхна като фон малко от Майстора – една-две картини, на Мърквичка "Ръченица"-та отдолу съм захванала..."

Иска ѝ се и да събере в книга цялото това знание. Книга, в която да има извезани страници.

Снимки: Кети Тренчева, Здравка Цветкова - личен архив 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51