Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Везбата като вид рисуване - с игла и конец

Снимка: Здравка Цветкова - личен архив

"Везбата носи радост и наслада за очите. То се вижда."

Това казва Здравка Цветкова от Банско. От години тя обикаля страната, за да събира знанието за българската народна везба. Направила е картата на България с характерните за всеки район шевици. Голямата ѝ мечта е да довърши започнатото пано с ликовете на българските владетели.

През цялото лято Банско показва на своите гости съхранените от векове традиции, занаяти, обичаи и фолклор. Едно от най-магичните места е импровизираното "училище" за бродиране на Здравка Цветкова, край което се спират и деца, и възрастни.

Тя показва голямо пано, в което е втъкала шевиците от почти всички селища на Благоевградска област, съдържащо избрани шевици, характерни за различните населени места и разказва откъде е събирала материал за него:

"От извора – по-възрастните жени, техните ризи, техните сандъци. Там се крият парченца избелели, прокъсани, но с много красиви шевици. Очите греят, стават млади. Някои – много с мерак, други не искат – струва им се, че нещо ще им вземеш."

Около 4 000 единици снимков материал са били редуцирани до избора на около 140 шевици за парчето плат.

"Това е усет. За цвят, да не се бие цвят с цвят. Трябва да бъде "нарисувано". Това си е вид рисуване, само че с игла и конец. Самата шевица ти говори. Тя ти казва къде да я сложиш." 

Докато обикаля из региона, Здравка Цветкова попива от възрастните хора историята, закодирана в красотата на носиите и чергите. Така забелязва къде се е бродирало повече и къде не: 

"Много се е бродирало в село Пирин, в Баничан, в Разлог. В Банско много малко, почти няма запазени бродерии. Банските жени са работели други неща и не са бродирали."

Здравка Цветкова твърди, че модел по поръчка не може да прави и не повтаря, защото "когато започнеш конвейра, той изсмуква хубавото", затова комерсиалната страна е последната ѝ грижа, "важното е да остане". Затова и подарява свои везани творби на музеи.

Последната засега идея на Здравка Цветкова е да избродира ликовете на българските владетели върху пано с размери между 2 и 3 метра. Представя си го като грандиозна творба, която ще изисква много време.

"Направени с всичките подробности. Вече три са избродирани – Кубрат, Пресиян и Аспарух. Някак си ми се иска лекичко да подпъхна като фон малко от Майстора – една-две картини, на Мърквичка "Ръченица"-та отдолу съм захванала..."

Иска ѝ се и да събере в книга цялото това знание. Книга, в която да има извезани страници.

Снимки: Кети Тренчева, Здравка Цветкова - личен архив 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10