Това мнение изрази пред БНР националният омбудсман проф. Диана Ковачева.
Според нея освен основния проблем – "бавните, нечувствителни тестове, при които процентът на грешка е около 20", се откроява и друг – липсата на официален списък с лекарства, които биха оказали влияние върху пробите.
"Проблемът не е никак нов. Отдавна трябваше да бъде намерено решение от страна на институциите. Проблемът се разраства и все повече са сигналите и тревогите на хората."
Решение може да бъде както официален списък, така и включването на предупреждение в самата листовка на лекарството, отбеляза Ковачева.
"Не е вярно, че хората могат да се информират кои са тези лекарства. Аз самата съм питала в аптеките. Оттам не се ангажират с такова мнение. Това означава, че човек не може да е сигурен, когато пие едно лекарство дали когато го спрат за проверка, той ще бъде жертва на неверен резултат от теста и съответно да понесе всички санкции", коментира националният омбудсман в предаването "12+4".
Шестмесечният период за тестовете е прекалено дълъг, заяви Ковачева. Човек с положителна проба през този период не може да шофира и ако това е свързано с професията му, то той не може да работи, посочи омбудсманът.
Относно критиките си срещу промените в Закона за енергетиката и предстоящата либерализация на пазара на електроенергия Диана Ковачева потвърди мнението си, че битовите потребители не са достатъчно защитени и "никаква информационна кампания на този етап не е разгърната".
Юридическите лица, които преди няколко години излязоха на свободния пазар, също срещнаха много затруднения, припомни Ковачева. По думите ѝ "цените са трудни за хората в момента, особено след високата инфлация и всяка рязка промяна може да доведе до нестабилност".
"Всички предложения не са достатъчно съобразени с интересите на потребителите и настоявам да бъдат преосмислени."
Проф. Диана Ковачева изрази и очакване да се приемат промени в Наказателния кодекс, с които да се криминализира унизителното отношение към жертвите на насилие.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел. В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...
Съединените щати прекъснаха преговорите за постигане на примирие в Ивицата Газа и изтеглиха екипа си от катарската столица Доха. Причината е последният отговор на Хамас, който според специалния представител на Вашингтон Стив Уиткоф "показва липсата на желание" за напредък. Уиткоф подчерта, че сега американската страна ще обмисли алтернативни варианти..
Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..
ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..
Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..
Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието. Промените в..
Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..