Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старинен Пловдив открива Националните есенни изложби

Националните есенни изложби в Старинен Пловдив и тази година се очаква да провокират интереса на ценителите на съвременното изкуство. Ден преди откриването в експозиционните пространства на три от емблематичните възрожденски къщи вече са подредени творбите на деветимата художници, поканени да се включат в това издание от куратора проф. Галина Лардева, а свързващият изложбите надслов е "Функции на състоянието“. Какво изследват, пресъздават, откриват през въображението си творците? 

През септември Старият град на Пловдив има особено привлекателно излъчване, а за това неизменно допринасят и Националните есенни изложби, подготвяни концептуално от проф. Галина Лардева, която е и декан на факултета "Изобразителни изкуства" на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство.  

Емануела Ковач, която е сред изявените български графици и преподавател в Националната художествена академия в София, е провокирана да се отдаде на експеримента:

"За първи път представям фотография върху алуминиева плоскост. ... Не съм избягала много от графиката, просто един друг поглед".  

Експериментът на Силвия Митовска изследва начините на насочване на съзнанието въз основа на сетивното уподобяване на форми пропорции и цвят. В една от експозиционните зали на къща Хиндлиян посетителите ще се изправят пред шоколади, мъфини, френски макарони, целувки и кексчета, изработени от фин и едрозърнест шамот, бяла и черна глина в съчетание с камък, мед и месинг.  


И тъй като ароматът също е неразделна част от емоционален спомен, реших чрез ароматната памет - "Ефектът на Пруст", да потърся и аналог между сладкарството и карамиката. Разбира се, тук зрителната памет също оказва влияние, каза още Силвия.  

Следвайки надслова на проекта, Силвия подчерта:

"Моето състояние е състоянието на наслада. Функцията му е тя да бъде споделена. Моята изложба е споделена наслада".

Най-младият участник в Националните есенни изложби - Йордан Велков разказа за подхода си към темата:

"Винаги съм се спирал на градската и индустриалната тематика, на човешката фигура, на човека в действие, в униформа. Работите ми интегрират състоянието на обекта като негова функция".

Йордан Велков

Националните есенни изложби ще бъдат открити на 1-ви септември, когато официално стартира и Есенният салон на изкуствата в Пловдив. Изкушените от съвременния прочит на изящните изкуства могат да видят експозициите до 30-и септември.  

Репортаж на Кремена Данева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Кремена Данева

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31