Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Карловските села се възстановяват бавно година след водното бедствие

| Репортаж
Снимка: Кети Тренчева

Година след водното бедствие в карловските села тоновете наноси са изгребани, свлечените от стихията дървета са премахнати, но и в Каравелово, и в Богдан, и в Слатина проблемите по инфраструктурата остават. В пострадалите домове ремонтите са на различни етапи.

Работа има и ще има още дълго, казват местните. Много от тях са гневни, други залагат на търпението, но повечето са убедени, че никога повече няма да видят селата такива, каквито са били преди опустошителното наводнение. Готвят се обаче на 2-ри септември да посрещнат доброволците, притекли им се на помощ.

"Първият ми етаж – на метър и половина тиня имаше в него. Отвън – дувари, всичко изпопада. Двор декар и половина, който се обработваше… Възстановил съм, горе-долу може да се живее. Съпричастност от хората имаше. Не очаквам някакви чудеса от нашата държава", казва пострадалият от водното бедствие Иван Пенков от Каравелово.

Той е притеснен, че никой от местната власт не идва с обяснения за конкретни срокове.

"Ясно е какво трябва да се направи спешно – инфраструктура", допълва и сравнява улицата с такава по време на война.

Георги и Тинка от същото село всеки ден си спомнят за помощта на доброволците и дарителите и се молят за тях. Сега правят наново ограда.

"Напредваме. Бавно, но с усмивка. Това е последната част от оградата. Без работа не става. Бог дава, Бог взема. Пак ни даде и продължаваме напред. Всеки има своя отпечатък в тая вода, която идва", коментира Георги.

"Разкопано е из цялото село, дълбоки канали са направили, минават колите и камионите, прахоляци се вдигат", споделя баба Мария от Каравелово.

В една от къщите е сменена дограмата, отвън е частично измазана.

"Ваучерите още не съм ги ползвал, те са до края на годината. Ще ида да си купя нещо, сигурно за баня. Тук нямаше място, където да не тече вода", спомня си собственикът.

Таня, която от години живее във Великобритания, всяка година по това време се връща в родния си дом в Богдан. "Става твърде, твърде бавно", прави равносметка тя относно възстановяването на селото след бедствието преди година.

"В дерето, с реката са много сериозни нещата. Няма да станат от днес за утре", преценява друга жителка на Богдан – Павлина, която се кани на годишнината в събота да благодари на доброволците за оказаната помощ.

"Младеж и девойка, казаха – тази сутрин кацнахме от Америка. Някъде към 10 бяха тук, от летището, влязоха, тинята и калта беше до моя ръст, целия ден не спряха. България беше в Богдан", спомня си през сълзи жената.

Стотици подобни истории ще се разказват още дълго в трите карловски села.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология. Създаден преди 30 години той обезпечава с кръв и кръвни продукти столичната военна болница и въоръжените сили. Да защитава живота и здравето на пациентите, обезпечавайки ги с кръв и кръвни продукти, е голямата мисия на Центъра за трансфузионна хематология още от..

публикувано на 02.06.24 в 07:50

В манастира "Св. св. Петър и Павел" започнаха честванията за 150-годишнината от създаването на първата семинария у нас

С откриването на музейна експозиция и с валидиране на историческа пощенска марка в манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец започнаха честванията за 150-ата годишнина от създаването на първата семинария у нас – Петропавловската.  Имали сме духовно образование още преди освобождението, подчерта великотърновският митрополит..

публикувано на 02.06.24 в 07:10

Доброволци от Турция помагат на "Млади изследователи за младежко развитие" за екологично земеделие

"Млади изследователи за младежко развитие" се заеха да развиват екологично земеделие край Смолян. Със същите тези младежи сме ви срещали. Те облагородиха пространството над каскадите в новия център на Смолян и го изрисуваха с красиви графити. Поставиха табели с призиви за опазване на града и зелените пространства. Почистиха и украсиха с..

публикувано на 02.06.24 в 07:03

Радиоактивните глигани на Европа

Обичате ли глиганско като Обеликс? Може би като на пълничкия галски воин, който никак не се радва да му казват, че е пълничък, печеното диво прасе ви се услажда, но внимавайте: от три десетилетия глиганите в Европа са твърде радиоактивни . Предупреждението в "Изотопия" отправи Георг Щайнхаузер, професор по радиохимия и физична..

публикувано на 30.05.24 в 10:18
Дария (10 клас), София и Катя  (5 клас) и Елена Волкова от Украинския образователен център и

Да завършваш учебната година в изгнание: как приключва годината за учениците в Украинския образователен център в София

Украинският образователен център в София се готви за приключване на учебната година. Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в..

публикувано на 29.05.24 в 10:54
Нощ на звездите

Броени дни преди "Нощ на звездите" - среща с трима от финалистите

Остават броени дни до 13-ото издание на "Нощ на звездите" . Спектакълът ще бъде на 1 юни. Фондация "Енчо Керязов" ще отличи талантливи деца в областта на спорта, образованието, изкуствата и иновациите. Над 1000 са били кандидатурите за тазгодишния конкурс. Предаването "Хоризонт до обед" покани трима финалисти в категория "Образование"...

публикувано на 28.05.24 в 11:00

Кой уби Ботев?

148 години след гибелта на Ботев все още се говори за убийството на гениалния ни поет и революционер. Какви са спекулациите по този въпрос и изобщо защо се повдига, са темите, които представя кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева. Един от основателите на Русенския частен революционен комитет и на тайната комитетска поща, която осигурява..

публикувано на 02.06.24 в 08:00