Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красота под сянката на клена - празник на японската култура у нас

За икебаната като форма на медитация, на гостоприемство, на хармония

4
Криси Прахова, Валентина Герова и Александър Симеонов
Снимка: Пламена Бачийска

"Красота под сянката на клена" – така е наречен празникът, посветен на две култури: японската и българската. Той ще се проведе на 16 септември в Ботаническата градина на БАН, която се намира на Околовръстен път.

Сега е моментът да посетите ботаническата градина в София!

Все още всичко цъфти кленовете са украсени в различни цветове и под тях може да се насладите на красотата на Чайна церемония, бойни изкуства, калиграфия, икебана, картини, народни танци, песни както и да си купите Суши приготвени  на място.

С всички тези мероприятия и красотата на ботаническата градина ще бъде отбелязан празника на София.

Вероятно всички знаете, че в Япония има обичай да се възхищавате на природата през различните сезони. Най-известният, разбира се, е ханами, гледане на черешов цвят.

И само за възхищение на цветовете на златната есен има друга дума: momiji-gari - "лов" за червени листа. Защото листата на кленовете всяка година са различни и омайващи с цветовете си.“

Специални гости по темата в "Нощен Хоризонт" са Криси Прахова от Чадо УрасенкеТанокай, България, Валентина Герова от школата по икебана „Сога“ и Александър Симеонов, създател и ръководител на Фолклорен клуб „Аджамиите“. 

"Празникът е под мотото - "Красота под сянката на клена", за да се полюбуваме на клена - това е времето, в което цветовете на клена са много ярки. Искаме да съчетаем и двата празника - на София, който е на 17 септември и на японската култура - на 16 септември, каза Криси Прахова в "Нощен Хоризонт".

Предвиждаме да бъде показано как се прави суши, икебана, калиграфия, чаена церемония, дори ще има японска песен и хайку изпълнения, бойни изкуства. От българскта страна ще се види изпълнението на Фолклорен клуб „Аджамиите“ и на хор "Светулковци". Това каза още Прахова, която се надява на 16 септември Ботаническата градина на БАН да се превърне в хубав празник за двете култури.

Криси Прахова, Валентина Герова и Александър Симеонов

"Икебаната, която ние ще представим, са символ на красотата на природата и на връзката на природата с човека. Как да добиеш спокойствие чрез цветята, да научиш, че всички клонки и цветя са прекрасни. Икебаната се усвоява за около 4 години. Всяко ниво е от 20 урока в различни стилове, сподели Валентина Герова:

"Икебаната е форма на медитация, може само с едно клонче или цвете да се направи хубава композиция. Основните принципи са създаване на хармония - земя - въздух и човек, триъгълниците, които се образуват, са също част от принципите на икебаната, за да има повече пространство и въздух между цветята и клонките в икебаната, поясни Герова.

"В групата "Аджамиите" има пеене и танци с настроение -30 човека сме цялата група - от 15 до 70 годишни, допълни Александър Симеонов.

Снимката е илюстративна

Сдружението Чадо УрасенкеТанокай, България е основано през 1992 год. като клуб на любителите на чайната церемония и японската култура.

Школата по икебана „СОГА“ е основана през 1995 год. към Асоциацията на Завършилите Токайския Университет, Япония.

Александър Симеонов е основател и ръководител на фолклорен клуб „Аджамиите“ гр. София, създаден през 2014 год. Клубът е създаден от група самодейци с цел изучаване и разучаване на българския фолклор.

Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48

"Дадох ли нещо на България?": спомен за Симеон Радев

Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..

публикувано на 21.01.25 в 11:30
Ангелина Петкова

Журналист ветеран: Радиото ми даде голямо богатство

" Постоянно съм с радио и с ритъма на живота . Такива станаха времената." Това казва радиолегенда от Монтана – 86-годишната Ангелина Петкова, която дълги години работи като журналист в града. Първите си стъпки в професията Ангелина прави в Трявна, където е шивачка и ѝ предлагат да работи в радио уредбата на завода. Първоначално се..

публикувано на 21.01.25 в 07:07
Пол Костаби, Paturage (

Странно красиви аномалии от Пол Костаби и други съвременни художници

Риволи е град в Италия, свързан с Наполеон и неговата победоносна италианска кампания, на него е кръстена и централна улица във френската столица, а на №59 от 1 ноември 1999 г. живее съвременното изкуство. Тогава трима артисти от KGB (Kalex, Gaspard, Bruno) окупират изоставена с години сграда и я..

публикувано на 19.01.25 в 15:12

Древните традиции създават мост между трите свята, за да слезе небесният на земята и да възвести доброто

Уникалният кукерски фестивал "Старчевата" в Разлог и тази година сибира над 3000 пазители на старата традиция за прогонване на злото и възвестяването на младата година . Девети международен кукерски карнавал "Старчевата" в Разлог На Атанасовден от седемте махали на града тръгна шествие с над 250 чауши, придружавани от..

публикувано на 19.01.25 в 11:50