Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ежегодни проверки и нови ангажименти, ако ЮНЕСКО обяви Несебър за обект в риск

Арх. Чавдар Георгиев, зам.- министър на културата: Няма действащ режим за управление, по който могат да се финансират проекти за реставрация и консервация

| Интервю
Несебър
Снимка: Свобода Атанасова
"Предложението е Несебър да бъде включен в списъка на обекти в риск на ЮНЕСКО на предстоящото събрание на организацията. Нашата задача е българската делегация да се опита да промени това намерение". Тези разяснения направи пред БНР заместник-министърът на културата арх. Чавдар Георгиев.

Старият град там отново е обект на наблюдение от страна на специализирана комисия на ЮНЕСКО. Автентичността му е в опасност и е възможно статутът му да бъде променен. 

"Статутът на обект в риск означава, че проверките на организацията ще бъдат ежегодни и ще се изработи план за възстановяване с ясни и точни ангажименти, които държавата ще трябва да изпълнява"

Вече 13 години мисии на ЮНЕСКО осъществяват посещения и излизат с препоръки за съхранение. Голяма част от тези изисквания са изпълнени, отбеляза  заместник-министърът.

"В действащото законодателство и в режимите за опазване няма изрична забрана за ново строителство, но допустимите намеси са свързани основно с възстановяване, ремонт, консервация и реставрация на съществуващите сгради. Всякакви други инвестиционни намерения са предмет на съгласувателни процедури"

И към момента има действащи режими и правила за опазване, но все още няма действащ режим за управление - т.нар. мениджмънт план, подчерта заместник-министърът. 

"А той има финасово-икономически аспект. Когато се създаде такъв план, там вече ще има механизми, по които да може да се финасират проекти за реставрация и консервация. Вярвам, че тогава и местните жители биха припознали много по-сериозно ценността и ползите". 

Вече са преприети мерки по отношение на съществуващи сгради, които не са съгласувани със Закона за културното наследство, обясни Георгиев.

И общината, и министерството на културата имат разписани документи по отношение на опазването на културното наследство, посочи той. 

Цялото интервю на Илия Върков с арх. Чавдар Георгиев може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Смолян раздадоха безплатно фиданки по повод Седмицата на гората

Южноцентралното държавно предприятие в Смолян раздаде безплатно фиданки по повод Седмицата на гората.  Тази година се навършват 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората, която стартира през 1925 година като Празник на залесяването. Мотото, под което ще премине честването на юбилея, е ”Век от вечността в създаване, опазване и грижа!“...

публикувано на 08.04.25 в 13:56

МОН предлага математическите гимназии да се преобразуват в специализирани училища

Министерството на образованието предлага математическите гимназии да бъдат преобразувани в специализирани училища. Образователният министър Красимир Вълчев обясни, че с новия статут приемът в тези гимназии ще бъде още в пети клас и ще отпадне кандидатстването след седми клас. Предложението обхваща всичките 31 Природо-математически гимназии в..

публикувано на 08.04.25 в 13:22

Експерт: Няма вещи лица, защото трябва да има достойно заплащане

Липсата на подготвени кадри се отразява и това оказва влияние върху бързината на изготвяне на експертизите. Да, няма експерти, а няма, защото трябва да има адекватно и достойно заплащане на техните услуги и труд, заяви доц. Орлин Колев от Асоциацията на вещите лица и експертите в интервю пред БНР.  Вчера министърът на правосъдието..

публикувано на 08.04.25 в 13:16
Орлин Колев

Орлин Колев ще е докладчик по делото за прекратената процедура за избор на главен прокурор

Най-новият конституционен съдия - избраният преди дни от Народното събрание Орлин Колев, ще е докладчик по делото за прекратената процедурата за избор на главен прокурор.  След като беше сезиран от единствения кандидат - настоящият временно изпълняващ функциите обвинител номер едно Борислав Сарафов, тричленен състав на Върховния административен съд..

публикувано на 08.04.25 в 13:12
Инж. Йордан Вълчев

Председателят на АПИ Йордан Вълчев е разпитан като свидетел за катастрофата край Телиш

Председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Йордан Вълчев е бил извикан на разпит заради тежката катастрофа, в която загина 12-годишната Сияна.  От него са били изискани документи, свързани с изграждането и поддържката на пътя Луковит - Плевен, за който, както стана ясно, са били подавани десетки сигнали, че е проблемен, научи БНР от..

публикувано на 08.04.25 в 13:04

Рибари от Бяла хванаха гигантска моруна... и я пуснаха, защото е защитен вид

Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор  гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина.  Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си.  (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..

публикувано на 08.04.25 в 12:55

Напояването на земеделските площи - основен приоритет за министъра на земеделието

Проблемът с напояването на земеделските площи ще бъде основен приоритет за министъра на земеделието и храните министър Георги Тахов.  Той обяви, че се работи по проект за увеличаване на поливните площи с 3 милиона декара. Освен това има планове за изграждането на 6 нови язовира пред следващите четири години.  Министър Тахов предлага..

публикувано на 08.04.25 в 12:49