Ситуацията в Община Царево остава тежка. Днес доброволци ще влязат в наводнените райони. За прием на доброволци е обявен телефон 0590 55 018.
Това разказа в предаването "Преди всички" Борислав Петков, собственик на почивна база "Синьо лято", която се намира в съседство с къмпинг "Нестинарка". Там по време на приливната вълна е имало деца на летен лагер.
Един от собствениците на къмпинга, в който са били настанени децата, е събирал с кану багажа, допълни Петков.
Представители на институциите все още не са посещавали наводнените райони на къмпинга, уточни собственикът, който стопанисва мястото от 27 години.
Според него основна причина за бедствието е интензивният валеж – над 300 литра на квадратен метър.
"Другата основна причина – непочистените дерета и корита", категоричен е Борислав Петков. По думите му, почистване не е правено от години, а върху едно от големите дерета пък има построен хотел.
Това каза Георги Влайков от Аварийно спасяване – Пловдив, който е част от екипа спасители в региона на Царево.
"Можем да евакуираме хора – това ни е приоритет, за това сме екипирани. С покъщнина, кал – ще се занимаваме идните дни", посочи Влайков и отбеляза, че заедно с тях ще работят от Аварийно спасяване – София и екипи от Пазарджик с офроуд линейка и високопроходими автомобили.
Той призова желаещите да помагат да изчакат официална информация от щаба, защото има КПП-та, които допускат само автомобили със специален режим и "може да стане хаос".
"Ще се събираме доброволци за почистване на плажа, което започна още снощи. Имаше изваден автомобил, успяха да го издърпат. Нямаме ток от вчера. Сигналът ни е изключително лош", описа ситуацията Милена Генадиева, която се намира там.
"Заваля дъжд, който не спря да вали. Със силна буря, светкавици и гръмотевици. Не говорим за запушена канализация. Нито една шахта не прелива. Преля една рекичка, която лятото е баричка. Около нея има много каравани и водата от рекичката избута караваните към морето. Морето не е заливало караваните. Тези коли във водата са по същия начин – от реката. Няма човешка намеса. Неистовото количество дъжд е причината", подчерта Генадиева.
"Къмпингът е семеен. Тук има много деца."
Равносметката – около 20 повредени каравани, някои в раздробен вид, както и няколко автомобила. Има два автомобила в морето, които се виждат.
"От Бургас до Царево пътят е отворен за движение във всички негови части. Единствено на река Караагач ще бъде въведена временна организация. Безопасно е съоръжението, през него се минава. Има създаден обходен маршрут, който се обследва. От Синеморец в момента хората не могат да преминат към Царево."
"Постоянни приливни вълни. Има дерета, свързани с притоци на Велека. На интервали. Помощта си е в нас, в ръцете ни. Каквото можем, правим", каза още Той и припомни, че преди две години отново е имало наводнение в селото.
В момента има пътища, които са изровени по 1,50, коловоз, посочи Георгиев, който очаква "държавата да вземе адекватни мерки".
"В района на бедствието нямаме стопанисвани от нас язовири. Става дума за обилен валеж от 329 литра на квадратен метър. Не става въпрос за непочистени реки и неподдържани язовири."
Язовир "Ясна поляна" е поел голям обем от река Дяволска, стана ясно от думите на Динева.
Работи отводнителна помпена станция край Приморско.
"Първите 650 хранителни пакета са доставени още през вчерашния ден. БЧК е договорила чрез корпоративни дарители 10 тона минерална вода. Предоставя се логистика. Правят се лъчове до населените места, където бедстват хора. В момента водата не е годна за пиене. Призоваваме всички да не ползват водата за пиене", поясни за БНР Виолета Радева от Българския червен кръст - Бургас.
Тя увери, че водата ще стигне достатъчно бързо до бедстващите населени места.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Снимки: БГНЕС, БТА
Пристанището в Барселона ще намали от 7 на 5 терминалите за обслужване на круизни кораби. Планът беше включен в ново споразумение между Общинския съвет и управлението на порта. Постигнатото споразумение включва разрушаване на терминали A, B и C и превръщането им в един, така че капацитетът на трите терминала, който има 12 800 пътници, ще бъде..
Шест поредни дни с температури, които на места ще достигнат до 43 градуса - това е прогнозата за Гърция през следващата седмица. Всички райони на Гърция ще бъдат засегнати от екстремно високи температури, според синоптиците. Провежда се извънредно заседание на Комисията за реакции при бедствия. Специалисти поясняват до къде достига рискът за..
Спасиха двама българи от потъваща яхта на Пелопонес. Морска охрана е получила сигнал за помощ от капитан на яхта, която се намира в открито море до град Егио на Пелопонес. Поради техническа повреда яхтата е блокирала на място, съобщил напитанът. На нея имало четирима души – капитанът - грък, двама българи и един руски гражданин...
Северна Корея и Русия задълбочават икономическите си връзки, съобщава "Файненшъл Таймс". Търговското сътрудничество между Москва и Пхенян се разраства и предоставя на двата режима нов инструмент за противодействие на западния натиск, пише изданието и дава пример с това, че севернокорейски ябълки вече се появяват на рафтовете в руски супермаркети...
Трябва да помогнем на Украйна да спечели войната. За това призова външният министър на Румъния О а на Ц о ю. В интервю за местната телевизия "Антена 3" тя коментира още, че Букурещ няма да изпраща войски на украинския фронт но ще предостави хуманитарна подкрепа. Също така Румъния ще се включи в процеса по възстановяването на Украйна. Още от Лъчезар..
Огнеборци и доброволци успяха да локализират пожара в близост до село Стефан Караджово в община Болярово. Това съобщи директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Ямбол - Иван Динев. Голям пожар бушува в землището на ямболското село Стефан Караджово " Вятърът се обърна към селото и застрашаваше населеното място...
Евроскептикът и фаворит за спечелване на предстоящите през октомври парламентарни избори в Чехия Андрей Бабиш заяви в интервю за „Файненшъл таймс“, че възнамерява да пренебрегне целта на НАТО за 5% разходи за отбрана и да спре доставките на оръжие за Украйна. Бабиш планира да наруши обещанието на Прага да увеличи разходите за отбрана до 5% от..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..