Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Младен Влашки: Идеята за единение се развива на литературното поле в Пловдив като взрив

Младен Влашки
Снимка: БНР

След Освобождението Пловдив е на само столица на Източна Румелия, но и се превръща в културен и образователен център, обединяващ духовните търсения и стремежи на прохождащата интелигенция от всички български земи. 

Все още изявените български имена в литературата са малко, но най-значимите представители идват в Пловдив. 

Периодиката също е в подем, а книгоиздаването е с традиции още от Възраждането. Разглеждайки тези културни напластявания, много изследователи считат, че това е и една от причините именно в града на тепетата да се роди и осъществи идеята за Съединението на Княжество България и Източна Румелия. 

А в сърцето на Пловдив- между Римския стадион, входа към Стария Пловдив и Джумая джамия- от 2011 година има и литературна градина, наречена „Седмият хълм“, открита тогава неслучайно в навечерието на 6 – ти септември. 

Как емоцията на българите за единение се проектира именно на литературното поле и то точно в Пловдив, за "Нощен Хоризонт" разказа доц. Младен Влашки - литературен историк, гост-преподавател в Университета „Георг-Август“ в Гьотинген (Германия) и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски“:

"Развива се нещо като взрив, защото литературният живот по това време, преди Съединението, е в Пловдив. И в момента на съединяването на тези две части на България, изградената вече литературна система се разширява като взрив и се разнася вече по цялата страна.

Така че, Съединението играе и тази роля.

Като кажем и това, че тук, в Пловдив са учебникарите, големите фигури. Тук Иван Вазов и Константин Величков правят онази прословута "Българска христоматия", която ще научи българите какво е епос, какво е епиграма, ще ги научи на литературните жанрове, ще им даде образците от световната литература. Тука става. И след Съединението това нещо мощно се разгръща, като голяма част от него отива и в София, като нова столица, сподели доц. Младен Влашки.

"По това време на Съединението в Пловдив се намира големият интелектуален и културен живот на българите. Това е видно от кореспонденцията на Константин Величков - как идеята на Съединението и от литературна гледна точка ги занимава - защото тук са големите сили. Тук е Захари Стоянов, Вазов, Константин Величков, Петко Славейков - тук са големите имена на литературата, тук се издават и големите мощни вестници, разказа още Влашки. 


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хакан Фидан

Турският външен министър ще посети признатата само от Анкара Севернокипърска турска република

Турският външен министър Хакан Фидан ще посети утре и вдругиден признатата само от Анкара Севернокипърска турска република (СКРТ), за да обсъди усилията на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш за възобновяване на преговорите, целящи да решат кипърския проблем през идните месеци, съобщи "Хюриет дейли нюз", цитиран от БТА. Според дипломатически..

публикувано на 07.01.25 в 15:44

Екоинспекцията спря разполагането на фотоволтаици в село Вишовград

Регионалната екологична инспекция във Велико Търново спря реализацията на частна фотоволтаична централа върху повече от 500 декара в павликенското село Вишовград. Срещу инвестиционното намерение има сериозен отпор на местните хора. Екологичната инспекция прекрати процедурата за изменение на общия устройствен план на Павликени, с което се..

публикувано на 07.01.25 в 15:29
Велислав Величков

Велислав Величков: Прекратяването на преговорите е заради избора на Сарафов, после ще ги подновят

Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с конкретни срокове за ВСС. И веднага Борисов прекратява преговорите.  Това каза пред БНР адвокат Велислав Величков, председател на гражданското сдружение "Правосъдие за всеки".  Днес той..

публикувано на 07.01.25 в 15:16
Министърът на финансите Людмила Петкова

Финансовият министър защити параметрите на бюджета

Служебният министър на финансите Людмила Петкова защити параметрите в проектобюджета за 2025 година пред депутатите от ресорната комисия. Този проект отразява всичко, което беше направено или не беше направено през последните 3 години, посочи тя. Георги Ганев прогнозира: Парламентът отхвърля проектобюджета, спешно се прави нов "Политиките,..

публикувано на 07.01.25 в 15:00
Светослав Бенчев

Светослав Бенчев: Нормативна пречка може да остави България без достатъчно бензин от 1-ви март

Има нормативна пречка, свързана с биогоривата, която може да остави България без бензин от 1-ви март и с много намалено количество доставки .  Това каза пред БНР Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация, като уточни: "Ако не бъдат взети мерки от Народното събрание, това вероятно ще се случи".  По думите му..

публикувано на 07.01.25 в 14:23
Стою Стоев и Надежда Йорданова (ПП-ДБ) на заседанието на Комисията по конституционни и правни въпроси на НС -  7 януари 2025 г.

Правната комисия прие на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс

Под временното председателство на Росен Желязков от ГЕРБ парламентарната Правна комисия включи в дневния ред на първото си заседание предложения за промени в Изборния кодекс и в Закона за вероизповеданията. Така планираните първоначално три проектозакона за промени в Закона за съдебната власт ще се гледат последни. Трите законопроекта са на..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Асен Василев

Асен Василев: Бюджетът да не става заложник на разговори за правителство

Пред БНР Асен Василев от "Продължаваме промяната" призова бюджетът да не става заложник на преговорите за кабинет: "Изключително е важно държавата да има бюджет, за да може да работи бизнесът и хората и да има предвидимост. Правителството изпълнява бюджета или го внася, ако е служебно или редовно, но няма как бюджетът на държавата да е..

публикувано на 07.01.25 в 14:13