Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оперната певица и актриса Тамара Ангеловска и нейният път към мечтите

2
Тамара Ангеловска
Снимка: Личен архив

Тамара Ангеловска е оперна певица и актриса от Северна Македония. Избира да учи в България, като е част от различни театрални и кино продукции у нас. А с оперното изкуство се изявява на сцени в Италия и Сърбия.

Тамара Ангеловска е специален гост на "Нощен Хоризонт" с ководещ Ангелина Грозева от програма "Христо Ботев" на БНР.

На театрална сцена можем да я гледаме в представлението „Проблем“; по разкази на Чудомир, с режисьор Стефан Милков, участвала е и в „12 разгневени жени“ в Нов Български Университет, където избира да учи и да се развива, не само с операта, но и с актьорското майсторство:

„Живея мечтите си, но всичко това е резултат от много любов и старания. България има много силно образование като става въпрос за изкуство. Мислех между няколко държави, но не съжалявам, че съм избрала да уча тук. 

Има прекрасни артисти от вашата страна, които се докосват до световни сцени като пример посочвам Соня Йончева, защото тя е моя идол.

Тамара Ангеловска

Смятам, че един артист трябва да показва качествата си навсякъде, където има възможност, защото музиката е универсален език и градим мост между всички националности, култури. Аз истински се радвам, че имам възможност да бъда амбасадор на балканските култури чрез творчеството на Парашкев Хаджиев, Томислав Зографски. Това са арии, които съдържат елементи на нашата традиция и са доста необикновени за другите народи.“

Тамара има много успешни роли като оперна певица из цяла Европа, участва в премиера на „Дон Жуан“ в Италия, има соло рецитали в Рим, концерти и рецитали в Рим и Скопие. Смята, че изкуството на един творец трябва да се развива глобално, и че артистите са хората, които строят мост между различните култури и държави:

Тамара Ангеловска

„Винаги съм смятала, че ние артистите сме хората, които трябва да изградят мост между двете държави. Винаги съм се чувствала като у дома в България и спокойно мога да кажа, че това е втория ми дом, където прекарах най- хубавите си години, благодарение на колеги, приятели, педагози. Това е доказателство, че не трябва да се влияем от всичко, което четем в мрежата за отношенията между двете държави.“


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58