Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесно достъпни ли са българските сайтове и за незрящи хора?

| Интервю
Снимка: Фейсбук страница на фондация

"Ние чуваме текст чрез софтуер, който синтезира човешки глас. Зрящият потребител възприема цялата информация, когато хвърли един поглед върху сайта и бързо може да достигне до определен елемент. Незрящият линейно го обхожда". Това обясни пред БНР Димитър Димитров, преподавател по информационни технологии за незрящи в Центъра за незрящи „Светлина – София“

"Важно е да се правят тестове за достъпност на сайтовете от незрящи хора, защото всички електронни инструменти, които съществуват, могат да бъдат подведени". 

Димитров смята за добра достъпността на платформата БИНАР, която се използва от БНР и има съвсем валки забалежки към нея. 

Той благодари на Министерството на електронното управление за съвместната работа с незрящите хора, с които се извършват порверки на редица сайтове.  

"Изискванията се спазват доколкото готовите темплейти, плъгини и т.н. са си създадени да имат определено ниво на достъпност чрез екранен четец."

Най-удобно за незрящия потребител е някъде в началото на сайта да е маркиран плейър, обясни още Димитров.

Той посочи в предаването "Хоризонт до обед" един от най-сериозните проблеми, пред които са изправени незрящите хора по отношение на достъпността в електронна среда. 

"Необходимо е използването на съвременни софтуерни продукти при създаването на сайтове. За да работят те, обаче се изисква и актуален хердуер. Той струва пари, а голяма част от незрящите хора не могат да си позволят редовно да го подменят".

Цялото интервю на Ирина Недева с Димитър Димитров може да чуете в звуковия файл.

Стефания Мирческа

Стефания Мирческа от Министерството на електронното управление обясни пред БНР, че сайтовете и мобилните приложения са обект на сериозен контрол относно достъпността за хора с увреждания. 

"На европейско ниво има директива, която определя изискванията за сайтовете и интернет страниците за достъпност. Всички разработчици, администрациите и  организациите от обществения сектор трябва да спазват техническия стандарт при разработване на страниците. Това означава, че трябва да има нетекстово съдържание, както и точна информация и връзка с качените снимки".

В България вече трета година проверяваме за достъпност на цялото съдържание в уеб страниците, посочи тя.

"Всичко се проверява чрез помощни технологии. Задават се индикатории чрез автоматични инструменти се вижда, когато има несъотвестсвие на определен сайт. Даваме им срок, в който трябва да отстранят тези несъответствия. След 6 месеца задължително имаме обратна връзка". 

Резултатите обаче подлежат на верификация и от човек с увреждане, отбеляза Мирческа.

"Активно са включени реални потребители. Най-често срещан проблем е нетекстовото съдържание и спазването на цветовия котраст. Всяка година проверяваните сайтове се увеличават с почти 20%".

От 2025 година влиза в сила Европейският акт за достъпност, напомни експертът. 

"Целият частен сектор трябва да предоставя достъпна информация, услуги и продукти". 

За да може един екраненечетец да работи на най-новите платформи, той трябва да разполага с помощна технология, която е с последните версии на операционни системи, разясни още тя.  

Цялото интервю на Добромир Видев със Стефания Мирческа може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59