Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвия Станоева – актьорски срещи между Италия и България

Силвия Станоева
Снимка: Личен архив

Една българска актриса, избрала да живее във вечния град – Рим е Силвия Станоева. Познаваме я от сериалите „Откраднат живот и „Фамилията“. Тя има роля в комедията „Шшшт… попей ми“, носител е и на „Икар“ за дебют през 2013-та , съвместно с Иво Желев за спектакъла на Касиел Ноа Ашер - „Клер, Мадам, Соланж“.

През 2021-ва представя и първия си моноспектакъл „33“. А в Рим я отвежда страстта за приключения и нови актьорски начинания - тя е представяна от една от най-добрите агентки в Италия и работи с известната треньорка на актьори Дорис Вон Тури:

„Аз се вдъхновявам от всичко, дори от самото нищо, мисля че в психологията си нарича сублимация, когато успяваш да претвориш най- сложните си предизвикателства. Сега в Рим започнах да пиша една книга, тя ще бъде и донякъде биографична книга, защото аз много си експлоатирам Алтер егото. 

Силвия Станоева

Винаги съм си мечтала за нещо по- голямо, още докато учех в НАТФИЗ, се развивах, пътувах, Бях в Лондон, учих в Лос Анджелис при Ивана Чабек, винаги съм изпитвала необходимост за още. В България ми се случваха много неща, но сякаш това не ми стигаше. В Италия със сигурност не е лесно, но аз го възприемам като стъпка напред, каза в "Нощен Хоризонт" Силвия Станоева.

Силвия Станоева, Ангелина Грозева и Иван Русланов (от ляво на дясно)

„Силвия иска да играе“ е името на документален филм, посветен на живота на Силвия в Рим. Режисьор на лентата е Ваня Бойчева, а идеята се ражда след като тя гледа моноспектакъла на Сливия – „33“. 

"Дневник от войната" е първият моноспектакъл, който Силвия ще представи и в Италия. Пиесата разказва за любовта на една жена, която живее в Париж по времето на Втората световна война и окупацията на града от нацистите, а през януари ще има своята премиера на италиански език.



Повече чуйте в разговора на Иван Русланов и Ангелина Грозева със Силвия Станоева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Академия Роза 2022

Лятна академия "Роза" с концерти в Шипка, Казанлък и Варна

Академия "Роза" е нетрадиционен формат за музикално обучение в Долината на тракийските царе, където любовта към музиката среща високия професионализъм и отношението към детайла. Фондация „Академия Роза“ подготвя пета поредна Лятна музикална академия. Събитието ще се проведе между 10 и 17 август в град Шипка, където, в рамките на 8 дни, 25 подбрани..

публикувано на 08.08.25 в 20:54
Задружното семейство Василеви

Музикалната фамилия Василеви се събира от цял свят във Велинград

Във Велинград тази събота, 9 август, ще се състои много специално събитие – нещо като родова среща с концерт.  Ще се съберат музиканти с фамилия Василеви от цял свят и ще ознаменуват срещата си със специална програма, в която ще прозвучи музика, вдъхновена от традициите, природата и силата на българския дух.  Късметлиите, които вече са си..

публикувано на 08.08.25 в 20:39
Петър Керкелов

Музика на Петър Керкелов ще звучи в село Кърпачево

Петър Керкелов е един от ярките български композитори. Неведнъж е работил по поръчка на престижни форуми, но тази година се затвърждава творческата му връзка с фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека", за който той създава пиесата "... и после звънна цялото пространство …" за камерен ансамбъл и електроника.  След като прозвуча премиерно..

публикувано на 08.08.25 в 20:21

В Земен откриват изложба и творческа работилница по дърворезба

Изложба и творческа работилница по дърворезба се откриват днес в Земен. В местното читалище "Светлина" свои произведения ще представят майсторите на Национално сдружение "Дърворезбари БГ". Изложбата е под наслов "Дърворезба – Пантеле", а авторите са признати занаятчии с богат художествен опит. Експозицията включва впечатляващи резбовани творби,..

публикувано на 08.08.25 в 10:16

Кърпачево - домакин на международния фестивал за камерна класическа музика "Неотъпкана пътека"

Ловешкото село Кърпачево за първи път ще е домакин на международния фестивал за камерна класическа музика "Неотъпкана пътека". Фестивалът се организира от Лора Чекоратова от 7 години. Това лято, след трите концерта в родопското село Ковачевица и тези в Гоце Делчев и Добринище, за пръв път класическа камерна музика ще звучи и в Кърпачево. "..

публикувано на 07.08.25 в 11:54

"Надпяване" – фолклорна класация, август 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

обновено на 06.08.25 в 17:18
Красимира Методиева и Мариета Ангелова

Започна Международният фестивал за куклен и площаден театър "Арлекино и Марионета"

Намираме се в разгара на летния сезон и може би много от вас са в отпуск и пътуват към морето. Почивката близо до водата и топлият пясък, шумът на вълните и гледката на шарени чадъри за слънце са нужни на всеки. Това време от годината е заслужено и необходимо.  Има неща, които притежават вълшебна и лечебна сила, за да зареждат с енергия,..

публикувано на 05.08.25 в 17:25