Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският потребител няма да остане без олио

Преработвател: Ако кризата със слънчогледа продължи, има риск заводи да затворят

Налице е откровен опит за притискане на преработвателите, смята Георги Койнов

| Интервю
Снимка: БТА

Има риск заводи да спрат, а работници да бъдат освободени, ако положението се запази в настоящия му вид и след 15 септември, когато изтича срокът на забраната за внос на слънчоглед от Украйна.

Това предупреждение отправи в интервю за БНР Георги Койнов – финансов директор на едно от най-големите преработвателни предприятия у нас. В сектора са ангажирани между 10 и 20 000 души.

В България бяха изградени огромни производствени мощности за преработка на слънчоглед и от нетен износител се превърнахме във вносител, отбеляза Койнов, като подчерта, че са партньори със земеделските производители, не врагове.

Износът е сведен до минимум. Различното обаче през тази година е, че производителите предприеха политика на задържане на стоката в очакване на по-добри цени, поясни Койнов.

Сегашната ситуация не помага на никого, смята той.

Георги Койнов

"С откровената подкрепа на държавата в края на март и началото на април започна затрудняването на вноса на слънчоглед от Украйна чрез допълнителни качествени контроли", припомни Георги Койнов в предаването "Преди всички".

"Забраната пречи на преработвателите и е откровен опит за притискане на преработвателите, за изкривяване на пазарната цена в България."

Има възможност за внос от Румъния и Молдова и това се случва, но браншът има нужда от достъп до всички пазари в региона, за да могат мощностите да работят, стана ясно от думите на Георги Койнов.

Той изтъкна, че в момента земеделците категорично отказват да продават на международната пазарна цена.

"На практика те търсят цена, която няма нищо общо с пазарната, говорят за цени 20-30% над пазарната. Разликата между цената, на която те се надяват, и пазарната, е много голяма."

Количества има достатъчно. Българският потребител няма да остане без олио, увери Койнов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45
На бдението за жертвите на пожара в нощен клуб в град Кочани, Северна Македония, 19 март 2025 г.

Месец след трагедията в Кочани: Човешката съпричастност е жива

Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития.  Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..

публикувано на 17.04.25 в 10:11
Симеон Караколев

Новозеландското българско агнешко – разграден двор ли сме?

БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство.  В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..

публикувано на 17.04.25 в 09:03