Утвърдени автори в областта на съвременното изкуство и с богат творчески опит от Финландия, Япония, Южна Корея, Норвегия, Дания, Швеция, Германия, Франция, Словакия, Литва, Иран и България, а от тази година и Исландия участваха в изданията на арт пленерите в Павликени. Артистите създават и даряват на Павликени произведения на скулптурата, живописта, графиката, керамичното, хартиеното и дигиталното изкуство, инсталации, калиграфия, разказа кметът на Павликени Емануил Манолов:
„Събрахме една внушителна колекция. Да представим тези експонати, да представим творците. Забележително е, че трима от творците вече са за втори път тук. Яха на първите издания и се влюбиха в България и в Павликени и са за втори път тук. Тази изложба има вече музейна стойност, ще бъде оценена и може да бъде предоставена и в други градове. Живот и здраве имаме идея да бъде постоянна експозиционна галерия“.
Не красотата, а културата ще спаси света и ние ще работим за това да утвърждаваме културата дори и в трудни времена като днешните, казват от фондация „Аматерас“, по чиято идея вече 11 години в Павликени световни автори, творящи в различните направления на модерното изкуство, се изявяват на място. Артистичният директор на фондацията и куратор на изложбата Даниела Тодорова подчерта за съвместната работа с община Павликени:
„Когато срещнеш добра воля и разбиране за съвременно изкуство, защото не навсякъде са склонни да приемат едни по-авангардни, по-различни неща, инсталации, или абсолютно абстрактни неща, даже сюрреалистични, това не всеки би го посрещнал така горещо, както ние намерихме това разбиране в Павликени“.
Това не е суета, правим го за местните хора, разказа за БНР кметът на Павликени Емануил Манолов:
„Правим го за нашите съграждани, да имат досег със световното изкуство. Паралелно се провежда и творческа работилница на всеки пленер. Тази година тя премина с най-малките. Твориха много, беше много весело и забавно. Предни години беше с по-големи ученици и с възрастни любители художници. Няма ли връзка с местните хора, които се вълнуват и се занимават с изкуство, по-добре да не го правим“.
Във Велико Търново са представени 80 на сто от творбите, дарени на Община Павликени от артистите в арт пленера „Павликени и светът“ през последните 10 години, поясни Даниела Тодорова:
„Колекцията възлиза на 250 произведения. Направихме селекция да покажем от всички възможни направления представители. Важно беше да покажем всички стилове, всички автори от всички държави, участвали в пленера“.
Авторите представят различни стилове и течения – реализъм, абстрактно изкуство, сюрреареализъм, инсталации и др. Те превръщат в интересна симбиоза своите похвати и техники с това, което виждат в Павликени и региона.
„Инсталация на Мирослав Брош от Словакия събра земя от всички артисти от различните точки на света. Те донесоха пръст от своите родини и той направи тази инсталация, смесвайки тази пръст заедно с пръстта на Павликени. Така че абсолютно отговаряше на концепцията „Павликени и светът“. Идеята за земята е постоянна линия, която всяка година в някои от произведенията това се проявява“.
Творците се срещат с местните хора, обикалят по историческите забележителности в региона и провокирани от видяното и усетеното, са родени творбите, обяснява кураторът на изложбата:
„Те се вълнуват от това, което виждат и го интерпретират в съвсем нови произведения. Има произведения с парченца керамика от керамичния център. Беата Вьорц от по-концептуалните германски авторки, използваше българските думи като игра. Всеки от авторите по свой начин въз-приема това, което е тук“.
Вече започна подготовката за 12-ото и 13-ото издание на пленера „Павликени и светът“, които ще бъдат посветени на Корея и Аржентина.
Още по темата в звуковия файл.
В 17-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Томбола за билети за концерти и спектакли - Акценти от музикалния афиш през първия месец на 2025 г.: * прожекцията на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев от киносезона на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт..
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..