Утвърдени автори в областта на съвременното изкуство и с богат творчески опит от Финландия, Япония, Южна Корея, Норвегия, Дания, Швеция, Германия, Франция, Словакия, Литва, Иран и България, а от тази година и Исландия участваха в изданията на арт пленерите в Павликени. Артистите създават и даряват на Павликени произведения на скулптурата, живописта, графиката, керамичното, хартиеното и дигиталното изкуство, инсталации, калиграфия, разказа кметът на Павликени Емануил Манолов:
„Събрахме една внушителна колекция. Да представим тези експонати, да представим творците. Забележително е, че трима от творците вече са за втори път тук. Яха на първите издания и се влюбиха в България и в Павликени и са за втори път тук. Тази изложба има вече музейна стойност, ще бъде оценена и може да бъде предоставена и в други градове. Живот и здраве имаме идея да бъде постоянна експозиционна галерия“.
Не красотата, а културата ще спаси света и ние ще работим за това да утвърждаваме културата дори и в трудни времена като днешните, казват от фондация „Аматерас“, по чиято идея вече 11 години в Павликени световни автори, творящи в различните направления на модерното изкуство, се изявяват на място. Артистичният директор на фондацията и куратор на изложбата Даниела Тодорова подчерта за съвместната работа с община Павликени:
„Когато срещнеш добра воля и разбиране за съвременно изкуство, защото не навсякъде са склонни да приемат едни по-авангардни, по-различни неща, инсталации, или абсолютно абстрактни неща, даже сюрреалистични, това не всеки би го посрещнал така горещо, както ние намерихме това разбиране в Павликени“.
Това не е суета, правим го за местните хора, разказа за БНР кметът на Павликени Емануил Манолов:
„Правим го за нашите съграждани, да имат досег със световното изкуство. Паралелно се провежда и творческа работилница на всеки пленер. Тази година тя премина с най-малките. Твориха много, беше много весело и забавно. Предни години беше с по-големи ученици и с възрастни любители художници. Няма ли връзка с местните хора, които се вълнуват и се занимават с изкуство, по-добре да не го правим“.
Във Велико Търново са представени 80 на сто от творбите, дарени на Община Павликени от артистите в арт пленера „Павликени и светът“ през последните 10 години, поясни Даниела Тодорова:
„Колекцията възлиза на 250 произведения. Направихме селекция да покажем от всички възможни направления представители. Важно беше да покажем всички стилове, всички автори от всички държави, участвали в пленера“.
Авторите представят различни стилове и течения – реализъм, абстрактно изкуство, сюрреареализъм, инсталации и др. Те превръщат в интересна симбиоза своите похвати и техники с това, което виждат в Павликени и региона.
„Инсталация на Мирослав Брош от Словакия събра земя от всички артисти от различните точки на света. Те донесоха пръст от своите родини и той направи тази инсталация, смесвайки тази пръст заедно с пръстта на Павликени. Така че абсолютно отговаряше на концепцията „Павликени и светът“. Идеята за земята е постоянна линия, която всяка година в някои от произведенията това се проявява“.
Творците се срещат с местните хора, обикалят по историческите забележителности в региона и провокирани от видяното и усетеното, са родени творбите, обяснява кураторът на изложбата:
„Те се вълнуват от това, което виждат и го интерпретират в съвсем нови произведения. Има произведения с парченца керамика от керамичния център. Беата Вьорц от по-концептуалните германски авторки, използваше българските думи като игра. Всеки от авторите по свой начин въз-приема това, което е тук“.
Вече започна подготовката за 12-ото и 13-ото издание на пленера „Павликени и светът“, които ще бъдат посветени на Корея и Аржентина.
Още по темата в звуковия файл.
Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" . Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци. Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература". Многоликата..
Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..
„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа. Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..
На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...
В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..