Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полският институт представя филм и изложба, посветени на агресията на Съветския съюз през 1939-та година

Откриване на документална изложба пакт за престъпници
Снимка: Светослава Кузманова

Покана за две събития утре вечер в Полския институт. По повод 84 години от избухването на Втората световна война в 18.30 ч. ще бъде открита документална изложба. Веднага след това ще има и прожекция на филм, посветен на нападението на Съветския съюз срещу Полша през септември 1939-та година. И двете събития са с вход свободен.

„Пакт на престъпници“ е името на изложбата, която се открива утре вечер в Полския институт. Акцентът е върху датата 23 август 1939 година, когато в Москва е подписан пактът за ненападание между Съветския съюз и Третия райх. Към официалния документ на договора е добавен таен протокол за подялбата на сфери на влияние в Централна Европа. Пактът проправя пътя на германската агресия срещу Полша, а след това на Съветския съюз през септември същата година. Така, действайки съвместно, Хитлер и Сталин тласкат света към безпрецедентна кървава баня, а Полша, нападната от запад и изток, съответно на 1 и 17 септември, става първата жертва.  


С този акцент от Полския институт в столицата канят на документалната изложба утре вечер, а текстовете в експозицията са на български и английски и те, както и снимковия материал, са подготвени от Института за национална памет във Варшава, разказва Светла Каранешева от програмния отдел на полския институт: 

"Акцентираме върху нападението на Съветския съюз срещу Полша. Разказва се подробно за главните герои, за това как се стига до подписването на този пакт. Има интересни цитати, които не са били обект на други изложби". 

Изложбата „Пакт на престъпници“ ще остане в Полския институт в столицата до 13 октомври, а утре вечер ще бъде прожектиран и филма на Кшищоф Лукашевич „Орлета. Гродно’39“. Лукашевич е автор и на сценария на лентата, разказва още Светла Каранешева: 

"Това е първият полски филм, който е посветен на съветската агресия. Историята е представена през очите на ученици. В центъра на разказа е едно момченце, което е от еврейски произход и се включва в бойните действия срещу съветската армия".


За 12-годишния Леон и хилядите полски деца избухналата война ще изиграе ролята на училище за бързо съзряване и сблъсък с историята, която пишат възрастните.

Филмът на Кшищоф Лукашевич „Орлета. Гродно’39“ излиза на екран през 2020-та година и утре вечер ще бъде показан в Полския институт с български и английски субтитри.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Из празничните истории: Любовта е това, което е на сърцето

„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съден да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред. С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото виждане, но..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42

Езиковата живопис в поезията на Христо Смирненски

Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..

публикувано на 05.01.25 в 05:40
Маргарита Иванова и Гергана Хрисчева

Журналисти от различни медии с нов Сборник - "Око на времето"

Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..

публикувано на 04.01.25 в 12:08