Покана за две събития утре вечер в Полския институт. По повод 84 години от избухването на Втората световна война в 18.30 ч. ще бъде открита документална изложба. Веднага след това ще има и прожекция на филм, посветен на нападението на Съветския съюз срещу Полша през септември 1939-та година. И двете събития са с вход свободен.
„Пакт на престъпници“ е името на изложбата, която се открива утре вечер в Полския институт. Акцентът е върху датата 23 август 1939 година, когато в Москва е подписан пактът за ненападание между Съветския съюз и Третия райх. Към официалния документ на договора е добавен таен протокол за подялбата на сфери на влияние в Централна Европа. Пактът проправя пътя на германската агресия срещу Полша, а след това на Съветския съюз през септември същата година. Така, действайки съвместно, Хитлер и Сталин тласкат света към безпрецедентна кървава баня, а Полша, нападната от запад и изток, съответно на 1 и 17 септември, става първата жертва.
С този акцент от Полския институт в столицата канят на документалната изложба утре вечер, а текстовете в експозицията са на български и английски и те, както и снимковия материал, са подготвени от Института за национална памет във Варшава, разказва Светла Каранешева от програмния отдел на полския институт:
"Акцентираме върху нападението на Съветския съюз срещу Полша. Разказва се подробно за главните герои, за това как се стига до подписването на този пакт. Има интересни цитати, които не са били обект на други изложби".
Изложбата „Пакт на престъпници“ ще остане в Полския институт в столицата до 13 октомври, а утре вечер ще бъде прожектиран и филма на Кшищоф Лукашевич „Орлета. Гродно’39“. Лукашевич е автор и на сценария на лентата, разказва още Светла Каранешева:
"Това е първият полски филм, който е посветен на съветската агресия. Историята е представена през очите на ученици. В центъра на разказа е едно момченце, което е от еврейски произход и се включва в бойните действия срещу съветската армия".
За 12-годишния Леон и хилядите полски деца избухналата война ще изиграе ролята на училище за бързо съзряване и сблъсък с историята, която пишат възрастните.
Филмът на Кшищоф Лукашевич „Орлета. Гродно’39“ излиза на екран през 2020-та година и утре вечер ще бъде показан в Полския институт с български и английски субтитри.
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..