Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът гласува проектозакони, предложени от опозицията

Снимка: Ани Петрова

Народното събрание започва днес работата си с проектозакони, предложени от опозицията.

Промените в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, внесени от "Възраждане", предвиждат всяка парламентарна група, независимо от големината си, да може да предлага провеждане на референдум. Сега това може да стане с подписите на най-малко една пета от състава на парламента. От "Възраждане" са записали и намаляване на необходимите подписи - от 200 000 на 50 000, с които такова искане може да бъде внесено. Също така - премахване на долния праг за признаване на един референдум за валиден и премахване на ограниченията за темите, по които може да се прави допитване.

БСП са внесли промени в Закона за данъците върху доходите на физически лица, с които доходите от трудови правоотношения на ненавършилите 26 години и доходите до линията на бедност да са необлагаеми.

С промени в Закона за съдебната власт ИТН настояват за намаляване на правомощията на главния прокурор чрез ограничаване на броя на заместниците му до двама - за Върховната касационна и Върховната административна прокуратура, институционализиране на общите събрания на всички прокуратури и Националната следствена служба и отмяна на възможността за командирована в системата на прокуратурата.

Депутатите ще гласуват и някои кадрови промени. От групата на ГЕРБ предлагат Десислава Трифонова да е секретар в 49-ото НС на мястото на Тома Биков. Любен Дилов напуска Комисията по политиките за българите извън страната и отива в Комисията по култура и медии, където зам.-председател става Петър Николов, бивш зам.-министър на образованието.

В програмата на парламента е включено и първо гласуване на промени в Закона за пътищата, с които се въвежда европейски регламент за трансграничен обмен на информация за превозни средства и техните собственици, които не са платили пътни такси в ЕС.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Франсоа Байру

Франсоа Байру: От 51 години нямаме балансиран бюджет

"Животът на Франция е в опасност" - заяви френският премиер Франсоа Байру от трибуната на Националното събрание, където оправда бюджетната си политика, преди депутатите да се произнесат за съдбата на правителството. "От 51 години нямаме балансиран бюджет" - подчерта премиерът и предупреди отново, че растящият дефицит ще доведе държавата до банкрут...

публикувано на 08.09.25 в 19:02

Директорът на НП "Рила": Надявам се утре да сме локализирали пожара

Слаб дъжд преваля следбоед в района на пожара в Националния парк Рила, съобщи директорът на парка Красимир Андонов: "Преваля малко дъжд и се надяваме да го държи, поне да не се разраства. По западния и югозападния фронт е много трудно да бъде овладян, така че тук съсредоточихме днес, с колегите от Националния парк и с горски служители,..

публикувано на 08.09.25 в 18:20

Стачката на служителите в метрото доведе до големи проблеми с транспорта в Лондон

Стачката на служителите в лондонското метро доведе до големи проблеми с транспорта в британската столица. Повечето линии на подземната железница изобщо не функционират и хиляди хора са принудени да използват алтернативни начини за пътуване, за да стигнат до дестинациите си.  Всичко това става след като работници, членове на синдиката RMT, започнаха..

публикувано на 08.09.25 в 17:53

Премиера на "Гераците" открива сезона в Русенския драматичен театър

С класическия разказ за Гераците започва театралният сезон в русенския Драматичен театър "Сава Огнянов".  "Никога не се е случвало, преди да се отворят касите на театъра, още през лятото да се продаде всичко само онлайн, преди да сме се върнали дори към репетиции".  Това бяха думи на директора на драматичния театър в Русе Боян Иванов и те са..

публикувано на 08.09.25 в 17:37

Музеят в Стрелча реставрира документи от преди век и половина

Историческият музей в Стрелча реставрира няколко документа по проект "Консервация и реставрация на ръкописни документи и старопечатни издания" от експозицията на културната институция.  Проектът е финансиран от Министерството на културата , като самата реставрация се извършва от експерт-реставратора д-р Румяна Дечева.  Сред възрожденски..

публикувано на 08.09.25 в 17:24
Израелският министър на външните работи Гидеон Саар

След наложените мерки: Политическото напрежение между Испания и Израел расте

Политическото напрежение между Испания и Израел расте след мерките, обявени от премиера Педро Санчес. Властите в Тел Авив реагираха мигновено и наложиха ответни ограничения. Два часа след изявлението на испанския премиер, външният министър на Израел Гидеон Саар нарече правителството в Мадрид "антисемитско" и "корумпирано" и обяви..

публикувано на 08.09.25 в 17:20
Росен Желязков

Желязков: В политическата лексика метафорите трябва да бъдат подплатени

Премиерът Росен Желязков каза, че Съединението е ден, в който трябва да се говори на цялата нация, дори на тези, които не се харесват и се мразят. Така той коментира словото на държавния глава Румен Радев на тържественото отбелязване на празника на 6 септември в Пловдив. Тогава Радев влезе в диалог с граждани на площада и говореше за..

публикувано на 08.09.25 в 17:03