С гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС парламентът отхвърли промените в Закона за прякото участие на държавната власт и местното самоуправление, чийто вносител е "Възраждане". От формацията предлагаха всяка парламентарна група, независимо от големината ѝ, да може да внася предложения за провеждане на референдум, намаляване на необходимите подписи за иницииране на допитване - от 200 хил. на 50 хил., премахване на ограниченията за темите и на долния праг за признаване на един референдум за валиден.
В продължилия повече от два часа и половина дебат опозицията обвини управляващите в незачитане на волята на народа, а управляващите - тях в популизъм и преследване на политически дивиденти.
В своя реакция лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов обвини управляващите в незачитане на волята на народа:
"Ако искаме наистина България да стане една водеща европейска държава, ние трябва да дадем преди всичко правото на българския народ сам да решава съдбините си. И едно много важно условие е той да може да решава чрез референдум всеки един въпрос, включително този за членството на България в ЕС и НАТО".
От своя страна депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков заподозря партия "Възраждане" в опити за политическа злоупотреба с темата за референдумите:
"Имаме право да се допитваме, имаме задължение да го правим добросъвестно. Някои обаче злоупотребяват с това право. Използват референдума в свои интерес, използват го, за да внасят напрежение, разделение, за да дестабилизират страната си".
Заради отправени взаимни обиди депутатите Радостин Василев и Искрен Митев получиха наказания "забележка".
Министър-председателят Росен Желязков е начело на правителствена делегация, която днес и утре е на официално посещение в Република Черна гора. Срещи с домакинd министър – председателя на балканската държава Милойко Спаич и с президента Яков Милатович са част от програмата на визитата в Подгорица. След официалното посрещане на Росен..
Съдбата на френското правителство с премиер Франсоа Байру ще бъде решена на днешния парламентарен вот на доверие, който се очаква да доведе до оставката на министър-председателя. Премиерът поиска вота заради силно оспорвания проектобюджет, предвиждащ тежки икономически рестрикции. Часовете на правителството на Франсоа Байру изглеждат преброени: до..
Новият британски министър на вътрешните работи Шабана Махмуд ще бъде домакин на среща на алианса за сигурност "Пет очи", за да обсъди как да се спре трафика на хора, след като стана ясно в неделя, че министрите обмислят настаняване на влезлите в Обединеното кралство с малки лодки не в хотели, а в казарми. Шабана Махмуд ще приветства в в Лондон Кристи..
С инфраструктурни проекти на стойност над 150 млн. евро ще се модернизира училищната база в Кипър през учебната 2025-2026 година, съобщиха от образователното министерство. Днес в класните стаи влизат учениците от началните класове. В 611 начални училища през новата година ще се обучават близо 66 000 деца. Министерството на образованието инвестира..
Земетресение с магнитуд 4,5 е разтърсило малко след 23 ч. района на град Съндърга, окръг Балъкесир в Северозападна Турция. Това съобщиха турската държавна телевизия и радио ТРТ, като се позоваха на Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации. Няма информация за жертви и щети. Министърът на вътрешните работи Али Йерликая съобщи в..
Испанската гражданска гвардия арестува двама души, заподозрени за двойно убийство в град Кармона, провинция Севиля. Задържани са двама мъже, съответно на 39 и 27 години. Според разследващите двамата арестувани са отишли с кола до бар в Кармона малко преди 17 часа в събота и са се насочили директно към собственика, когото са застреляли. Освен него те са..
Пакт между "реформаторите" и Борис Джонсън никога няма да проработи, заяви лидерът на "Реформирай Обединеното кралство" Найджъл Фарадж. Това стана на фона на проведения годишен конгрес на неговата партия. Коментарът на Найджъл Фарадж дойде по повод на призива от дезертиралата от Консервативната партия към "реформаторите" Надин Дорис – бивш министър на..
Протестът на 13 септември е само началото , обеща пред БНР лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов. "На 13 септември организираме..
Съединението не е просто обединение на територии, а на кръв, съдби и усилия. Това отбеляза пред БНР Николай Милчев, бивш учител и поет. Той сподели,..
Проблем е, че има много версии за бития директор на ОДМВР на Русе. Този проблем се дължи до голяма степен на реакцията на ръководството на МВР,..