Днес ще бъде внесен в Народното събрание проект на решение за приемане на правила за разглеждане на предложените промени в Конституцията. Това каза председателят на парламентарната конституционна комисия от ГЕРБ Радомир Чолаков. Той уточни, че документът е подписан от вносителите на проекта за промени - ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС, както и от Гроздан Караджов от ИТН. Чолаков очаква проектът за решение да бъде разгледан и одобрен в пленарната зала следващата седмица:
"В самия правилник на Народното събрание няма ясно уредено как се гледа проект за изменение на Конституцията. И понеже там са три гласувания, процедурата е малко по-специфична. Винаги, когато са се правили изменения на Конституцията, са приемани такива правила", каза той.
Обсъждането на промените в Конституцията на първо четене в парламентарната конституционна комисия ще започне след 6-7 октомври, прогнозира Чолаков. По думите му този срок се налага по две причини. Първата е, че в момента тече едномесечният законов срок след внасянето на проекта за промените в Конституцията, в който не може да разглежда. Той е започнал да тече на 1 септември след края на ваканцията на депутатите. Втората причина е посещението на представители на Венецианската комисия след което се очаква становище по проекта з аизменения в Основния закон.
"В петък парламентарната комисия има среща с Венецианската комисия във връзка с изменение и допълнение на Конституцията. Тя ще публикува становище или мнение, доколкото сме информирани на 6 октомври. Намерението на комисията ни е да минат всички публични дебати, които се случват в момента, да изчакаме становището на Венецианската комисия, което винаги е било важно и е хубаво да го имаме предвид", поясни още Радомир Чолаков.
Нарушаването на въздушното пространство на Естония е провокация срещу европейските съюзници на Източния фланг на НАТО. Това посочват от Министерство на външните работи в социалната мрежа "Екс". В публикацията от ведомството отбелязват, че международният мир и сигурност не могат и не трябва да бъдат компрометирани, както и изтъкват, че "този..
Академични среди в Кипър призовават университетите незабавно да прекратят връзките си с Израел заради извършваните от него "масови военни престъпления". Разпространеното в петък писмо е подписано от 142 преподаватели, професори, научни сътрудници, изследователи. Представителите на водещи държавни и частни университети в Кипър подчертават, че "не..
Трафикант на хора заяви, че Обединеното кралство ще трябва да депортира 2000 мигранти седмично обратно във Франция, за да направи неговия бизнес нерентабилен, съобщи "Таймс". Това е тревожно изявление, на фона на действащата, поне засега неефективно, схема за извеждане на мигранти, постигната между Великобритания и Франция, коментира вестникът...
От руското министерството на отбраната отрекоха техни изтребители да са навлезли в небето над Естония, предаде ТАСС. Агенцията цитира ведомството, според което три руски бойни самолета МиГ-31 са извършили планов полет от Карелия до Калининградска област като той се е провел "в строго съответствие с международните правила за използване на..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп след телефонен разговор с китайския президент Си Цзинпин заяви, че двамата ще се срещнат в края на октомври в Южна Корея и той ще посети Китай в "началото на следващата година". Това е вторият разговор на американския президент със Си, след встъпването му в длъжност и след въвеждането на високите търговски..
От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО. Това е записано във внесения днес в деловодството на парламента, проект за промени в Закона за НСО. Вносител е депутатът Златан Златанов. "Народните представители не би следвало да ползват никакви привилегии спрямо останалите граждани. НСО няма ресурсния,..
Естония е поискала задействане на член 4 от Северноатлантическия договор, след като три руски изтребителя МИГ-31 нарушиха въздушното ѝ пространство и останаха в него 12 минути. Това написа в социалната мрежа "Екс" премиерът на страната Кристен Михал, определяйки действията на Москва като неприемливи, предаде АФП. Член 4 предвижда спешни..
Във великотърновското село Шемшево вече няма нито къщи за продан, нито терени. Това каза пред БНР кметът му Кирил Ангелски. Разпределиха..
По призив на партия "Възраждане" днес край сградата на Народното събрание се проведе антиправителствен протест . Антиправителствен протест ще..
Пред Народното събрание от 14 часа партия "Възраждане" организира национален протест срещу правителството. "Внася се вот на недоверие - време е да..