"Спаси, Господи, Твоите люде и благослови Твоето наследие, като даруваш на нашия народ победа над враговете и го запазваш с Твоя кръст". Това са словата на църковния химн, който ще огласи православните храмове днес, на Кръстовден.
Църквата отбелязва един от големите си празници - Въздвижение на светия и животворящ Кръст Господен. Във времената преди Христос Кръстът е бил символ на безчестие и позорна смърт, защото на него разпъвали най-големите престъпници. Христос обаче осветил Кръста със своята изкупителна смърт. След нея за вярващите Разпятието става символ на жертвената любов и победата над злото, символ на Христос и Неговото спасително дело за човечеството, знак за принадлежност към Църквата като общност от християни и най-почитан от тях предмет.
Празникът Кръстовден е тържествен спомен за значими събития от църковната история, свързани със свещената връзка между християните и Господния кръст.
През четвърти век по благочестивото настояване на майката на Константин Велики - св. царица Елена, Кръстът, на който бил разпнат Спасителят, бил намерен и изровен от земята в местност близо до Голгота. Йерусалимският патриарх Макарий, в присъствието на царицата и хиляди вярващи вдигнал високо новооткритата светиня. При въздигането на Христовия Кръст множеството пеело "Господи, помилуй" и се покланяло на Разпятието. Като спомен за това събитие Църквата е установила да се чества ежегодно св. Кръст и да се възпроизвежда издигането му и коленопреклонението на вярващите.
Така още от древност възниква един от големите църковни празници - Въздвижение на светия и животворящ Кръст Господен. Особен белег в богослужебната традиция за празника е, че светият Кръст се изнася от олтара, където е положен на престола, който е символ на гроба Господен, поставя се в центъра на храма и когато звучи песнопението "На твоя Кръст се покланяме, Владико", вярващите се покланят на Разпятието и го целуват.
Как възприемат празника вярващи от Враца:
"Искаме или не искаме – нямаме избор. Трябва да носим кръста. Въпросът е как го носим – дали с търпение и благодарност към Бога, или с ропот, неудовлетвореност и ненавист. По-добре е да го носим с благодарност, тогава той е по-лек. Съвременният човек е по-изнежен, не е склонен да понася трудностите. Трудно е да си носи кръста."
"Човек трябва да си вземе неговия кръст. Трябва да си вземем нашия кръст, за да оставим нещо на другите поколения. От малките наши избори зависи и общото благосъстояние на родината."
Втори ден се образуват опашки пред пунктовете за издаване на безплатни карти за градския транспорт за пенсионери на 65 години, деца и хора в неравностойно положение, установи репортерска проверка. Още едно гише е разкрито на пункта до СУ "Димчо Дебелянов". Чакащите продължават да изказват възмущението си от организацията и неудобството, което създава..
Затворник взе днес петима души за заложници в град Арл, Южна Франция, предаде АФП, като се позова на полицията и управата на затвора. Според източниците мъжът, въоръжен с хладно оръжие и известен като човек със сериозни психически проблеми, държи четирима души от медицинския персонал на затвора и един надзирател. Той "няма характеристики на терорист",..
Поскъпване на хляба отчитат потребителите в различни градове на страната. Търговци обясняват, че това се дължи на връщането на 20-процентната ставка на ДДС, която до сега беше нулева. Като причини се изтъкват още поскъпването на тока и водата, както и увеличението на минималната работна заплата.В търговската мрежа на Стара Загора най-малкото увеличение е..
Българската православна църква – Българска патриаршия е институционалният изразител на източноправославното изповедание в Република България с безспорен исторически принос и огромна роля за националната ни идентичност. Това е заявил държавният глава Румен Радев на среща с Негово светейшество Българския патриарх Даниил и членове на Светия Синод..
"Брюксел е притегателно място за много българи - такива, на които в България по някакъв начин им е отесняло и искат да пробват своите възможности, умения и искат да научат нещо ново. Около 50 хил. българите живеят в Белгия, в Брюксел са около 15 хил.". Това разказа в интервю за предаването "Хоризонт до обед" журналистът от БНР Даниела Големинова,..
Германските власти разследват какво е предизвикало взрива, който снощи рани двама полицейски служители край районен полицейски участък в столицата Берлин, но не смятат, че става дума за умишлено нападение, предаде ДПА. "Около 8:20 вечерта (9:20 българско време) стана сериозен инцидент край оградата на сградата, намираща се в район "Витенау", в..
Външните министри на Франция и Германия са на посещение в Сирия, за да разговарят с новите управляващи в Дамаск. Аналена Бербок и Жан-Ноел Баро са първите европейски дипломати, които посещават страната след сваляне режима на Башар Асад. Министрите на външните работи на Германия и Франция Аналена Бербок и Жан-Ноел Баро посетиха печално известния..
Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива. Това мнение изрази пред..
В края на 2024-та година Синдикатът на административните служители "Подкрепа" започна национална кампания под наслов "Нашият глас за отнетия клас!" с..
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани"...