Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За да ни допусне евентуално в Шенген

Нидерландия очаква напредък в прилагането на върховенството на закона у нас

Нидерландският министър-председател Марк Рюте
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нидерландското правителство следи внимателно напредъка в прилагането на върховенството на правото в България и е склонно да внесе отново в парламента на страната си въпроса за приемането на България в Шенген, когато страната ни покаже още повече резултати по тази тема. Това стана ясно от телефонен разговор между премиера Николай Денков и неговия нидерландски колега Марк Рюте, съобщи българската правителствена пресслужба.

Рюте похвали България за вече направените стъпки в правилната посока, особено по отношение на правомощията на главния прокурор.

В същото време в доклад, представен днес пред народните представители в Хага, нидерландският кабинет обръща внимание на две препоръки от доклада на Европейската комисия за върховенство на правото в нашата страна от 5 юли т.г., а именно за структурата и състава на Висшия съдебен съвет (ВСС) и на Инспектората към него, както и за превенцията и противодействието на корупцията.

Денков увери Марк Рюте, че през следващата седмица се очаква българският парламент да приеме промени в Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, с които ще се реформира Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество. До средата на октомври т.г. е планирано да бъдат гласувани на първо четене предложените промени в Конституцията, които се отнасят до ВСС. След това България ще информира ЕК и всички държави членки за постигнатия напредък в изпълнението на препоръките в доклада от 5 юли т.г.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промени в столичния транспорт заради ремонти

От днес до края на месеца движението по столичния булевард "Рожен" се осъществява двупосочно по източното му платно заради ремонти, съобщават от  Столична община. Забранява се  влизането на превозни средства в западното платно на булеварда между улица "Илиянско шосе" и Северна скоростна тангента.  Автобусите с номера 83 и 108 ще се движат по действащите..

публикувано на 18.10.25 в 08:09
Историческото читалище

Обновено е най-сетне читалището, където за първи път е поставен надписът "Съединението прави силата"

Емблематичното не само за Велико Търново, но и за България, читалище "Надежда" е преобразено . Създадена е благоприятна и по-добра среда за занимания на местната общност. Промени има в библиотеката, създадена е изложбена зала. С изцяло подновен подиум и нови завеси е камерната зала в читалището, подновено е и цялото фоайе.  Читателите..

публикувано на 18.10.25 в 07:55

Адвокатската колегия в Габрово е домакин на Есенната конференция на българската адвокатура

Адвокатската колегия в Габрово е домакин на Есенната национална конференция на българската адвокатура. Форумът ще се състои в Трявна. Темата на вниманието на участниците в Есенната национална конференция е  "Обществената роля на адвоката и органите на адвокатурата за върховенството на правото“. Във фокуса на днешните обсъждания ще са..

публикувано на 18.10.25 в 07:55
Президентите на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и на Украйна Володомир Зеленски - Вашингтон, 17 октомври 2025

Тръмп след срещата със Зеленски: Не е лесно да дадем ракети "Томахоук"

Украинският лидер Володимир Зеленски не успя да получи обещание за исканите от него далекобойни ракети по време на срещата си с Доналд Тръмп.  Американският президент заяви, че е казал както на Зеленски, така и на Владимир Путин, че е "време убийствата да спрат“.  Тръмп и Зеленски са обсъдили даването на ракети "Томахоук" на Украйна..

публикувано на 18.10.25 в 07:22

Специалните сили честват 81 години от създаването си

Със заупокойна молитва на военните гробища в София и тържествен ритуал пред паметната плоча на загиналите парашутисти Специалните сили ще отбележат осемдесет и първата годишнина от създаването си.  През 1944 година Парашутната дружина от състава на Първа Българска армия участва за първи път в реални бойни действия. Създаденото през 2019 година..

публикувано на 18.10.25 в 07:12

Зелениград е домакин на гранд финала на Откритото първенство по вертикален километър

Трънското село Зелениград е домакин на гранд финала на Откритото първенство по вертикален километър. Престижното състезание от календара на Международната федерация по скайрънинг, ще определи световните шампиони за сезон 2025.  Тази година откритото първенство е в осем кръга, като последният е провеждащото се за втора година състезание по..

публикувано на 18.10.25 в 06:05

Над 70% от учителите у нас имат желание да работят с изкуствен интелект

Учителите в България имат силна мотивация да овладеят умения за комбиниране на ученическо творчество и изкуствен интелект.  Това показват предварителните данни на ново сдружение за изкуствен интелект, което обединява учители, експерти в областта и неправителствения сектор. Предварителните данни показват, че над 70% от анкетираните български учители..

публикувано на 18.10.25 в 05:59