Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленски приветства премахването от ЕК на забраната за износ на украинско зърно

Украйна ще отговори цивилизовано на решенията на съседите за нейното зърно

Снимка: Facebook /Володимир Зеленски

Украинският президент Володимир Зеленски приветства решението на ЕС да не удължава допълнително забраната върху износа на зърно от Киев, но каза, че правителството му ще реагира "цивилизовано", ако страни членки на ЕС нарушат правилата на съюза, предаде Ройтерс.

"Това е пример за истинско единство и доверие между Украйна и ЕС. Европа винаги печели, когато правилата и споразуменията се прилагат", написа Зеленски в приложението за съобщения Telegram.


Веднага след обявяването на решението на ЕК обаче Полша, Словакия и Унгария заявиха, че ще наложат собствени ограничения върху вноса на украинско зърно.

Говорейки в редовното си видеообръщение, Зеленски каза, че Украйна се нуждае от подкрепа от своите съседи по време на войната срещу Русия и е важно за европейското единство "да работим на двустранно ниво с нашите съседи".

"И ако решенията на нашите съседи не са добросъседски, Украйна ще отговори по цивилизован начин", добави той.

Украинският премиер Денис Шмихал също приветства хода на ЕС като "законен и справедлив" и обвързан да помогне за поддържането на световната продоволствена сигурност.

"Ние призоваваме отделните държави членки на ЕС да се въздържат от незаконни, едностранни ограничения върху украинските селскостопански стоки. Такива ограничения могат да станат обект на арбитраж със Световната търговска организация", написа той в Telegram.

Шмихал каза още, че Украйна е готова да работи с Комисията и съседните държави и изрази увереност, че "ще излезем с обща визия и взаимноизгодни подходи".

Земеделските производители в петте съседни на Украйна държави изразяваха многократно оплаквания от пренасищането с продукти, което удря вътрешните им цени и ги тласка към фалит, напомня Ройтерс.

Страните, с изключение на България, настояваха за удължаване на забраната, която изтича днес, 15 септември.

Правителството на Румъния, което за разлика от колегите си от Полша, Унгария, Словакия и България не наложи едностранно забрана преди месец май, заяви в петък, че "съжалява, че не може да бъде намерено европейско решение за удължаване на забраната".

То добави, че чака Украйна да представи до 18 септември своя план за действие от мерки за предотвратяване на скока на вноса, преди да реши как да защити румънските фермери.

Според Румъния над 60% от алтернативните потоци с украинско зърно преминават през територията й главно през река Дунав и нейните фермери заплашиха с протести, ако забраната не бъде удължена.

През последната година Украйна пренасяше 60% от износа си през т.нар. "пътища на солидарност" и 40% през Черно море благодарение на договорената с помощта на ООН и Турция зърнена сделка с русия, от която обаче Москва се отказа през юли.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еднакъв интерес се регистрира сред чужденци и родни туристи към СПА хотелите по Черноморието

Интересът към СПА и медикъл СПА хотелите по Черноморието се разпределя по равно между чуждестранните и българските туристи, докато във вътрешността на страната интересът е доминиран от българските посетители. Това съобщи заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева в рамките на четвъртата Националната конференция за здравен туризъм, която се..

публикувано на 20.05.25 в 22:15

Затвориха училища в Атина заради потвърден случай на вирусен менингит

Няколко училища в Атина бяха затворени заради потвърден случай на вирусен менингит на 18-годишен ученик. По препоръка на лекарите -  общинските власти в Атина затвориха пет училища и децата ще се обучават дистанционно.  Засега мярката е за два дни, докато се установи дали има още заразени ученици след потвърдения случай на вирусен менингит...

публикувано на 20.05.25 в 21:48
Кая Калас

Кая Калас: 5000 военни от силите за бързо разполагане на ЕС вече са оперативни

5000 военнослужещи от силите за бързо разполагане от ЕС вече са оперативни и ще могат да действат в случай на кризи, съобщи след Съвет "Външни работи" и "Отбрана" върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас. Предложението бе направено преди около 3 години от нейния предшественик Борел. В новите санкции на ЕС са..

публикувано на 20.05.25 в 21:30
Снимката е илюстративна

В Германия започна съдебен процес срещу трима руски шпиони по обвинение в саботаж

В Германия започна процес срещу трима мъже, обвинени в шпионаж и подготовка на саботажни действия в полза на Русия. Делото се гледа от Висшия областен съд в Мюнхен, а обвиненията са повдигнати от Федералната прокуратура. Главният обвиняем е 39-годишният Дитер С., германец с руски произход. Той е арестуван през април 2024 г. в баварското..

публикувано на 20.05.25 в 21:04
Съдебната палата в Кюстендил

Осъдиха кюстендилец за 51-а кражба

Районният съд в Кюстендил постанови "лишаване от свобода" за 3 години и 6 месеца на 35-годишен мъж, като го призна за виновен в кражба при условията на опасен рецидив. Посоченото наказание ще се изтърпява при първоначален "строг“ режим. Това е 51-ва кражба в "актива" на рецидивиста, казаха от Окръжния съд. Делото се гледа по реда на..

публикувано на 20.05.25 в 20:45
Министърът на транспорта Гроздан Караджов (в центъра) говори пред депутатите от Комисията по транспорт и съобщения в НС - 20 май 2025 г.

Въпросът с фериботите през Дунав остава нерешен въпреки всички срещи с румънската страна

Въпросът с фериботните линии през Дунав остава нерешен, въпреки всички срещи с румънската страна, съобщи министърът на транспорта Гроздан Караджов в ресорната парламентарна комисия. Предвидена е среща на еврокомисаря по транспорта Апостолос Дзидзикостас на 4 юни в Люксембург с представители на България, Румъния и Гърция за преминаването през Дунав,..

публикувано на 20.05.25 в 20:08
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио

Марко Рубио: Сирия може би е на седмици от гражданска война с епични размери

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио предупреди, че Сирия може да се окаже на броени седмици от нова гражданска война с "епични размери", като призова за подкрепа на преходното ръководство, предаде АФП. "Нашата оценка е, че, честно казано, преходната власт, предвид предизвикателствата, пред които е изправена, е може би на седмици - месеци..

публикувано на 20.05.25 в 19:53