Шабан Мустафа спечели две световни титли в планинското бягане - това се случи в края на миналата седмица на Световното първенство за мастери в Мадейра, Португалия. 45-годишният българин стана първи в дистанциите 9 км (44:03 минути) и 32 км (2:11:52 часа) в групата на ветераните. Много добро представяне записа и другият български участник в състезанието на "майсторите" - в по-малката възрастова група 40-годишният Иво Андреев зае шестото място по 9-километровото трасе (49:54 минути) и 4-о на 32 км (2:28:19 часа).
Снимка: Иво Андреев
Кирил Николов - Дизела победи в "Pirin Extreme", състезанието, което няколко години беше кръг от Световните серии по скайрънинг. То се проведе за поредна година в рамките на планинския ултрамаратон "Пирин Ултра". Дизела измина предизвикателното 38-километровото трасе, с 3300 м изкачване за 5 часа и 6 мунити. Второто място също беше заето от българин - Тенчо Жеков, който пристигна на финалната арка на площада в Банско 3 минути след Дизела.
Снимка: Фейсбук страница на "Пирин Ултра"
“Пирин Ултра” се проведе между 8 и 10 септември, като тази година събра 550 участници, половината от които дойдоха от чужбина, за да мерят сили в красивата и трудна за бягане българска планина. При жените в 38-километровото трасе победи полякинята Кинга Квятковска - 6 часа и 35 минути, а българката Верадина Начева стана трета, 7 часа и 2 минути.
В най-дългата дистанция - 160 км, с 11000 м Д+ първи пресече финала Димитър Атанасов. Той измина тежкото трасе за 29 часа и 12 минути, като постави нов рекорд - с 21 минути по-добър от предишния, на Божидар Антонов. При дамите най-бърза беше Хана Вачова от Чехия. Освен тези 2 старта, имаше отново и на 66 км - там първите места бяха заети от Тимотей Шали (9:31:48), Словакия, а при жените - от полякинята Марта Начик (11:17:33).
Снимка: Vladislav Rusev Photography
Пирин Галов успя да финишира един от най-тежките планински ултрамаратони в света - Tor de Geants, в Италианските Алпи. Българският бегач измина трасето, дълго 330 км, с 24000 м изкачване, за 96 часа и 42 минути. Това му отреди 36-ото място сред 1100 стартирали бегачи. Половината от тях обаче не успяха да финишират.
Снимка: Личен архив на Пирин Галов
“А времето беше прекрасно - дъжд, суграшица, мъгла...”, пошегува се Пирин. “Много народ сдаде багажа от преохлаждане и ходила, целите в мазоли. На мен ми е второ участие. Миналата година спрях на 250 км, след като обърках пътя и загубих мотивацията си. Но за сметка на това, тази година, 7 дни преди старта изкачих Пунта Гнифети по ръба Сигнал и три дни преди старта - Матерхорн по италианския ръб, та емоционално си наваксах”, разказа Галов пред БНР.
"Това е от загрявката за TOR-a - по тур "Cresta Signal", на 300-400 м под най-високата хижа в Европа, "Маргарита" - обясни Пирин, известен не само със своя борбен, но и приключенски дух. Снимка: Личен архив на Пирин Галов
На 2 септември край Приморско се проведе ултра крос триатлонът “Лъвско сърце”. Състезанието включваше 3 км плуване в открито море, 116 км планинско колоездене в Странджа и 21 км бягане в пресечен терен. Победи Данаил Велинов, който успя да запише общо време 7:27:29 часа. Мишел Георгиева спечели първото място при жените с време 9:41:16 часа.
Снимка: KrisoK Photography
На 9 септември пловдивчанинът Николай Русев стана първият българин, изкатерил в стил “онсайт” маршрут с категория на трудност 8b. Линията се нарича “Helikopter v omaki” и се намира в Словения, където българинът беше на състезание с националния отбор по спортно катерене. Въпреки високата влажност и горещото време, Русев е успял да премине маршрута с характерните туфи от първи опит, а негови съграждани се пошегуваха в социалните мрежи, че е бил добре подготвен за това заради традиционните жеги, в които пловдивските спортисти се налага да катерят.
Снимка: Владимир Пеков
Във финландската столица Хелзинки се проведе Европейското първенство по спортно катерене за юноши и девойки в дисциплината “трудност”. Участваха 250 млади катерачи от 29 страни, сред тях и 9 българи. Най-добре се представиха Валисия Мей, която постигна най-доброто си класиране досега на европейско първенство и зае 5-ото място, Слав Киров стана седми, а Боян Киров - 20-и. Това беше и последният европейски шампионат за годината за младите катерачи, след който беше обявена ранглистата за комбинацията “боулдър и трудност”. В нея българските състезатели имат 2 трети места - Слав Киров, при юношите U20, и Боян Киров, при юноши U18.
Снимка: @andyfin9
Заради дъждовното време традиционната Катерачна среща, която е и Държавно първенство по скално катерене, беше отложена за 23 и 24 септември. Тазгодишното й, 13-о издание ще се проведе на скалите край село Брезе, община Своге, където се очаква да се съберат катерачи от различни клубове и краища на страната.
Българските спасители, които участваха в мащабната акция в пропастта Морджа в Турция, се завърнаха у нас. Те достинаха най-ниската част в “спасителния коридор” за изваждането на пострадалия американски пещерняк, а ето как се развиха събитията:
На 2 септември 40-годишният мъж получава кръвоизлив в стомаха, докато изследва дълбоката 1276 м пещера в най-ниската й част. Два дни по-късно до него стигат първите унгарски спасители и лекар. След още два дни двама българи пренасят кръв в лагера на -1040 м, за да се направи кръвопреливане. На 7 септември трима от българския екип инсталират в най-ниската част от пещерата въжените системи за изваждането на американеца. След още два дни вече 7 българи, украинка, турчин, заедно с хърватските и полските си колеги, успяват да изнесат носилката с пострадалия до -680 м, откъдето американецът е поет от другите екипи. Минути след полунощ на 12 септември Марк Дики (Mark Dickey) е успешно изваден на повърхността. В акцията участват над 200 души, сред които 17 от България. Това разказа за БНР пещернякът Теодор Кисимов, участвал в изледването на Морджа в продължение на 3 години - 2018-2020 г. Благодарение на това, че русенецът познава много добре както пещерата, така и турските си колеги, потеглянето на българския екип в помощ на пострадалия е значително ускорено.
“8 души събрах аз с личния си бус и 5 тръгнаха ден след нас с 2 коли, така и се върнахме”, обясни Кисимов. Четирима от българския екип заминават за Турция с чартърен полет, платен от спонсор. На връщане билетите са платени от “Националната асоциация на доброволците в Република България”.
Пещерните спасители у нас използват за акциите, в които участват, лична екипировка и лични средства. В страната ни няма Закон за доброволчеството, който да регулира дейността на доброволците, отношенията им с работодателите, застраховките и пр.
Снимка:Emre AFAD
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.
Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..
Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..
През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..
Самата Демократическа партия вижда и осъзнава своята неподготвеност да бъде стойностна и истинска опозиция на случващото се в САЩ. Това обясни пред БНР..