По-често трябва да си припомняме Деня на независимостта или Съeдинението, защото те ни показват, че независимо от всичко, можем и сами. Днес се опитват да ни убедят, че ако искаме да постигнем нещо като държава, задължително трябвало да сме били членове на някакви блокове и съюзи и задължително трябвало да изпълняваме всичко, което ни нареди моментният световен хегемон. Грантовите анализатори и политици ни повтарят, че единствено послушанието води до успех. А истината е, че единственото, до което води послушанието, е създаването на слугински манталитет. Именно това лакейско поведение българските управляващи са усвоили особено добре. Застанали са в поза „винаги готов“, слушат и изпълняват. Даже понякога изпълняват, преди още да са чули какво се изисква от тях. Развили са свръхестествената способност да предугаждат какво ще поискат от тях чуждите началници и се втурват да го изпълняват, още преди нареждането да е официално формулирано.
Само хора с васално съзнание могат да призовават за промяна на датата на националния празник. Само хора без никакво чувство за независимост могат да предлагат в Конституцията ни да се запише, че сме членове на НАТО и ЕС завинаги. Само хора, за които българските национални интереси не значат нищо, могат да премахнат забраната за внос на земеделска продукция от Украйна. Добре ще бъде нашите управляващи да се поучат от поведението на Полша. Това е държава, в която нетърпимостта към Русия е издигната в култ. Поради редица исторически събития, поляците имат всички основания да бъдат русофоби. До съвсем скоро Полша подкрепяше Украйна във всичко. Но когато стана дума за интересите на полските земеделци, Варшава каза „Баста!“ Украинците са ни мили, но по-мили са ни собствените съграждани, казаха полските управляващи и оставиха забраната за внос на украинска продукция. А когато от Киев заплашиха, че ще съдят Полша за това, президентът Анджей Дуда сравни Украйна с удавник, който повлича съседите си към дъното. Освен това полският президент съвсем знаково отказа среща с колегата си Зеленски по време на Общото събрание на ООН. Да, Полша е русофобска държава, но омразата към Русия не заслепява нейните управници дотам, че в името на тази омраза да навредят на собствените си съграждани.
Да, обаче така могат да разсъждават управляващи, които, първо, имат достойнство, и, второ, не се държат като нискочели изпълнители на мръсни поръчки. Понякога ми се струва, че хората, които управляват в момента България, наистина не се чувстват българи. Приличат ми на подизпълнители на някакви чуждестранна корпорация, които са инсталирани на властови позиции отвън, при това за кратък срок, както и със задачата да разсипят колкото се може по-кардинално страната. А когато попиташ тези хора как си представят близкото си бъдеще, те съвсем откровено си признават как се виждат да си почиват на екзотични острови. Детето на ДС, което сега иска кмет на София да става, дори спомена конкретна дестинация – Бахамите. Е, как очаквате от такива политици да отстояват българската независимост!? Напротив, за да си осигурят безметежно съществуване на Бахамите или където и да било другаде, такива управляващи, без да се замислят, биха продали българските национални интереси.
Да бяха живяли преди 150 години, такива хора щастливо щяха да си живуркат сгушени в спарената прегръдка на падишаха, щяха да обясняват колко е прекрасно, че сме застанали на правилната страна на историята, тоест в завимост от Високата порта и щяха да искат във всички официални документи да бъде записано, че во веки веков сме част от Османската империя. За щастие, в началото на 20 в. управляващите в България са били коренно различни от днешните. Тогавашният политически елит наистина е искал страната ни да бъде независима. И е полагал много усилия, за да стане факт тази независимост. Единствените усилия, които днешните управляващи извършват, са свързани с желанието им страната ни да бъде колкото се може по-силно зависима от чуждите господари.
* Това е лично мнение на автора и не отразява позицията на БНРСирийски гражданин е бил намушкан с нож в района на Централни хали в София късно снощи, научи БНР. Инцидентът е станал около 22 часа. На място е изпратен екип на полицията и автомобил на Спешната помощ. Раненият е откаран в болница. От СДВР уточниха, че по случая има задържан, който също сирийски граждани. По случая е образувано..
Министри на външните работи на ЕС призоваха да се побърза със 17-ия санкционен пакет срещу Русия и приемането на Украйна в ЕС преди началото на заседанието си в Люксембург. Те се събират само ден след руското нападение над Суми, при което загинаха над 30 души, а повече от 100 бяха ранени. Над 30 жертви и повече от 100 ранени в Суми, Западът осъди..
" Произвеждаме малко над 35% от свинското месо , което покрива нуждите на страната ни. Останалото е внос. Не искаме внос, искаме родно производство!" Това каза в интервю за БНР д-р Ангел Мавровски от Катедра "Генетика" на Тракийския университет в Стара Загора. Той е сред организаторите на международен форум, посветен на проблемите на..
Вървят финални процедури по проекта за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила, каза за БНР областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски. Общините Рила, Кочериново и Бобошево осигуриха по 7 хиляди лева - общо 21 хиляди лева, за изготвянето на проекта. От "Робовица" се осигурява водоподаване за селата Мурсалево (в община Кочериново),..
Над тон райски газ (диазотен оксид) е иззет от заведение при съвместни проверки на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), МВР и РЗИ, съобщи съобщи зам.-директорът на БАБХ д-р Валя Викьова в интервю пред БНР. В предаването "Преди всички" тя коментира и проблемът с унищожаването на конфискуваните количества. "Унищожаването..
В София се провежда национален протест, организиран от федерациите на транспортните работници към КТ "Подкрепа" и КНСБ. В 8 часа бяха блокирани три възлови кръстовища - при метростанция "Стадион Васил Левски", на "Орлов мост" и на пл. "Македония". Очаква се около 11 часа протестиращите да се насочат с шествие към Министерството на..
Завърши битката за съхранение на българската бойна авиация и започна походът към нейното възраждане . Това мнение изрази пред БНР ген. Константин Попов - бивш началник на Военновъздушните сили, бивш началник на отбраната и бивш председател на Комисията по отбрана в Народното събрание. Тържествена церемония в Трета авиобаза посрещна..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..