Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато се разсвирят китарите - разказват от Младежки китарен оркестър "София"

Аспарух Диков, Георги Бузов, Валентин Бузов и Цветозар Кючуков (от ляво на дясно)
Снимка: Мая Данчева

Една от най-влиятелните личности в областта на класическата китара през 20 век и превръщането й в инструмент за концерти - Андрес Сеговия Торес казва, че китарата е най-лесния инструмент за свирене и най-трудния, за да свириш добре. Звукът на този акустичен инструмент е ярък и позволява на китарата да изсвири всяка мелодия.

Характерно за свиренето на класическа китара е класическата постановка. Корпусът на китарата е поставен върху леко повдигнато ляво бедро, лявата ръка върху грифа, а пръстите на дясната извличат звука. На китарата е присъща емоцията, ритмиката. 

За китарата в "Нощен Хоризонт" разказват четирима китаристи -  Аспарух Диков,  Георги Бузов, Валентин Бузов и Цветозар Кючуков.

Те са част от Младежки китарен оркестър "София", който дава възможност за изява на музикалните способности на млади и амбициозни хора. 

Формацията е основана през 2015 г. като учебен оркестър към Music Art Center - град София, музикална школа за обучение по класическа китара. 

Оркестърът свири на различни сцени и се изявява многократно на фестивали за класическа китара. 

"Ние не сме единствен китарен оркестър, но за разлика от много други държави в България китарните оркестри се броят на пръстите на едната ръка, разказа в "Нощен Хоризонт" основателят и ръководител на Младежки китарен оркестър "София" Валентин Бузов, музикален педагог, китарист и преподавател. 

Аспарух Диков,  Георги Бузов, Валентин Бузов и Цветозар Кючуков (от ляво на дясно)

"Първите китарни оркестри се създават в Япония. Това е през 60 - те години. В Европа това става доста по-късно. В Швеция има много оркестри - около 200, в Русия са добре развити китарните оркестри.

Но ние сме много ентусиазирани, нашият оркестър е любителски, но свирим с голям ентусиазъм. Свирили сме на много фестивали, конкурси и сцени.

Всички наши участници са музикално грамотни, някои от тях на много високо ниво.

В нашия оркестър има младежи и деца, лауреати от различни музикални концерти у нас и в чужбина, поясни още ръководителят на оркестъра Валентин Бузов.

Той допълни, че школата имат камерни състави също, втори младежки оркестър за начинаещи, а също и детски китарен оркестър, той е за деца до 7 клас.

"Целта на нашия оркестър или това, което ни движи напред е, че вече свирим и наша авторска музика, което е нашето предизвикателство и удоволствие, защото почти няма музика писана за китара от големите композитори.

А ни движи любовта към музиката и китарата, репетициите ни са много еуфорични, децата и младежите стоят до късно след репетициите.

Музиката събира хора с различни професии и интереси, обобщи ръководителят Бузов, която поясни още защо струните на китарите обичат топлината, а на студа. 

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дачо Господинов е оригинален поет и прекрасен приятел

Дачо Господинов е оригинален поет и прекрасен приятел. Така го характеризират познаващите го от Северозапада и не само там. Роден на 18 февруари 1968 г. в Разград, където и живее до момента. Завършва българска филология във ВТУ " Свети Свети Кирил и Методий" и специализира Библиотекознание в НБУ, София Настоящата книга не е първа на..

публикувано на 19.09.24 в 13:45
Татяна Робева, Нели Трошева и БХК

Улица в София беше кръстена на диригента Георги Робев

В Деня на София на столичната карта се появи улица, която от 17 септември 2024 г. нататък ще носи името на забележителния български хоров диригент и педагог - проф. Георги Робев. Мястото е в квартал "Дружба", в близост до Дома на културата "Искър". Инициативата е на дъщерята на видния музикант - Татяна Робева, и на Българската хорова капела "Георги..

публикувано на 18.09.24 в 17:50

Есенните "Дни на музиката в Балабановата къща" започват в Пловдив

На 18 септември в Епископската базилика на Филипопол от 18:30 ч. ще бъде първият концерт от есенното издание на фестивала "Дни на музиката в Балабановата къща". Откриването е поверено на духовия квинтет "Пилекадоне", а солисти са оперната певица Светлина Стоянова и джаз пианистът Константин Костов - и двамата с успешна международна кариера. Мотото на..

публикувано на 18.09.24 в 16:54

Радиооркестърът отбелязва с концерт Деня на независимостта на България

На 18 септември в Софийската национална опера и балет от 19:00 ч. ще се състои празничен концерт в чест на Деня на независимостта на България. Поканата за него е от Българското национално радио и сдружение „Реформ Юнион Клуб“, които отбелязват празника за втора поредна година, а на сцената ще бъде Радиооркестърът със своя главен диригент Константин..

публикувано на 18.09.24 в 15:27

Пламен Сивов представи новия си албум "Небе и хляб"

Пламен Сивов е поет с китара , известен с участието си в групата "Точка БГ" и носител на множество награди за поезия и музика. Поводът за гостуването му е петият му самостоятелен албум, озаглавен "Небе и хляб" , в който Сивов представя 10 авторски песни за пиано и глас , създадени в сътрудничество с пианиста Самуел Ефтимов .   Албумът..

публикувано на 18.09.24 в 14:30

Левон Манукян: Разград заслужава да има качествен културен живот

След продължителен период на криза Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“ се възстановява и през новия сезон ще бъде част от Театрално-музикалния и филхармоничен център в града. Негов директор в момента е диригентът Левон Манукян, който разкри сериозните си намерения да работи както за укрепване на състава на оркестъра и трупата на театъра,..

публикувано на 16.09.24 в 19:06
Мистериите на Хухла

Българи, гърци и турци ще се надиграват, надпяват и надсвирват на фестивала "Мистериите на Хухла"

Фестивалът "Мистериите на Хухла" се разширява териториално и времево. В мистичното ивайловградско село ще се срещнат представители на три етноса – българи, гърци и турци. Те ще се надсвирват, надиграват, надпяват и надприказват в продължение на три дни – от 21 ви до  23 – ти септември. Иван Бунков, инициатор и организатор на "Мистериите на..

публикувано на 16.09.24 в 12:40