Не очаквам да стане чудо в съзнанието на политиците, за да се промени виждането им за мястото на културата на местно и национално ниво, каза пред БНР проф. Маргарита Младенова, съосновател на Театрална работилница "Сфумато".
"Други са им грижите, друго ги занимава. ... Всички знаем на колко окаяно ниво е състоянието на културата на отделния българин. Ако сега, при тези кризи, които някак си станаха правило и започнахме да свикваме с тях, а не трябва, не си дадем сметка, че мисленето на българина през образованието и културата трябва да бъде коренно променено, ние нямаме никакво бъдеще!".
Културата не е симулативна дейност, подчерта тя и коментира:
"Проблемът не е само до пари, а до мислене на хората, от които зависи културата, но и до мислене на самите съсловия. Все повече това става занаят, една от професиите, с която да си вадиш хляба. Моментът на кауза изчезва, не казвам, че го няма. ... На младите колеги им говорим и ги водим към това да осъзнават отговорността, която поемат с избора на тези професии. Отговорността пред смисъла на театъра, на актьорската професия, на спектакъла, на създаването на култура. Отговорността пред големите текстове".
По думите ѝ никой няма да се стресне, ако тетрите спрат да работят за седмица в знак на протест.
Според проф. Маргарита Младенова бюджетът за култура за 2024 г. трябва да бъде поне 1% от БВП.
Около 20 живи проекта, ателиета и много нови неща - такъв сезон в Театрална работилница "Сфумато" обеща проф. Младенова:
"Влизаме в един много тежък сезон - амбициозен, отговорен. Влизаме концентрирани и мобилизирани да издържим в битка с всичко, което пречи. ... Да продължиш да вярваш в смисъла на живия театър, сред едно неглижиране на мястото на културата и изкуството в национален мащаб и дори може би в световен, е въпрос на вътрешна издръжливост. Това е, което ни предстои", заяви тя пред БНР.
"Сфумато" вече е европейски център за театрално новаторство, подчерта проф. Младенова и уточни:
"След 7-годишни процедурни перипетии проектът "Пристройката" е съгласуван, узаконен, предстои получаване на виза за проектиране, за да може в Министерството на културата да се възложи изпълнението на проекта и да се пристъпи към неговата реализация. Срокът, който си поставяме за това, е година и половина".
Интервюто на Илия Вълков с проф. Маргарита Младенова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..
История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела. За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..
Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" . Колкото..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя . " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..
Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития. Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..
БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство. В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..