Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Физическа активност + профилактика = добро сърдечно здраве

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Започва национална информационна кампания, посветена на сърдечното здраве.

Около 150 минути активно натоварване седмично са напълно достатъчни за младите хора, за да поддържат добро сърдечно здраве. Еквивалент са около 30 минути по-сериозно натоварване на ден.

По-възрастните пациенти – ако имат сърдечно-съдови заболявания, трябва да се консултират с кардиолог, преди да започнат да спортуват. Градинарството е чудесен начин за поддържане на физическа активност сред хората в по-напреднала възраст.

д-р Станян Станев  Снимка: УМБАЛ Проф. Александър Чирков

Ходенето пеша е най-лесният начин да поддържаме физическа активност. Сексът също е вид физическа дейност – регулира хормоните, намалява кръвното и е вид "добра тренировка" за поддържане на добра сърдечна форма, коментира в интервю за БНР д-р Станиан Станев от УМБАЛ "Проф. Александър Чирков". 

Всеки пациент с наднормено тегло трябва да си постави реалистични цели и да не гони бърза и рязка промяна. Започва се с по-кратки и щадящи тренировки, с постепенно увеличаване на интензитета, съветва специалистът.

"Изключително вредно е да започнем с тежки, силови тренировки при организъм, който не е готов за това."

Ходенето на фитнес е изключително популярна мярка за спортуване, която кардиолозите насърчават.

Относно хранителните добавки - фатбърнъри или приуъркаут добавки, д-р Станиан Станев изтъкна, че кардиолозите са категорично против използването им, тъй като натоварват сърцето. Той даде пример с 28-годишен пациент с остър инфаркт на миокарда, получен след употреба на стероиди. 

Формирането на атеросклеротични плаки започва още на 20-годишна възраст. Ето защо са важни профилактичните прегледи.

д-р Николай Брънзалов  Снимка: БГНЕС

Мантрата "Талони няма"за този вид прегледи не важи, коментира в предаването "Хоризонт до обед" общопрактикуващият лекар д-р Николай Брънзалов, заместник-председател на Българския лекарски съюз. По думите му пациентите остават учудени от набора изследвания и консултации могат да получат дори когато се чувстват  здрави.

Изследванията и консултациите в тази насока зависят от възрастта и пола на пациента, уточни той.

Брънзалов подчерта, че "превенцията е майка на медицината", защото каквито и заболявания да се хванат в ранен етап, те се лекуват много по-успешно и по-евтино.

В България обхватът на профилактичния преглед въобще не е малък, отделен е въпросът какъв процент от населението го осъществява, допълни личният лекар. Той уточни, че при децата обхватът е между 90 и 100%, но "при населението над 18 години нещата не стоят по този начин".

"Всеки български гражданин ще може да провери за неговата възраст и пол какви изследвания може да си направи, когато осъществи този преглед. Много скоро ще стане", анонсира д-р Брънзалов.

България е на първо място в Европа по достъпност до лекарска помощ, настоя той. Според него в един и същи ден тук можем да посетим личен лекар, специалист и дори да бъдем хоспитализирани.

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06