Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Тихомир Мустаков: Необходимо е медицината да има човешко лице

2
Д-р Тихомир Мустаков
Снимка: Личен архив

"Не случайно алергичните болести се водят психосоматични, тоест зависят и от състоянието и на физиката, и на писхиката на човека и затова се налага да лекуваме и двете страни на проблема, заяви за "Нощен Хоризонт" д-р Тихомир Мустаков, алерголог и педиатър, консултант.

Алергологът беше част от 22 -ият форум на фондация "Медии, общество, семейство, традиции" /МОСТ/ , на който лекари и общественици обсъдиха възможностите за профилактика и лечение на редките и тежки заболявания.

     Профилактика, скрининг, лечение - фокус на 22-ата национална среща на фондация МОСТ

Д-р Тихомир Мустаков

"Алерголозите търсим причините за дадено заболяване в по-голяма дълбочина и не се занимаваме само със симптоматичното лечение, което е и част от чара на тази специалност.

За съжаление психологията не е част от обучението по медицина, а е необходимо медицината да има човешко лице. Това беше и темата на форума на фондация "МОСТ" тази година. Радвам се, че бях част от 22 то- издание на фондация "МОСТ" с организатор Юлия Пискулийска.

Прецизната медицина означава да лекуваме болестта, като знаем защо здравите са здрави и защо болните са болни. Тоест все по-детайлно овладяване на различни процеси на ниво биохимия, гени, регулация на гените и от друга страна да търсим защо и кога се получават условията за нарушаване на тези толкова фини процеси, поясни още за "Хоризонт" д-р Мустаков.

"Лекарят за мен все пак трябва да остане с човешко лице, колкото и апарати да има зад него, иновации, тонове изчетена литература или проследени научни открития, в крайна сметка, когато ние се изправим срещу пациента, трябва да сме човека, който ще помогне на човека, а не машината, която да помогне на един обект на изследване, смята д-р Мустаков.

Според д-р Мустаков ние сме изостанали безнадеждно в много аспекти в съвременното обгрижване на пациента.

По отношение на диагностиката в алергологията се ползват различни методи за установяване на алергени и не винаги става дума да изследване само към алергени.

Защото имунната система има разнородна активност и ние трябва да имаме предвид и останалите фактори като имунни дефицити, автоимунни болести и не съобразяваме, че те могат да съжителстват, понякога изтърваваме логиката на болестта при съответния пациент, защото ние лекуваме едно парченце само, каза още д-р Мустаков.



Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Илиан Господинов: Чака ни горещо лято. Валежите през юни са далеч под нормата

Към Балканите има почти постоянен поток на по-топъл въздух. Това е естествен процес. Нормално е времето да бъде относително по-топло от климатичните норми . Това обясни в интервю за БНР доц. Илиан Господинов от Националния институт за метеорология и хидрология (НИМХ). През юни миналата година температурите бяха по-скоро около нормата и..

публикувано на 13.06.24 в 09:28

Тен Хаг остава начело на Манчестър Юнайтед

Ерик тен Хаг ще остане мениджър на Манчестър Юнайтед след прегледа на представянето на клуба за сезона, съобщават британските медии. Според Би Би Си Юнайтед е разговарял с холандеца за удължаване на договора му на „Олд Трафорд“. Слабата втора кампания за Тен Хаг завърши с висока оценка, тъй като той..

публикувано на 12.06.24 в 07:40
Ивелин Михайлов и Николай Марков

Откъде дойде пробивът на "Величие"?

"Има го феномена на непрестижния вот . Второто е, че паралелната реалност онлайн съществува. Съществуват изключително странни хора, със свои видеоканали, своя аудитория, свои зрители. И когато схванем върху колко голяма аудитория имат влияние хора като Цанов (Станислав Цанов - бел. ред.) и Киро Брейка, които няма да видите в национален..

публикувано на 10.06.24 в 12:07
Александър Маринов

Александър Маринов: Ще се появи мощна политическа сила. Ако не е президентът, ще е нещо друго

" В България ще се появи нова мощна политическа сила, от която има нужда обществото . Такава, около която да се формира нов тип управление. Ако не е президентът, ще е нещо друго." Това мнение изрази в интервю за БНР  политологът проф. Александър Маринов. Персонифицираните очаквания са насочени към президента , смята той. "В момента това..

публикувано на 10.06.24 в 09:01

Затихва ли интересът към покупко-продажбата на гласове в Силистренско?

Купуването и продаването на гласове е престъпление. Преди и по време на избори се правят специализирани полицейски операции срещу нарушаване политическите права на гражданите. Но защо да са нарушени правата им, ако всичко става по съгласие - и на едната, и на другата страна? Практиката показва, че това са най-трудно доказуемите престъпления...

публикувано на 09.06.24 в 11:46

Диагноза от Дивчовото: Политиците много подценяват народа!

На географския ръб на ЕС – в селата Лесово и Мелница от Ямболска област, настроенията са сходни. Лесово е само на няколко километра от българо-турската граница.  Някои жители там са доволни, че България е в ЕС, други не отчитат промяна. Всички обаче са обидени на политиците. В предизборната кампания виждат само "надплюване, кал". За..

публикувано на 09.06.24 в 11:24

„Криле за приземяване“ и творчеството на Диана Иванова

И в най-уредената държава да отидеш, си чужденец. Това е разбрала поетесата Диана Иванова, когато обстоятелствата я принуждават да напусне родния Сливен и да отиде в Англия при децата си.   Там работи в Медицински център, но едно редовно слушано българско предаване като "Рано в неделя" и болката към България тази година я вдъхновяват да..

публикувано на 09.06.24 в 06:00