Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Тихомир Мустаков: Необходимо е медицината да има човешко лице

2
Д-р Тихомир Мустаков
Снимка: Личен архив

"Не случайно алергичните болести се водят психосоматични, тоест зависят и от състоянието и на физиката, и на писхиката на човека и затова се налага да лекуваме и двете страни на проблема, заяви за "Нощен Хоризонт" д-р Тихомир Мустаков, алерголог и педиатър, консултант.

Алергологът беше част от 22 -ият форум на фондация "Медии, общество, семейство, традиции" /МОСТ/ , на който лекари и общественици обсъдиха възможностите за профилактика и лечение на редките и тежки заболявания.

     Профилактика, скрининг, лечение - фокус на 22-ата национална среща на фондация МОСТ

Д-р Тихомир Мустаков

"Алерголозите търсим причините за дадено заболяване в по-голяма дълбочина и не се занимаваме само със симптоматичното лечение, което е и част от чара на тази специалност.

За съжаление психологията не е част от обучението по медицина, а е необходимо медицината да има човешко лице. Това беше и темата на форума на фондация "МОСТ" тази година. Радвам се, че бях част от 22 то- издание на фондация "МОСТ" с организатор Юлия Пискулийска.

Прецизната медицина означава да лекуваме болестта, като знаем защо здравите са здрави и защо болните са болни. Тоест все по-детайлно овладяване на различни процеси на ниво биохимия, гени, регулация на гените и от друга страна да търсим защо и кога се получават условията за нарушаване на тези толкова фини процеси, поясни още за "Хоризонт" д-р Мустаков.

"Лекарят за мен все пак трябва да остане с човешко лице, колкото и апарати да има зад него, иновации, тонове изчетена литература или проследени научни открития, в крайна сметка, когато ние се изправим срещу пациента, трябва да сме човека, който ще помогне на човека, а не машината, която да помогне на един обект на изследване, смята д-р Мустаков.

Според д-р Мустаков ние сме изостанали безнадеждно в много аспекти в съвременното обгрижване на пациента.

По отношение на диагностиката в алергологията се ползват различни методи за установяване на алергени и не винаги става дума да изследване само към алергени.

Защото имунната система има разнородна активност и ние трябва да имаме предвид и останалите фактори като имунни дефицити, автоимунни болести и не съобразяваме, че те могат да съжителстват, понякога изтърваваме логиката на болестта при съответния пациент, защото ние лекуваме едно парченце само, каза още д-р Мустаков.



Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51