Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Тихомир Мустаков: Необходимо е медицината да има човешко лице

2
Д-р Тихомир Мустаков
Снимка: Личен архив

"Не случайно алергичните болести се водят психосоматични, тоест зависят и от състоянието и на физиката, и на писхиката на човека и затова се налага да лекуваме и двете страни на проблема, заяви за "Нощен Хоризонт" д-р Тихомир Мустаков, алерголог и педиатър, консултант.

Алергологът беше част от 22 -ият форум на фондация "Медии, общество, семейство, традиции" /МОСТ/ , на който лекари и общественици обсъдиха възможностите за профилактика и лечение на редките и тежки заболявания.

     Профилактика, скрининг, лечение - фокус на 22-ата национална среща на фондация МОСТ

Д-р Тихомир Мустаков

"Алерголозите търсим причините за дадено заболяване в по-голяма дълбочина и не се занимаваме само със симптоматичното лечение, което е и част от чара на тази специалност.

За съжаление психологията не е част от обучението по медицина, а е необходимо медицината да има човешко лице. Това беше и темата на форума на фондация "МОСТ" тази година. Радвам се, че бях част от 22 то- издание на фондация "МОСТ" с организатор Юлия Пискулийска.

Прецизната медицина означава да лекуваме болестта, като знаем защо здравите са здрави и защо болните са болни. Тоест все по-детайлно овладяване на различни процеси на ниво биохимия, гени, регулация на гените и от друга страна да търсим защо и кога се получават условията за нарушаване на тези толкова фини процеси, поясни още за "Хоризонт" д-р Мустаков.

"Лекарят за мен все пак трябва да остане с човешко лице, колкото и апарати да има зад него, иновации, тонове изчетена литература или проследени научни открития, в крайна сметка, когато ние се изправим срещу пациента, трябва да сме човека, който ще помогне на човека, а не машината, която да помогне на един обект на изследване, смята д-р Мустаков.

Според д-р Мустаков ние сме изостанали безнадеждно в много аспекти в съвременното обгрижване на пациента.

По отношение на диагностиката в алергологията се ползват различни методи за установяване на алергени и не винаги става дума да изследване само към алергени.

Защото имунната система има разнородна активност и ние трябва да имаме предвид и останалите фактори като имунни дефицити, автоимунни болести и не съобразяваме, че те могат да съжителстват, понякога изтърваваме логиката на болестта при съответния пациент, защото ние лекуваме едно парченце само, каза още д-р Мустаков.



Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26
Венислава Гарсия

Венислава Гарсия: Вече не само двойките 40+ имат нужда от донорски материал

Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..

публикувано на 20.12.24 в 08:32
Блогърка Джули

Блогърката Джули: Бавария е есенцията на Коледния дух от детството ни!

За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт.  Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...

публикувано на 19.12.24 в 12:58

Край на безотговорните продажби на уреди и устройства с цифров компонент

Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..

публикувано на 18.12.24 в 10:04