През 2015 г. Софийската национална опера осъществи нещо изключително – постави за първи път опери от Рихард Вагнер в сърцето на Бавария, на 90 км от Мюнхен, където могъщият покровител на гениалния германски композитор – крал Лудвиг II, е мечтаел да построи вагнеровия оперен театър.
Това място, към което кралят е гледал от прозорците на приказния си замък Нойшванщайн, е на отсрещния бряг на езерото Форгензее, в стария баварски град Фюсен. През 1999 г. по оригиналните проекти, но в осъвременен вид тук е построен театър – Фестшпилхаус Нойшванщайн. В него ежегодно се представя мюзикълът “Лудвиг II“, който разказва за романтичната и трагична съдба на владетеля, наричан “приказния“ крал.
200 г. след рождението на Рихард Вагнер нещо вълшебно сякаш отново се събужда и търси начин да се осъществи. През 2014 г. големият български режисьор и визионер акад. Пламен Карталов пристига във Фестшпилхаус Нойшванщайн на път за Залцбург. Датата е 15 август, празникът Голяма Богородица. Поглеждайки над дълбоките води на езерото, към високите алпийски скали отсреща, между които е “кацнал“ приказният замък сред вековни гори и буен планински водопад, Маестрото решава да осъществи мечтата на Лудвиг II и в театъра да се играят вагнерови опери.
През 2015 г. Софийската национална опера представи тук с триумфален успех пред вагнерианци от цял свят първата българска постановка на цялата тетралогия “Пръстенът на нибелунга“ от Вагнер. В последната вечер точно над замъка се появи двойна дъга, като две половини на пръстен. “Сякаш Лудвиг II и Вагнер благославят тази постановка“, коментираше развълнувано публиката, излязла в антракта пред театъра, на брега на езерото Форгензее.
Кметът на Фюсен Паул Якоб изрази мечтата си това изключително събитие да прерасне в традиционен Вагнеров фестивал във Фестшпилхаус Нойшванщайн. Ето че Софийската национална опера отново е тук, водена от маестро Пламен Карталов, с новата си постановка на операта “Валкюра“. Казват, че не 5-то или 10-то издание на един фестивал е най-важното за превръщането му в традиция, а второто! Да пожелаем “На добър час“ на спектаклите на Софийската национална опера на Втория Вагнеров фестивал във Фестшпилхаус Нойшванщайн, които предстоят на Празника на музиката 1-и октомври и на 3-и октомври!
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..