Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

19 държави, сред които и България, в украинския Алианс на отбранителните индустрии

Снимка: Facebook /Володимир Зеленски

България е една от страните, които ще се включат в новосформирания Алианс на отбранителните индустрии. Това става ясно от традиционното вечерно видеообръщение на украинския президент Володимир Зеленски. Тази нощ отново беше обявена въздушна тревога в южните райони на Украйна.

Украйна ще се превърне в един от ключовите производители на оръжия и отбранителни системи в света, каза украинският президент Володимир Зеленски:

"И това вече не е просто амбиция или перспектива, това е потенциал, който вече се реализира. В момента, трябва да бъдем честни, Украйна е получател на помощ за сигурността. Но страната ни може и ще стане донор на глобалната сигурност. По-специално, благодарение на нашата отбранителна индустрия.

В алианса, чието създаване беше обявено от Зеленски вчера в Киев по време на форум на отбранителната индустрия, ще участват общо 38 компании от 19 държави. Сред тях, освен нашата страна, Зеленски посочи Австралия, Белгия, САЩ, Великобритания, Германия, Швеция, Дания, Северна Македония, Словакия, Испания, Финландия, Литва, Латвия, Естония, Хърватия, Чехия, Нидерландия, Канада. По време на форума украинските производители са подписали 20 споразумения и меморандуми с фирми-партньори, съобщи още украинският президент.

На същия форум стана ясно, че в Украйна е започнал строеж на завод за турските дронове "Байрактар". Завършването му ще отнеме около година и половина.

Тази нощ руските сили отново атакуваха Южна Украйна с дронове. Ударни безпилотни летателни апарати "Шахед" са излетели от Черно море в посока Одеска област, съобщиха украинските ВВС. Ръководителят на Одеската областна военна администрация Олег Кипер призова жителите на региона да останат в убежищата. Агенция УНИАН съобщава за ракетен обстрел и срещу Харков.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кристин Лагард: Гласът на България ще бъде чут в ЕЦБ

Гласът на България ще бъде чут на заседанията на Европейската централна банка, увери управителят на Европейската централна банка Кристин Лагард след първото заседание след лятната ваканция. На него за първи път гуверньорът на БНБ Димитър Радев участва като наблюдател, а от 1 януари след въвеждането на еврото у нас, той ще има пълноправно..

публикувано на 11.09.25 в 17:31

Великотърновският съд остави в ареста обвиняем за домашно насилие и закани за убийство

Районният съд във Велико Търново остави в ареста насилник, който заплашвал жена си, че ще я запали и убие, а към отзовалите се полицаи отправил обиди и заплахи за убийство.  Съдът постанови най-тежката мярка за неотклонение по искане на Великотърновската районна прокуратура за 65-годишният мъж, който е обвиняем за причиняване на лека телесна..

публикувано на 11.09.25 в 17:22
Марчела Абрашева

Марчела Абрашева: До някаква степен МВР губи битката за общественото мнение

Много важен детайл е кои ще са хората, с които ще работи Ахмед Доган . Това обясни пред БНР Марчела Абрашева, регионален директор на международната социологическа агенция "Кантар", след като стана ясно, че той  създава нова партия след разцеплението в ДПС.  Името на втория му политически проект е "Алианс за права и свободи".  Вече е сформиран..

публикувано на 11.09.25 в 17:20
Народен театър „Иван Вазов“

Народният театър с 13 премиери през новия сезон

Новият сезон на Народния театър "Иван Вазов" включва 13 премиери и участие в 10 международни фестивала. Първата премиера е във вторник (16 септември) - "Последният час на Мерилин Монро" с участието на Деян Донков, който е и режисьор, и младата актриса Анна Кошко. Текстът разказва за последната среща на американската филмова икона с нейния..

публикувано на 11.09.25 в 16:55

Общини обмислят протести в защита на ВиК дружествата си

Общините заплашват с протести в защита на своите ВиК дружества. Управители на общинските предприятия и представители на общинските съвети се обявиха срещу законопроектът за ВиК, който предвижда окрупняване на активите и обединяване на управлението в сектора. Освен че не решава проблемите, законопроектът на Министерския съвет ще доведе до поскъпване..

публикувано на 11.09.25 в 16:50
Иван Гавалюгов

Иван Гавалюгов: Хроничен е проблемът с недостига на служители в полицейското управление на Ботевград

Група младежи на около 14 години са пребили свои връстници в парка на Ботевград . Инцидентът се е случил във вторник вечерта. Две от пострадалите деца са били откарани в спешното отделение на местната болница. "Констатирани са извършителите. Има видеонаблюдение, има и осветление" , обясни пред БНР кметът на града Иван Гавалюгов. Той..

публикувано на 11.09.25 в 16:25

ЕЦБ запази нивото на лихвите

Европейската централна банка запази нивото на основните си лихвени проценти на приключилото двудневно заседание на институцията. Така лихвата по депозитното улеснение, която банките получават, когато депозират средства овърнайт при ЕЦБ, остава на ниво от 2 на сто. Това е водещият показател, задаващ паричната политика на централната банка на..

публикувано на 11.09.25 в 16:03