Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Люба Батембергска: Забраната за строителство по морето трябва да е поне 1 км

| Интервю
Снимка: Сияна Спиридонова

"Цели се наистина спиране на застрояването, но същевременно е факт, специално в случаите на Карадере и Иракли, ще бъде по скоро отприщване на застрояването след това, след тези 500 метра. Според мен има голям шанс да получим един зелен санитарен коридор, зад който да се окажем с бетонно гето". Това е мнението на Люба Батембергска от инициативата "Да спасим Карадере" относно предложения законопроект за изменения в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.

"От години продължава да има един и същи проблем, който е липса на спазване на законите. Повечето от земите по Черноморието, специално в случаите на Карадере и Иракли, а и по други части на северното Черноморие, една голяма част от тях се водят урбанизирани, но тяхното предназначение отдавна е изтекло. По закон в момента горите трябва да станат отново гори, каквито са, слънчогледовите ниви и лозята трябва да бъдат земеделски земи. Ако те са отразени по този начин, няма да има опасност от застрояване, но тъй като това не е направено, на практика 500-те метра, предвидени в момента, няма да са достатъчни, за да се опазят незастроените местности по морето, освен това се налага да ги има", обясни тя в интервю за предаването "Преди всички".

Според нея за да има ефект и да бъдат запазени незастроените места по морето, забраната за строителство би трябвало да обхваща или Зона Б или поне 1 км. Добре е да се разшири и защитата и към северното Черноморие, смята Батембергска.

Според нея има достатъчна гражданска енергия. Въпросът е дали има достатъчно чуваемост и воля от страна на депутатите, отбеляза тя. По думите й едно от решенията, които би могло да се приложи, е мораториум за строителство зад незастроените места в рамките на 2 години, докато има някаква систематизирана държавна политика:

"Трябва прецизиране на текстовете, трябва увеличаване на забраната за строителство. Ако искаме да запазим по-голяма част от Черноморието, трябва да се разширят и плажовете за природосъобразен туризъм. Ако не сме готови в момента за цялостно решение как да запазим тези местности, е необходим мораториум, докато се направи".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17