"Неминуемо в този роман се намесва и политиката – такава, каквато я вижда едно дете и каквато се опитва да я коментира неговият възрастен автор, спомняйки си и разказвайки за онова време, но разказвайки го така, че то да не бъде непременно хронологично да върви последователно, а така, както нахлуват самите спомени. Те нахлуват неочаквано, без да ги викаш. Никога не съм се стремял, когато пиша и създавам текст, да ги насилвам", сподели авторът в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
"Моят "вехтошарски роман" иска да каже, че аз съм вехтошар на спомени, но тези спомени не ги препродавам, просто те са събрани тук", добави Алберт Бенбасат. Той отбеляза, че е скептичен и критичен към атмосферата, обстановката и целия живот по време на социализма.
Въпреки че баща ми громеше империализма по Радиото, защото беше международен редактор на новини по времето на бившия режим, ме възпитаваше в здравословен скепсис. През филмите и разказите се прокрадваше истината за света отвъд желязната завеса, независимо от пропагандата.
Радиото обаче в детските уши на малкия Алберт е било важно и заради два свои чудати сюжета: неизменната поява на някакъв странен господин "Ходско Боден", както малкото момче е чувало израза "Вход свободен" и ... онзи официален бюлетин за нивото на река Дунав, от който все още помним прословутото "Sans changemant" (Без промяна).
Какво мисли Алберт Бенбасат за промяната/промените през призмата на своя роман за детството в следвоенна София, чуйте в интервюто на Ирина Недева с автора.
След 83 години излъчване е поставен и окончателният край на "Гласът на Америка", съобщават редица международни медии. Администрацията на президента Тръмп е уволнила в петък 639 служители на VOA и неговата организация майка - Американската агенция за глобални медии в последния кръг от мащабни съкращения, с което са премахнати около 85 % от..
Двама души са пострадали при тежка катастрофа на АМ "Струма" при Дупница, съобщиха за БНР от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Произшествието все още се обслужва. Инцидентът възникнал следобед в района на 66 км на аутобана в посока "Кулата". Очевидци споделят с видео от мястото на инцидента по мрежата. От него става ясно, че два..
Киев е получил телата на 20 руски войници вместо украински по време на размяната на загинали във войната с Москва, съобщи украинският президент Володимир Зеленски. Сред изпратените лица е и "израелски наемник“, който се бие за Москва, допълни той. Весела Чернева: Европейците все повече разбират, че войната в Украйна е за Европа Зеленски обвини..
Родопското село Смилян е домакин на Фолклорния събор "Изворен глас“. С него започват и изложение под наслов "Чиста храна за нас и нашите деца“ и Фестивал на дивите цветя. Фестивалът на дивите цветя в Родопите ще се проведе от 21 до 29 юни Съборът "Изворен глас" включва надпяване, надиграване и категория за разказвачи на история на родопски..
19-годишният Петър Дойчинов от пазарджишкото с.Козаре спечели осмото национално състезание за "Най-добър млад шофьор", организирано от СБА този път на централния пл. "Велбъжд" в Кюстендил. Младежът участва за пръв път в подобна надпревара, спечели ваучер от 3 хил. лева за гориво, връчен му още на почетната стълбичка на победителите. В..
Израелските военни съобщиха, че техни изтребители нанасят удари по "военна инфраструктура“ в югозападната част на Иран, на деветия ден от войната, предизвикана от израелското нападение срещу Ислямската република, а иранските медии предадоха за няколко "силни“ взрива в Югозападен Иран. Абас Арагчи: Ще бъде много опасно за всички, ако САЩ се включат..
Започнаха пожарите в житни масиви. Над 300 декара с пшеница и ечемик изгоряха в землищата на селата Бели брег и Владимирово, община Бойчиновци. Огнеборците са спасили житни масиви и къщи. Сигналът за пожара е подаден вчера малко преди 17 часа. По време на жътва са пламнали житни масиви в землищата на бойчиновските села Владимирово и Бели..
Близо 4 години бизнесмен от Габрово води дело срещу Националната агенция за приходите с рекорден иск за 1 милиард лева . Мартин Стефанов твърди, че..
"Бих препоръчал шефовете на КЗК, КЗП и НАП да спрат да се появяват по телевизията в следващите месеци и да спрат да излъчват тези послания, които..
От 1 юли минималната пенсия за стаж и възраст ще бъде 630,50 лева, а социалната за старост е в размер - 333,48 лева. Това е ефектът от осъвременяването..