"Нашето училище е основано през 1903 г., негов предшественик е духовното училището в Самоков, там е имало богословско училище с помощта на отците от Рилския манастир. През 1904 г. е осветена и църквата към Семинарията, която носи името на Свети Йоан Рилски, ние се намираме в кв. "Лозенец" и на този хълм е нашето здание, в което провежда учебния процес", разказа архимандрит Мелетий.
Тогава такава голяма сграда не е имало, неин архитект е бил австриец. Сградата е удивлявала софиянци като размери, като удобства, по модерност за тогавашната епоха, посочи още архимандрит Мелетий. Семинарията е била и лазарет за пострадалите войници от двете войни - Балканската и Първата световна война, като учебният процес не се е спирал, но учениците са били на квартири в столицата, каза още заместник-ректорът на Софийската духовна семинария.
"Аз съм от Русе, с баща свещеник и възпитаник също на Софийската духовна семинария и по негово предложение с най-добри чувства и за да наследя и за да науча за християнските ценности и за морала се записах и аз тук в Семинарията. Чувствам се благодарен на своите учители и най-вече на Бога за мястото на което съм и това което съм, благодарение на Семинарията", каза в "Нощен Хоризонт" Николай Георгиев.
Архимандрит Мелетий каза още, че се опитват да бъдат взискателни към учебния процес и някои ученици не могат да се справят винаги на тази висота и те се отказват впоследствие от училището. 70 са учениците в момента в Семинарията, имаме и пансион, имаме вече деца на българи, които се връщат от чужбина и децата им учат при нас, преподаваме им допълнително и български език. Имаме и едно момче от Украйна, каза архимандрит Мелетий.
Архимандрит Мелетий (Спасов) е роден в София през 1985 г. Завършва средното си образование в 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“ с профил немски език през 2005 г. Същата година е приет за студент на Богословския факултет на СУ, който завършва през 2009 г. като бакалавър теолог с педагогическа правоспособност. През академичната 2007‐2008г специализира богословие в университета на Йена, Германия. През 2013 г. се дипломира успешно като магистър в катедра Класическа филология на СУ. От 2012 г. е приет като послушник в Дивотинския манастир св. Троица, в който е подстриган за монах на 23-ти юни 2014 от Браницкия епископ Григорий и воден под мантия от игумена, архимандрит Пахомий. През 2015 г.е ръкоположен за йеродякон и йеромонах от еп. Григорий. В периода 2016‐2017 г. е изпратен на богословска специализация в ОЦАД св. Кирил и Методий в Москва. От 2017 г. е назначен за заместник‐ректор по учебната дейност на Софийската духовна семинария и преподавател по Свещено писание на Новия Завет. От 2018г.е задочен докторант по философия в СУ.
Още по темата в звуковия файл.
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
От ветеринарно-медицинска гледна точка не трябва да се вземат трети проби. Ако ще да вземете още 10 пъти пробите , положителните проби не могат..