25 фотодокументални пана са събрали вълнуващата политическа, военна, но и човешка история на Балканските войни от 1912-1913 година. Експозицията „Велики дни – сломени дни“ е представена в Регионалната библиотека „Пето Славейков“ във Велико Търново. Фокусът на изложбата е върху цялостно представяне на военните действия и всички участващи страни, а приложените пояснителни текстове я правят достъпна за широката публика, която ще може да обогати познанията си за едни от ключовите събития, определили съдбата на европейския югоизток през ХХ век, а и досега, коментира Светлин Радев, директор на Държавния военноисторически архив във Велико Търново:
„Посвещението е добре познатото ни запазване и предаване на един спомен, който смятам, че ние сме дължи да го пазим. Посветена е на 110 години от Балканските войни. В случая обвързваме и с 10 октомври, професионалният празник на архивите. Самата изложба включва и двете балкански войни. Споменът, който 110 години предаваме, считаме че този импулс трябва да продължи“.
Изложбата, подготвена от Държавната агенция „Архиви“, всеобхватно представя и двете Балкански войни във всичките им аспекти, включително и животът зад фронта като са привлечени документи и от лични фондове, предадени за съхранение във Военния архив. Показани са материали и от архивите на Турция, Черна гора и Румъния, разказва Светлин Радев:
„Самият факт, че са включени документи на чуждестранни архиви и снимки, наистина представят изложбата като една максимално пълна. Това са не само запазени български документи, включени са и доста интересни чуждестранни снимки, които също илюстрират. Така смятаме, че се дава максимално пълна представа. Имаме интересна румънска снимка, това е добре познат балкански обичай „Мечка ги гази за здраве. Което само по себе си, като има предвид, че става в контекста на военни действия, сигурно желаещите за здраве са били почти всички“.
Един от интересните документи е таен протокол, подписан от делегатите на Румъния, Сърбия, Гърция и Черна гора за гарантиране на подписания с България мирен договор в Букурещ като в случай на неспазване на поетите задължения от българската страна ще си окажат дипломатическа и военна помощ. Документът е от 30 юли по стар стил 1913 година.
И докато историческите документи са известни, то изложбата е уникална със снимките, запечатали ежедневието на войниците, разказва директорът на Военния архив Светлин Радев:
„Виждаме български войници по време на затишие между сраженията. Единият си е полегнал, подремва на слънце, което най-вероятно е било рядкост в ежедневието им, но фотографът го е хванал - много изразителна снимка от архиви в Пловдив. Друг от войниците чете вестник, а не всички са можели да четат. Вижда се министър-председателят по това време Стоян Данев, който закусва с български военнослужещи. Една черногорска снимка край лагерния огън, даже общият план на снимката, ако не е обвързан като описание и хронология с периода на войната, не навява асоциация на война. Виждат се едни отрудени селяни, с обикновени дрехи, дори с нямали военни униформи. На много интересна снимка от архива в Кюстендил са представени сръбски войници, които се подготвят за коледните си тържества с прасенца на фона на разрушените сгради и палатки. Дори и войната не може да промени чисто човешкото лице и усещанията. Да не говорим, че тогава е имало много по-голяма връзка и по-трайна между населението и армията. Много по-често са били призовавани под различни форми на запасни сборове“.
В експозицията са представени и българските военни нововъведения, като използването на авиацията за военни цели.
Балканските войни с жестоките си сражения и изумително себеотрицание са още едно доказателство на какво е способен българинът, когато пред него има ясна, висока и благородна цел – свободата на поробените сестри и братя в Македония и Одринска Тракия, казват историците.
Експозицията може да бъде разгледана в регионалната библиотека във Велико Търново до 13 октомври.
По темата в звуковия файл.
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен. Подобни срещи има всяка година и са организирани от..
Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..
През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения . Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта. Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..
Дядо Момчил от село Ярловица, област Видин, е на 91 години. Той си спомня за времето, когато животът се е въртял около земите, а работата на полето е била с цел прехрана и оцеляване. Разказва как младежите, включително и той, са били карани да обикалят улиците и да агитират хората да се присъединяват към ТКЗС-тата. Баща му отказвал да влезе в..
На 13 април 2025 г. баба Калинче от от пазарджишкото село Варвара навърши 100... И влезе във второто си столетие. Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година. В "Нощен Хоризонт“ вече ви разказвахме за един газен фенер, за една стара икона, за любов, за живота през три епохи – демокрация, социализъм, Царство България, за..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..