Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийската опера затвърди успехите си с вагнеров репертоар в Германия

Операта "Валкюра" беше представена с два спектакъла във Фюсен

| Репортаж
Снимка: FB / SofiaNationalOpera

Със спектакъла на операта Валкюра на Софийската национална опера и балет на 3 октомври завърши фестивалът Кьонигсвинкел. Програмата му включваше камерни концерти в различни градове на областта около стария баварски град Фюсен, а кулминациите са двете вагнерови вечери във Фестивалния театър Нойшванщайн – на празника на музиката 1 октомври и два дни по-късно – на празника на обединението на Германия. 

В слънчевия следобед на празника на музиката залата на Фестивалния театър на брега на езерото Форгензее срещу приказния замък Нойшванщайн започна да посреща своята публика. Всички ние – българите в нея, силно се вълнувахме дали трупата на националния ни оперен театър ще успее да привлече отново същия интерес и да повтори големия успех от първото си гостуване тук през 2015 г. Защото публиката вече има очаквания и иска да види нещо ново. И ето, залата се изпълни с публика – от зрители, които обикновено посещават мюзикълите, които се играят в нея, до вагнерианци – големи познавачи на творчеството на гениалния германски композитор, които следят всички постановки на неговите опери по света.

Премиерните спектакли на новата постановка на акад. Пламен Карталов на цялата тетралогия Пръстенът на нибелунга в София това лято преминаха с много голям успех. И тук, в Германия, отново се повтори високата оценка за постановката, която не показва самоцелни режисьорски приумици, а с голямо познание влиза в дълбочина и майсторски пресъздава на сцената вагнеровите идеи.

Тази публика е много взискателна и към качеството на музикалното изпълнение. Много ми беше приятно още с първите тактове да чуя, че оркестърът на Софийската национална опера и балет е в най-добрата си форма под диригентството на именития маестро Лотар Загросек. Нашата публика го познава от премиерата на операта "Фиделио" от Бетовен. Оркестърът постигна и фанфарния блясък на медните духови, и светлината, която сякаш струи във вагнеровата музикална тъкан, изградена от струнните и дървените духови инструменти. На финалните аплодисменти маестро Загросек извика целия оркестър на сцената и публиката изрази ясно своята оценка с викове "Браво!". Почувствах се щастлива като музикант инструменталист и като българка. Но нека се върна към началото.

Първо действие на "Валкюра" се изгражда от три действащи лица – Зигмунд, Зиглинде и Хундинг, което е голямо предизвикателство. Няма екшън по сцената, а тежестта пада върху вокалното и актьорското изпълнение на певците артисти, които трябва да го наситят. Радвам се да кажа, че тенорът Мартин Илиев и сопранът Цветана Бандаловска в ролите на близнаците Зигмунд и Зиглинде повториха големия си успех тук от 2015 г. и го надградиха. Мартин Илиев имаше силата и блясъка на гласа, които се изискват. Цветана Бандаловска постигна изключителна дълбочина на актьорското превъплъщение при отлично вокално изпълнение. Двамата имаха великолепно партньорство. В ролята на Хундинг гостува исланският бас Бяртни Тор Кристинсон – много внушителен и с мощния си глас, и с класическия грим на злодей, направен от художник-гримьора Огнян Янков.

Във второ действие се добавят още герои – Вотан, Фрика и Брюнхилда. В ролята на Вотан гостува гръцкият баритон с впечатляваща оперна кариера Арис Аргирис, който е един от най-силните козове на каста. Предизвикателството да му партнира в ролята на съпругата на бога - Фрика, е за Мариана Цветкова. Изключително ерудирана певица, тя се справи на високо ниво с тази задача. В ролята на любимата дъщеря на бога - Брюнхилда - успешен дебют на германска сцена осъществи мецосопранът Гергана Русекова. И вокалното ѝ представяне – с наситени темброво дълбочини, и достойната ѝ осанка бяха оценени високо от публиката.

Кулминацията на спектакъла е прочутата езда на валкюрите в трето действие, която беше специално аплодирана от публиката тук, във Фюсен. Затова бих искала и аз специално да отбележа изпълнителките в ролите: Айла Добрева, Силвия Тенева, Любов Методиева, Ина Калинова, Елена Механджийска, Цвета Сарамбелиева, Александрина Стоянова и Весела Янева.

Общо 5 часа продължи спектакълът заедно с двата антракта. Залата на Фестивалния театър Нойшванщайн остана все така пълна с публика до края. 10 минути продължиха финалните аплодисменти, съпроводени с тропане с крака и викове "Браво!".  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57