За Ради БНР е разказвало в свои репортажи за „Българската Коледа“, за битките на семейството му да събере непосилната сума за подходяща инвалидна количка, за проблемите младежът да се яви на матура, за да завърши средното си образование като счетоводител.
Радослав Борисов страда от прогресивна мускулна дистрофия и е със 100% инвалидност, но винаги е мечтал за археологията.
„Археология съм решил още преди първи клас, заради един филм с динозаври и маймуни и от там ми хареса. Като цяло историята ме вълнува, не само за динозаврите, но и за хората, как са произлезли и накъде отиват“.
Миналата година Ради не успя да се яви на матурата, защото здравословното му състояние не позволява да бъде 4 часа в класната стая за държавните зрелостни изпити. Последва журналистическа намеса и решение на Просветното министерство на следващата година младежът да се яви на матурите, като изпитната комисия го посети в дома му. Дойде времето за новите матури.
„Един път бях скъсан. Вторият път успях. С много добър взех матурата и сега на 2 октомври дойдоха от университета четирима студенти и преподавателят. Донесоха ми студентската книжка, книга, тениска и грамота. Казаха от университета, че ще бъде онлайн, дистанционно обучение, за което малко се притеснявам как ще стане, но те ще кажат. Имам желания да започна, защото има много здрави деца, които нямат хъс да започнат в университет и едва са влезли. Аз имам хъс, не е да нямам“, казва Ради.
Радослав Борисов е записан редовна форма на обучение в специалността „Археология“ във Великотърновския университет. Още миналата година, когато се разбра, че има проблеми с явяването на матурите, от университета се свързали с майката на Ради - Светла Цанева:
„Кандидатстването, след като правихме репортажа, когато не ни допуснаха да се явяваме на матура, се обадиха от университета и поддържахме постоянна връзка с преподавателя. После той се обади и каза, че са запазили място на Ради и като вземе матурата веднага да подава документите и вече е студент. Попитах за студентските такси и преподавателят каза, че университетът поема всичко. Страшно много им благодарим, тъй като поддръжката на Ради и за апарати е много скъпа. Страшно много им благодаря, че ще ни „ударят“ едно рамо и то не малко, това са четири години“.
Археологията е трудна специалност, но Ради е обнадежден, че ще се справи.
„Оптимистично настроен съм, защото ми идва отвътре. Няма за какво да се притеснявам. Каквото стане, стане. Много студенти ги късат и после пак минават същите изпити. Така че няма от какво да се притеснявам. Аз от малък си усещах, че точно тази мечта, археолог, ще се сбъдне. Това си го знаех“.
Заболяването на Радослав Борисов е нелечимо, той е на поддържаща терапия, разказва майката Светла Цанева:
„Засега с лекарства му поддържам имунната система да е стабилен. Пазя го по-рядко да се разболява и поддържам положението. Само напред и нагоре, така трябва да бъде. Много благодаря!“
20-годишният Ради, вече студент по археология, си има рецепта за живота, а основната съставка в нея е борбеност. И се обръща към другите хора като него:
„Да не се отказват, както аз го направих. Казах си – за какво да се жалваш, за какво да се чувстваш, че си виновен? Не си виновен. Така се е случило. Продължавай напред, после цял живот ще те е яд, че не си учил. Казвам на всички с моята болест и не могат да ходят или каквато и друга болест да е - да не се отказват, да не се предават и всичко ще се сбъдне, ако вярват в себе си и успяват“.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..