Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавната въглищна централа трябва да бъде запазена като стратегически резерв, смята той

Министър Юлиян Попов: Няма да нарежем и унищожим нито една централа

"С недоволството се справяме, макар и много трудно, именно заради много високата политизация и изместване на целия дебат"

| Интервю
Юлиян Попов
Снимка: Ани Петрова

Преговорите с ЕС по никакъв начин не са свързани с реалното затваряне, заяви категорично пред БНР министърът на екологията Юлиян Попов.

"Това, че са посочени някакви цели - например тази цел 40% намаляване на емисиите - тя ще бъде постигната несъмнено. Ако я махнем, това нищо няма да промени. Ако я оставим и не я постигнем, ще влезем в някакво наказателно постановление, в някакво нарушаване на договор и нищо особено няма да се случи. Фактът, че тя е там, е просто индикативен факт. Т.е. ние няма да нарежем и унищожим нито една централа, няма да я съборим, освен ако компанията, която я притежава, не го направи, а това също ще стане, защото частните централи, когато започнат да губят, те просто ще затворят - това няма нищо общо с правителството", обясни той в интервю за предаването "Преди всички". 

Министърът смята, че държавната въглищна централа трябва да бъде запазена като стратегически резерв и да бъде обслужвана като такъв:

"Това не означава, че тя ще работи с пълен капацитет, защото това го определя пазарът. Но тя трябва да бъде запазена, защото ние трябва да управляваме геополитически рискове от висок порядък в бъдеще. Ние трябва да бъдем подготвени".

По отношение на мините той добаи: "Дори утре всичко да прекъсне да работи, мините трябва да продължат да работят поне 3000 души в продължение на 10 години. Това е осигурена работна ръка, защото зариването, изравняването на тези терени изисква тази работна ръка за 10 години. Каквото и да правим, тези места са осигурени". 

Според него оттеглянето на териториалните планове е възможно, но ще доведе до загуба от порядъка на 2 млрд. лв., без да получим нищо в замяна. По думите на екоминистъра тези планове се разработват вече 2 години в изключително обстойни консултации с всички. Те са общи, това са рамките, обясни той и подчерта, че конкретните проекти, инициативи и строежи все още не са дефинирани

"Това, което става с въглищната индустрия, не зависи по никакъв начин от това, което ние искаме и ще получим като средства от ЕС. Въглищната индустрия се движи според пазара. Тази година, първите 6 месеца, в целия ЕС въглищното производство на електроенергия е паднало с 23%. Това е тенденцията. Това не е нещо - някой ни дава пари, за да затворим въглищни електроцентрали. Това е процес, който не зависи от това дали ще ни дадат пари или не. Той ще се движи без съмнение по пазарни линии. Не очаквам да се появи такъв тип криза, която да върне изцяло въглищното производство", коментира министър Попов. 

За искания  вот на недоверие, той заяви, че това е нормална процедура, особено в предизборен период, когато определени партии искат да спечелят от някоя гореща тема гласове за предстоящите избори: 

"Така става винаги в предизборна ситуация, когато политически партии, които нямат достатъчно подкрепа или достатъчно рационални аргументи за собствената си политика, се възползват от напълно легитимните тревоги на дадена част от хората, в случая работещите във въглищния сектор и те се присъединяват към тях, разпалват". 

По думите му всяко обществено недоволство би трябвало да е в центъра на работата на правителството:

"С недоволството се справяме, макар и много трудно, именно заради много високата политизация и изместване на целия дебат. Преди да започне кампанията разговорите вървяха много конструктивно. С навлизането в кампанията нещата се изостриха и стигнахме до тук. Надявам се да се справим с рационалните аргументи, които имаме, и с това, че сме ангажирани в един процес на договаряне в последния момент на много закъснели договорки с ЕК във връзка с това те да подпомогнат прехода в България в енергийния сектор. Рационалните ни доводи са достатъчно добри, въпросът е как реагира политическата кампания. По отношение на основанията се справяме много добре".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане": "Да" на бойкота на чуждестранните вериги за хранителни стоки

"Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните хранителни вериги и категорично застава зад българското производство, се посочва в позиция на партията. Организации зоват за общонационален бойкот на търговските вериги на 13 февруари В краткосрочен план бойкотът ще покаже позицията на българските граждани спрямо политиката на големите хранителни..

публикувано на 10.02.25 в 18:28
Вицепремиерът Атанас Зафиров (трети отляво надясно) в Кюстендил - 10 февруари 2025

Атанас Зафиров: До 10 дни - 2 седмици ще има приет бюджет

"Очаквайте добри новини от управлението. Началото е оптимистично, има я енергията и хъс за решаване на проблемите пред българското общество, има го и необходимият обществен кредит на доверие". Това каза пред репортери в Кюстендил вицепремиерът Атанас Зафиров. До десетина дни или до две седмици ще има приет бюджет, уверява вицепремиерът:..

публикувано на 10.02.25 в 18:16
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в СОС Антон Хекимян (вдясно) Драгомир Младенов.

Драгомир Младенов: Голямата и неприятна новина за софиянци - месеци забавяне на ремонта на "Опълченска"

Столичната община не е информирана официално за решението на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на ДНСК, че спира ремонта на ул. "Опълченска".   В информацията до медиите бе посочено, че са използвани некачествени материали. ДНСК спира ремонта на столичната ул. "Опълченска" Да бъде преразгледан проекта настояват..

публикувано на 10.02.25 в 18:09
Владимир Йончев

Владимир Йончев: Има зависимости между журналисти и политици, най-добрият пример са Хекимян и Борисов

" Изказването на Бойко Борисов за грантовете и заплатите на журналистите е поредният му опит на черното  да каже бяло , защото той си отглеждаше мисирки, той си финансираше някакви твърде съмнителни медии, той си отгледа кандидат за кмет като журналист и той му бил казал, че му била висока заплатата. Като го инсталираха за началник, сигурно му е била..

публикувано на 10.02.25 в 17:58
Илие Боложан

Председателят на Сената на Румъния Илие Боложан ще бъде временно изпълняващ длъжността президент

Председателят на Сената (втората най-висока държавна длъжност в Румъния) Илие Боложан ще бъде временно изпълняващ длъжността президент на Румъния, след като днес Клаус Йоханис подаде оставка от поста, предават местните медии, като се позовават на член 98 от Конституцията на страната. Румънският президент Клаус Йоханис подаде оставка В..

публикувано на 10.02.25 в 17:44
Протест в центъра на Букурещ - 10 февруари 2025

В деня на бойкота супермаркетите в центъра на Букурещ останаха полупразни

Полупразни бяха в първите часове на деня супермаркети в центъра на Букурещ, съобщава БТА. Клиентите, предимно пенсионери, залагаха на румънски продукти и купуваха основно хляб, яйца, мляко и картофи.  “Изглежда са последвали призива на Калин Джорджеску”, коментира касиерка за БТА.  В средата на миналата седмица бившият крайнодесен независим..

публикувано на 10.02.25 в 17:41
Момчил Инджов

Момчил Инджов: България в Шенген - с хубавото бързо се свиква

По особена е ситуацията с границата на България и Румъния след влизането ни в Шенген, защото продължава контрола, на книга то е за 6 месеца и е залегнало в споразумението, подписано в Унгария от България, Австрия и Румъния. Но това не е нещо сериозно, каза журналистът Момчил Инджов, кореспондент в Брюксел на Клуб Z, в интервю пред БНР...

публикувано на 10.02.25 в 17:35