Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изсъхват полезащитните пояси в област Добрич, които спират ерозията на почвата и приютяват много птици

| Репортаж
Полезащитни пояси в област Добрич
Снимка: Михаил Илиев, БДЗП

За масово изсъхване на полезащитните пояси в област Добрич алармират от години от Североизточното държавно предприятие. Първите сигнали за проблеми с ясеновите дървета бяха получени още през 2020 година, а днес тревогата на специалистите е още по-голяма, тъй като процесът вече се наблюдава и при цера. 

Причините според тях са комплексни, но една от водещите е променените метеорологични условия в Добруджа, характеризиращи се с все по-драстична суша, придружена от високи температури, които допринасят и за развитието на гъбни заболявания на дърветата, срещу които борбата е неефективна.  

Изграждането на полезащитните пояси в Добруджа започва през петдесетте години на миналия век и постепенно е създадена система, която опазва плодородието на региона. Те заемат не повече от 2-3% от общата обработваема площ, но в същото време спират ветровата ерозия на почвата и увеличават с между 15 и 30% добивите от земеделските култури, категоричен е зам.-директорът на Държавното ловно стопанство в Балчик инж. Радослав Радев. 

"Ако тези пояси бъдат премахнати, не само ще има по-малки добиви, а в дългосрочен план почвата ще ерозира. На тази възраст започват да съхнат". 

Инж. Радев посочва, че от юли месец досега количеството на падналите валежи е 32 литра на метър, като през август те са едва 4 литра, а през септември критичните 2 литра. Общото количество на валежите за последната селскостопанска година е от 340 мм, което е много под средното за страната. Сушата намалява и имунитета на дърветата и те биват засегнати много по-лесно от вредители.  

Ясеновите дървета, които съставляват около 20% от поясите, в огромната си част вече са засегнати от съхненето, допълва инж. Радев. 

"Това ни поставя пред едно голямо предизвикателство след това да ги залесим, което значи доста средства, работна ръка и транспорт. Проблемът с работната ръка е сериозен".

Заболяване запушва проводящите съдове ва дърветата и води до тяхната смърт, разясни още той. 


В поясите на Добруджа живеят и около 35 вида птици, затова и тяхното опазване е от изключително значение и за биоразнообразието тук, посочва Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. 

"Поясите са незаменим елемент в ландшафта на Добруджа. Те са оазис на биоразнообразието. В тях гнездят значителен брой птици. Става въпрос за около 35 вида. Някои от тези птици не са горски видове и няма как автоматично да се прехвърлят в съществуващи широколистни гори. По-скоро ще изчезнат от тези райони, ако поясите изсъхнат". 

Едно от големите предизвикателства за възстановяването на съхнещите пояси, според инж. Радев, е ограничеността от видове, които те могат да използват при залесяването. Затова от СИДП ще настояват поясите да бъдат извадени от сертификацията на България. 

"Целта на поясите не е да се произвежда дървесина. Те са вид ограда. Не е толкова важно да бъдат сертифицирани. По-важно е да можем да ги възобновим и след нас да не остане пустиня".

Климатът в Добруджа върви към опустиняване, категоричен е инж. Радев и мерките трябва да бъдат предприети незабавно, за да се минимализират негативните последствия от продължителната суша. Според него е необяснимо и защо се отпускат държавни субсидии за всички обработваеми площи в страната, но не и за поясите, които всъщност спомагат за по-добрите добиви и се борят срещу ерозията на почвата. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 13,5 млн. лв. финансова помощ са получили през 2024 година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства

Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна.  Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..

публикувано на 06.02.25 в 22:07
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов

Тахов: Първите плащания в сектор "Животновъдство" - още този месец

Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..

публикувано на 06.02.25 в 22:03

Отрасловият съвет към МОН: Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март

Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..

публикувано на 06.02.25 в 21:58
Мария Захарова

Захарова: Временно примирие в Украйна е неприемливо за Москва

Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова.  "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..

публикувано на 06.02.25 в 21:30

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината -  децата не са ходили на училище или  са допуснати много неизвинени отсъствия.   21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 06.02.25 в 20:34
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36