За масово изсъхване на полезащитните пояси в област Добрич алармират от години от Североизточното държавно предприятие. Първите сигнали за проблеми с ясеновите дървета бяха получени още през 2020 година, а днес тревогата на специалистите е още по-голяма, тъй като процесът вече се наблюдава и при цера.
Причините според тях са комплексни, но една от водещите е променените метеорологични условия в Добруджа, характеризиращи се с все по-драстична суша, придружена от високи температури, които допринасят и за развитието на гъбни заболявания на дърветата, срещу които борбата е неефективна.
Изграждането на полезащитните пояси в Добруджа започва през петдесетте години на миналия век и постепенно е създадена система, която опазва плодородието на региона. Те заемат не повече от 2-3% от общата обработваема площ, но в същото време спират ветровата ерозия на почвата и увеличават с между 15 и 30% добивите от земеделските култури, категоричен е зам.-директорът на Държавното ловно стопанство в Балчик инж. Радослав Радев.
"Ако тези пояси бъдат премахнати, не само ще има по-малки добиви, а в дългосрочен план почвата ще ерозира. На тази възраст започват да съхнат".
Инж. Радев посочва, че от юли месец досега количеството на падналите валежи е 32 литра на метър, като през август те са едва 4 литра, а през септември критичните 2 литра. Общото количество на валежите за последната селскостопанска година е от 340 мм, което е много под средното за страната. Сушата намалява и имунитета на дърветата и те биват засегнати много по-лесно от вредители.
Ясеновите дървета, които съставляват около 20% от поясите, в огромната си част вече са засегнати от съхненето, допълва инж. Радев.
"Това ни поставя пред едно голямо предизвикателство след това да ги залесим, което значи доста средства, работна ръка и транспорт. Проблемът с работната ръка е сериозен".
Заболяване запушва проводящите съдове ва дърветата и води до тяхната смърт, разясни още той.
"Поясите са незаменим елемент в ландшафта на Добруджа. Те са оазис на биоразнообразието. В тях гнездят значителен брой птици. Става въпрос за около 35 вида. Някои от тези птици не са горски видове и няма как автоматично да се прехвърлят в съществуващи широколистни гори. По-скоро ще изчезнат от тези райони, ако поясите изсъхнат".
Едно от големите предизвикателства за възстановяването на съхнещите пояси, според инж. Радев, е ограничеността от видове, които те могат да използват при залесяването. Затова от СИДП ще настояват поясите да бъдат извадени от сертификацията на България.
"Целта на поясите не е да се произвежда дървесина. Те са вид ограда. Не е толкова важно да бъдат сертифицирани. По-важно е да можем да ги възобновим и след нас да не остане пустиня".
Климатът в Добруджа върви към опустиняване, категоричен е инж. Радев и мерките трябва да бъдат предприети незабавно, за да се минимализират негативните последствия от продължителната суша. Според него е необяснимо и защо се отпускат държавни субсидии за всички обработваеми площи в страната, но не и за поясите, които всъщност спомагат за по-добрите добиви и се борят срещу ерозията на почвата.Франция реагира критично на споразумението за митата между ЕС и САЩ. Споразумението между ЕС и САЩ за митата ще донесе "временна стабилност" но като цяло е "несъразмерно" - това смята френският министър за Европа Бенжамин Хадад. Въпреки че то не засяга някои ключови сектори за френската икономика като аеронавтиката, алкохолните напитки и..
Четвърти ден продължават усилията за овладяване на пожара в Пирин, където огънят засегна около 12 хиляди декара горска територия. Близо 200 пожарникари, военни, служители на горските стопанства от района, доброволци, както и четири хеликоптера се включват в гасенето на огъня, но силният вятър продължава да пречи на потушаването на пожара...
Законът за еврото е доста противоречив и се надявам да получи много по-добри формулировки между първо и второ четене , сподели мнението си бившият вицепремиер и социален министър Лидия Шулева в интервю пред БНР. Тя посочи мненията на противниците на еврото също влияят и са фактор, за да се създава напрежение. "Всичко трябва да е в..
Гръцкото правителство одобри и даде ход на инвестиция за милиони евро на пристанище Солун.Проектът променя не само облика на солунското пристанище, но е най-голямата инвестиция в Северна Гърция. Целта е да се увеличат възможностите на порта за трансфер на стоки, да се превърне в основен морски вход за трансфер към Югоизточна Европа. Кметът на..
53-годишен водач на "Мазда" е задържан вчера за управление след употреба на алкохол - дрегерът е отчел резултат 4,29 промила алкохол в издишания въздух. Проверката е извършена в дупнишкото с. Джерман, казаха от Областната дирекция в Кюстендил. Мъжът е спрян в селото, където най-вероятно е бил на тържество, към 20 часа в неделя. По случая е..
" Управляващите искат да върнат плановата икономика от комунизма ", сочи анализ на главния икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов, след като миналата седмица НС прие на първо четене промените в Закона за въвеждане на еврото, с които ще бъдат контролирани цените в периода от 8 август тази година до 31 декември следващата. През..
Случаят с умишления палеж на боровата гора между великотърновските квартали "Чолаковци" и "Бузлуджа" се преквалифицира като тероризъм и досъдебното производство се изпраща на Софийската градска прокуратура (СГП). Това съобщи окръжният прокурор на Велико Търново Христо Христов. За палежа, при който изгоряха около 30 декара гора и под..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..