Идеята е на Превантивно-информационния център към Общината в партньорство с д-р Станислав Иванов, началник на отделението по зависимости в психодиспансера на града.
Програмата е одобрена от Министерството на здравеопазването и е първата по рода си в страната и услугата е безплатна за семействата.
Често заради една цигара марихуана родителите са склонни да нарекат детето си "наркоман", да го упрекват и да се срамуват от него и най-вече да мълчат. Стигмата по отношение на хората, които употребяват наркотични и психотропни вещества, става все по-силна.
Точно това искат да преодолеят психолозите и психиатрите в Русе. Те събират родители на срещи - общи, индивидуални, на живо или виртуални, с лицата си или анонимни, но с идеята да се помогне.
През миналия ноември е сформирана първата група.
"Тези срещи са, за да решат хората как да продължат живота си. Вече имаме първата победа - младеж, който е чист, благодарение на това, че идваше с майка си и получи подкрепата, каза за "Рано в неделя" психологът Десислава Лясова.
Сега новата група ще е насочена към родители, които имат съмнения, че децата им употребяват. Това са тревожните родители, които дори се срамуват от въпросите си, от поведението на детето си, смятат го за личен провал.
"Имаме семейства, които споделят, че детето им 10 пъти постъпва за лечение в психиатрия и няма подобрение, те са обезверените родители, но се търсят решения и се опитваме да им даваме надежда, каза за "Рано в неделя" психиатърът д-р Станислав Иванов.
"При нас родителите си дават съвети, идеи, взаимно се подкрепят. Това работи - при зависимостите най-важно е нещо да се прави, отколкото нищо...
Да се говори, да се изслушват младите хора, правят се планове, стратегии, говори се не по темата, която ги е довела при лекаря, в центъра, а за други неща, често не постигаме желания ефект, но пак не се отказваме... Работим групово, индивидуално, важно е да се иска поемане на отговорности, поемане на ангажименти, сподели още д-р Станислав Иванов.
За никого не е тайна, че от уж безобидните цигари марихуана и балони с райски газ, може лесно да се стигне до сериозните и много скъпи субстанции, които често отнемат и живота, напомнят специалистите.
Още по темата в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..