Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Има европейски грантове за енергийни проекти и решения, насочени към Източна Европа"

Кристиян Димитров: Енергийните общности са възможност хората да се включат активно в енергийния преход

"Законодателството беше сред пречките това да се случва масово"

| Интервю
Снимка: Pixabay
Кристиян Димитров, експерт в "Грийнпийс“ – България, обясни пред БНР, че енергийните общности представляват възможност за хората да се включат активно в енергийния преход. 
"Те са сдружения на хора, които искат да произвеждат енергия за собствени нужди. Могат да поделят разходите си за дадена инвестиция и да разпределят електричеството, което произвеждат. Имат възможност да разпределят и хипотетична печалба, ако произведат излишък от енергия". 

Такава общност могат да създадат съседите в един блок или няколко къщи на село. 

"На покрива на една къща дори може да се постави. Не е задължително всеки да влиза с еднакъв дял. Всеки може да допринесе с каквото разполага". 

Законодателството беше сред пречките това да се случва масово, обясни Димитров. 

"Наскоро депутатите приеха поправки в Закона за енергията от възобновявеми енергийни източници. Те обаче не бяха такива, каквито очаквахме. Те просто решиха да прекопират превод от Директивата за възобновявема енергия, за да избегнат наказателните процедури. Но все пак енергийните общности вече ще присъстват в законодателството. Администрацията обаче не знае какво да прави, защото няма създаден механизъмМного често иска допълнителни документи на хората и усложнява процедурата. Това обяснява факта, че има само една енергийна общност в България". 

Енергийните общности са начин, по който можем да бъдем енергийно независими, заяви експертът.

"Има различни видове - такива, които могат да бъдат  и за отопление, и за електричество. За да бъдем изцяло енергийно независими обаче, трябва да включим и някакво средство за съхранение, като батерия. Добре е и законово да се даде възможност хората да вкарват енергията в мрежата". 

Димитров посочи и начините за финасиране на подобни проекти. 

"Основният проблем с отпускането на кредити от банките беше, че такова нещо като "енергийна общност" не съществуваше. Има европейски грантове за енергийни проекти и решения, насочени към Източна Европа. В Директивата за възобновяема енергия е записано, че държавата трябва да се включи  и с финансови облекчения. На този етап обаче те не са предвидени в закона". 

Енергийната общност не е утопия, убеден е той.

Темата ще бъде дискутирана по време на уебинар днес, който ще се проведе онлайн в платформата Zoom. Линк за регистрация може да бъде открит на сайта на "Грийнпийс“.

Цялото интервю на Лора Търколева с Кристиян Димитров може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Румен Радев на посещение в Черна гора, 17 юни 2024 г.

Радев: Най-важното е парламентът да работи и затова го свиках възможно най-рано

От Черна гора, където е на посещение, президентът Румен Радев посочи аргументите си да свика новото Народно събрание още тази сряда: "В една парламентарна република най-важното е парламентът да работи и затова свиках парламента възможно най-рано. От решенията на парламента зависи развитието на всички останали въпроси". На съвместна..

публикувано на 17.06.24 в 14:11
Дмитрий Песков

Според Кремъл Западът се опитва да натрупва напрежение

От Кремъл окачествиха изявлението на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг относно ядрения арсенал на алианса като пореден опит от страна на Запада за трупане на напрежение. НАТО води преговори за разполагане на повече ядрени оръжия Дмитрий Песков - прессекретарят на руския президент Владимир Путин, коментира на брифинг думите на..

публикувано на 17.06.24 в 14:04

Първи за годината случай на маймунска вариола в София

Първи за годината случай на маймунска вариола е регистриран в София. От столичната Регионална здравна инспекция съонщиха, че мъжът е в добро състояние, изолиран е за 21 дни. Последните случаи на вирусното заболяване в страната са от 2022 г. - общо шест, всички са мъже. Маймунската вариола се предава основно при сексуален контакт, но човек може да се..

публикувано на 17.06.24 в 13:50
Илияна Йотова

Илияна Йотова се надява всички български евродепутати да работят за приемането ни в еврозоната

Вицепрезидентът Илияна Йотова изрази надежда, че всички 17 български евродепутати ще работят за приемането на България в еврозоната и необходимата реформа в нея. "Защото не само ние, а и европейските граждани чакаме развитието на общото ни семейство на Европейския съюз и според мен това ще бъде най-доброто доказателство и най-добрата бариера..

публикувано на 17.06.24 в 13:47
Йенс Столтенберг

НАТО води преговори за разполагане на повече ядрени оръжия

НАТО води преговори за разполагане на повече ядрени оръжия, изваждането им от складовете и поставянето им в режим на готовност пред лицето на нарастващата заплаха от Русия и Китай, обяви ръководителят на алианса Йенс Столтенберг. Йенс Столтенберг заяви пред британския вестник “Дейли телеграф“, че е имало консултации “на живо” между страните..

публикувано на 17.06.24 в 13:45
Николай Марков

Николай Марков: С дамите на Борисов няма да разговарям, лидер с лидер се среща

С контактьорски групи на мен ми е обидно да си говоря, не знам на другите как не им е обидно. Борисов е човекът лидер и него искам да изслушам. Назарян и Теменужка не са лидери, те могат утре да ми предложат с чистачката в ГЕРБ да се срещна. Това заяви пред БНР лидерът на партия "Величие" Николай Марков за очакваната покана от..

публикувано на 17.06.24 в 13:34

ЕС удължи с една година санкциите срещу анексираните от Русия Крим и Севастопол

Съветът на ЕС удължи с една година санкциите срещу Русия заради анексията на Крим и град Севастопол - до 23 юни 2025 г. Действащите в момента ограничителни мерки бяха въведени за първи път през юни 2014 г. и включват забрани, насочени към вноса в ЕС на продукти с произход от незаконно анексираните Крим или град Севастопол, както и..

публикувано на 17.06.24 в 13:26