Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сянката на кукера" - роман за българските традиции през фентъзи сюжет

Петър Кънчев
Снимка: Иван Русланов

"Сянката на кукера" е сбъдването на най-голямата ми мечта - нещо, което изглеждаше като един блян и сега, когато книгата е по книжарниците, чувството е неповторимо". 

"Сянката на кукера" е дебютен роман за преподавателя и образователен експерт Петър Кънчев. 

Историята е базирана на нашата митология, има и препратки към историята на Второто Българско царство. Това е приключение, в което има таласъми, демони, орисници и кукери. Кукерите имат отговорна мисия, а българските традиции се превръщат в основа за един фентъзи свят. В него Петър ни запознава с Бурян, кукер от мистичното царство Испория, който трябва да разкрие поредица от убийства в град Багрен. 

"Идеята за фентъзито дойде от българската митология. Исках да опиша свят, роден в моето въображение, който е вдъхновен от българската митология и история. Това са необятни теми, в които можеш да се разгръщаш и задълбаваш. Сянката и кукерът се родиха  случайно. Вече бях започнал да пиша, имах идеята за Бурян, но не знаех, че ще бъде кукер и ще има сянка... Малко по-малко идеята се разви, след като видях своята сянка една вечер, пишейки... Сянката има много значения в българската митология. Има много мотиви и цели, най-основното е, че тя крие тъмнината, нещо тъмно и лошо, което главният герой намира в себе си. А чрез сянката кукерите пъдят злото в моето царство Испория".

Главният герой иска не просто да изгони злото, а да го унищожи завинаги и единственото същество, което може да му помогне, е неговата сянка. Но се оказва, че тя е многопластова.

Петър Кънчев е и ръководител на образователни програми по медийна грамотност, киберсигурност и социално предприемачество. 

Още по темата в звуковия файл.  

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва седми сезон на "Литературните маршрути"

Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" .  Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци.  Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература".  Многоликата..

публикувано на 09.05.25 в 15:56

Деветата на Бетовен с грандиозно изпълнение в Шумен и София

Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..

публикувано на 08.05.25 в 20:50
Маргарита Калчева

Пролетен полъх в концерта на Радиооркестъра на 9 май

„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа.  Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..

публикувано на 08.05.25 в 20:18
Хор на софийските момчета

Великденски концерт на Хора на софийските момчета на 11 май

На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...

публикувано на 08.05.25 в 09:55

Люлякови музикални вечери в Ловеч

В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..

публикувано на 08.05.25 в 07:43

"Надпяване" – фолклорна класация, май 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 07.05.25 в 11:06

Отвъд красивия образ: Фотографията като изразяване на емоция

За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..

публикувано на 07.05.25 в 06:58