Новият филм, посветен на един култов истински случай, чиито свидетели станахме по време на кризата с коронавируса обаче ми доказа, че и за финансите може да се говори достъпно, приятно и дори забавно.
Защото „Луди пари“ е посветен на случай от началото на 2021-ва година, когато акциите на една от веригите за видеоигри и компютърна техника „Геймстоп“ скачат с огромни проценти. Повечето големи инвестиционни фондове са заложили на фалита й, а възходът на веригата магазини бележи загуба в милиарди за тези играчи. Причината за възхода на „Геймстоп“ – редица индивидуални инвеститори, определяни от важните играчи като загубеняци и откачалки, решават да инвестират в акциите й.
От сюжета на „Луди пари“, разбираме, че в основата на този финансов „бунт на масите“ е ютюбърът Кийт Гил, който инвестира всичките си спестявания в уж губещата верига магазини. Вълна от индивидуални инвеститори решава да го последва, след като той споделя във видеоканала си причините да вярва в губещата марка. Малките играчи решават да бъдат единни. Разбират, че само така могат да победят милиардерите. Богаташите обаче не остават безучастни и решават, че няма току – така да оставят големите пари да им се изплъзнат. Във филма виждаме една финансова битка, която бих определил като изключително вълнуваща. Защото „Луди пари“ е разказан изключително забавно, цветно и достъпно. Филмът може да се обобщи като история за малките хора, които решават да обединят усилията си срещу богаташите, планиращи пореден „тенис корт“ в огромните имения, където заедно със семействата си прекарват затворените дни на пандемията.
Филмът може да се разгледа и като история за силата на социалните мрежи и тяхното въздействие върху милиарди хора по целия свят. Или пък като история за онези големи загуби, които хората по света преживяха по време на кризата с Covid-19 – независимо дали става въпрос за пари, работа, любими хора…
Режисьорът Крейг Гилеспи, който ни разказа впечатляващите истории „Аз, Тоня“ и „Круела“, тук показва един по-човешки облик на участниците във фондовите пазари, които сме възприемали само като диаграми и цифри, за много от нас – включително и за мен - напълно неразбираеми.
Но зад всяка цифра и фигура стои човешка история. Понякога на алчност, понякога на надежда за едно малко по-добро бъдеще. В главната роля – на финансовия инвеститор, анализатор и ютюбър Кийт Гил виждаме талантливия Пол Дейно. След ролята на Гатанката в най-новия „Батман“ и на бащата в завладяващия „Семейство Фейбълманс“ Пол за пореден път показва, че е актьор, способен да се превъплъти без проблем в много различни един от друг персонажи.
Тук героят му е често изпълнен с противоречия, малко тъжен, но с много надежда, че със следващото видео ще успее да убеди потребителите колко е важно да подкрепят каузата му. Много се радвам, че след популярен сериал като „Грозната Бети“ Америка Ферера получава шанса да докаже колко харизматична и талантлива актриса е. Видяхме я с въздействащо изпълнение в най-успешния до момента филм тази година „Барби“, тук също успява да ни впечатли като майка, търсеща начин да направи своето бъдеще и това на децата си по-добро, чрез успешна инвестиция. Сет Роугън също влиза в главна роля, като показва човешкото лице на другата страна – тази на милиардерите, също изпаднали в криза заради успехите на до вчера губещата верига магазини.
„Луди пари“ определено ще е един от кандидатите за множество номинации в предстоящия сезон на наградите. Защото това е преди всичко една човешка история, способна да те накара да погледнеш малко по-различно на финансовия свят. Напълно задължителна е не само за онези, които харесват и разбират тематиката на филма. Но и за всички почитатели на доброто кино.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..