Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

126 млн. лева ще бъдат отпуснати за бизнеса за инвестиции в зелен транспорт

Георги Гвоздейков
Снимка: БГНЕС

126 милиона лева ще бъдат отпуснати за бизнеса през следващата година. Средствата са по две грантови схеми за инвестиции в зелен транспорт, съобщи ресорният министър Георги Гвоздейков. 

По европейската програма "Европейска свързаност" се дават по-големи възможности, с които бизнесът може да се включи чрез публично-частни партньорства в транспортните проекти, обясни Георги Гвоздейков. Едната грантова схема е насочена към интермодалните оператори и е на стойност почти 35 млн. лева. Те са предвидени за изграждане на нови, както и за развитието на вече съществуващите интермодални терминали в страната.

По втората грантова схема са насочени 92 млн. лева. Те са за проекти за зарядни станции за алтернативни горива по пътната мрежа, както и за пристанищата.

В момента се разработват условията за кандидатстване по проектите, а в началото на следващата година те ще бъдат отворени, каза Георги Гвоздейков.

По време на бизнес конференция, посветена на логистиката и зеления транспорт, министърът заяви още, че в момента се работи активно и по дигитализацията на услугите, които се използват ежедневно от транспортните и логистични компании.

По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната община дава начало на конкурса за главен архитект на София

Столичната община дава начало на конкурсната процедура за избор на нов главен архитект на София. Кандидатите за поста ще имат 14 дни - до 6 март, в които да подадат документите си за участие в конкурса. "Днес обявяваме началото на конкурса за нов главен архитект на София. Търсим професионалист, който разбира града, познава закона и знае как да..

публикувано на 20.02.25 в 16:40
Станислав Балабанов

Балабанов: Правителството ще съществува, докато изпълнява условията от коалиционното споразумение

Това правителство ще съществува, докато изпълнява условията от коалиционното споразумение и подготвяната управленска програма. Това коментира зам.-председателят на ПГ на ИТН Станислав Балабанов по повод думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че ГЕРБ ще прави компромиси с исканията на коалиционните си партньори до влизането на страната в еврозоната:..

публикувано на 20.02.25 в 16:30

147 години от освобождението на Русе

С тържествена церемония в Пантеона на възрожденците бяха отбелязани 147 години от освобождението на Русе от османска власт. В Пантеона на възрожденците, където почиват костите на близо 200 герои от борбите на свобода и независимост на България, се събраха днешните политици, общественици и духовници, за да им отдадат почит и да си припомнят..

публикувано на 20.02.25 в 16:28

"Българският Ескобар" е сред задържаните при акцията на ГДБОП в Благоевградско

Като "изключително успешна" определиха от ГДБОП и Окръжна прокуратура - Благоевград специалната операция, проведена на 18 февруари, при която беше осуетена сделка на близо 5 килограма кокаин, а над 10 лица бяха арестувани. За пет от тях прокуратурата е поискала от съда налагане на постоянна мярка "задържане под стража". И към момента се провеждат..

публикувано на 20.02.25 в 16:23
Асен Василев

Асен Василев: Виждаме разнобой в мнозинството, може да им се наложи пак да ремонтират бюджета

Съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев обясни отказа на депутатите от парламентарната група да се регистрират при проверка на кворума в Народното събрание днес с липсата на ясни и прозрачни правила на процедурите. Според него стабилността на кабинета е под въпрос: "Ние в избор на регулатори по партиен признак и квота няма да участваме и няма да..

публикувано на 20.02.25 в 15:59
Иван Гешев

Иван Гешев ще дава показания по дело срещу районен прокурор

Бившият главен прокурор Иван Гешев и бившият районен прокурор на София Невена Зартова ще дават показания по делото за длъжностно престъпление срещу районния прокурор Константин Сулев.  Магистратът е на съд за това, че на 30 май 2023 година е повдигнал обвинение на намиращия се в неизвестност бивш следовател Петьо Петров, по прякор Пепи Еврото, без да има..

публикувано на 20.02.25 в 15:41

Хакерите от Ransomhouse обявиха, че притежават данни от информационните системи на ВАС

Хакерската група Ransomhouse обяви на сайта си, че притежава данни, източени от информационните системи на Върховния административен съд.  Като доказателство са публикувани документи със списъци с имена и лични данни на служители, молби за отпуски и различни документи, съобщава сайтът за киберсигурност и защита на данните Questona...

публикувано на 20.02.25 в 15:41