Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млада актриса показва в Търново ръкописи на Йовков, стари издания на пиеси и театрални плакати

| Репортаж
Горица Радева
Снимка: Здравка Маслянкова

Оригинални ръкописи на Йордан Йовков, негово писмо до Елин Пелин и първото издание на Яворова пиеса „В полите на Витоша“ показва пред широката общественост във Велико Търново младата актриса Горица Радева. Уникатите са нейна собственост. Заедно със стари пиеси от 19-и век и театрални плакати, на които има предупреждение до публиката, че закъснелите зрители могат да влязат в залата, но едва след края на първо действие, са показани в изложбените зали „Рафаел Михайлов“ във Велико Търново. Експозицията е озаглавена „Три театрални изложби“ и може да бъде разгледана безплатно до края на октомври. 

Историята на българския театър е страст на младата великотърновска актриса Горица Радева. Повече от 10 години тя събира стари театрални афиши и пиеси, а покрай дядо си, покойния вече академик Иван Радев, е запалена и по литературата, особено пиесите. 

„Изложбата представя стари издания на пиеси, които са преди 1944 година, има ръкописи на Йордан Йовков от трите му пиеси „Албена“, „Боряна“ и „Обикновен човек“. Има писмо от Йордан Йовков до Елин Пелин, което е по повод пиесата „Боряна“. В изложбата има плакати на различни театри. Една част от изложбата е посветена на 85 години от рождението на Милен Колев“. 

Темата с плагиатството на идеи не е от вчера. Доказателство е писмото от 1932 година, чийто оригинал има в личната си колекция Горица Радева, между Йордан Йовков и Елин Пелин за един от шедьоврите на българската драматургия, драмата „Боряна“. 

„Те са имали спор за пиесата, тъй като Елин Пелин обвинява Йовков, че е взел идеята от неговите „Гераци“ и се обясняват по този повод. Част от дебатите по темата е бил публичен тогава в медиите. Който е чел двете произведения, сам може да си отговори на въпроса. Според мен не е имало плагиатство на идея. Всичко, което е представено в изложбата е от моята лична колекция, но вече кое как е намирано, включително оригиналите от пиесите на Йовков, ще си остане в тайна. Разбирам, че е интересно, но да кажем – подариха ми ги. Някои от нещата съм си ги купувала, ходя редовно на нумизматичните сбирки, по разни пазари. На най-неподозирани места се намират стари издания, плакати и програми“. 

Три листа оригинали с изключително четливия и красив почерк на Йордан Йовков може да види публиката в изложбените зали „Рафаел Михайлов“ във Велико Търново от „Боряна“, пет са страниците от „Албена“ и четири листа от „Обикновен човек“. Преди години нумизмати, иманяри и всякакви продавачи и търсачи на старини се събираха незаконно в двора на Великотърновския университет. Властите знаеха за тях, но си затваряха очите. От такава сбирка преди десетина години Горица Радева споделя, че си е купила първото издание на Яворовата пиеса „В полите на Витоша“

„В началото винаги много вълнуващо. Част от моите приятели, като разберат, че съм придобрила нещо ново, искат да го видят, да го пипнат. Не разрешавам, само да се гледат отстрани. После с времето, не че човек свиква, давам си сметка колко са ценни тези неща, но някак ги приема, не е като първия досег“, споделя колекционерката за своите реликви. 

На този етап Горица Радева не е склонна да дари колекцията си на музей. Казва, че ако се стигне до реализация на идеята във Велико Търново да бъде направен музей на литературата, може да се замисли. Отворена е за покани от различни театри в страната да покаже експозицията си, както го е направила през миналата година в Шуменския театър.  

Повечето хора асоциират театъра с последните постановки, които са гледали. А какво е било преди? Какви пиеси са играли? Кои актьори са участвали? Малцина си спомнят, коментира Горица Радева: 

„Посланията на тази изложба са, че театърът, макар да е живо изкуство, има как да бъде представен като история и това е история, която има смисъл да познаваме, за да знаем от къде е тръгнал този театър, през какво развитие е минал. Тук има издание на пиеси от 1897 година, които са от Велико Търново“. 

Над 500 театрални плаката има в колекцията си Горица Радева. Представила е малка част от тях в изложбата. Впечатление в някои от плакатите от началото на 60-е години на миналия век правят надписите, призоваващи за дисциплина на публиката като това, че закъснелите зрители може да влязат в залата след края на първо действие.  

Обидно е по време на постановка да звънят телефони или зрителите да се държат като че ли са на пикник, но и творците им дължат качествена продукция, казва младата актриса: 

„Уважението е двустранно и от страна на публиката към творците на сцената, но и от творците към това, което ѝ представят, към качеството. Не вярвам, че има творец в българския театър, който да не си дава сметка сам за себе си дали прави нещо стойностно“. 

Изложбата с театралната колекция на Горица Радева във Велико Търново е изключително подходяща за ученици, които изучават българска литература, за преподаватели и студенти филолози, както и за всички почитатели на гениалните български творци. И открехва леко завесата към магията, наречена театър. 

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00