Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Нещата отиват към ожесточаване на конфликта, а не към успокояване"

Николай Конакчиев - разказ от първо лице за войната Йом Кипур

"В Сирия ни държаха в хотел. Гледката беше ужасна - към площад, на който имаше обесен израелски шпионин"

| Интервю
Снимка: БТА

Йом Кипур - Денят на изкуплението, е най-свещеният и важен в еврейския календар. На този ден преди 50 години  Израел е нападнат изненадващо от съседите си - Египет и Сирия. Към арабската коалиция се включват Йордания, Ирак, Либия, Алжир, Тунис, Саудитска Арабия и Мароко. Започва война, донесла много жертви и от двете страни. Тя остава в историята като войната Йом Кипур. 

От България, за да я отрази, е изпратен екип, ръководен от журналиста Николай Конакчиев.
"Има много поуки в това, което се случи през 1973 -та. Беше трудна мисия. Българските власти много бързо ни мобилизира да тръгнем за Близкия изток, вероятно са получавали информация от службите", обясни той пред БНР.

Екипът се състои от 4 човека, работещи в Националната телевизия и в Националното радио. 

"Носехме пари в брой. Пътувахме през 4 държави, насехме 5 валути. В Сирия ни държаха в хотел. Гледката беше ужасна - към площад, на който имаше обесен израелски шпионин. Всяка крачка, която правехме, беше контролирана. Нямахме телефонна връзка с България".

Информацията се контролираше по всякакви възможни нач

ини и не се допускаше никакво отклонение, припомни журналистът в предаването "РадиоТочка". Той приема за най-големия си журналистически успех филмите, които създава при отразяването на конфликта. Те се излъчват в 27 страни по света.

Днес историята се повтаря, посочи той. 

"Мосад очевидно има навик да проспива важни събития по време на национални празници"

В Израел има сериозна криза на управлението и протест срещу съдебната реформа, която се прави, за да спаси Бенямин Нетаняху от съдебно преследване, според широката общественост, разясни Конакчиев.

"Това демобилизира цялата управленска верига."

Нещата отиват към ожесточаване на конфликта, а не към успокояване, прогнозира той.

"Във военния смисъл кулминацията предстои".  

Цялото интервю на Илия Вълков с Николай Конакчиев може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евробарометър отчете най-високо ниво на доверие в ЕС от 2007 г. насам

Проучване на Евробарометър отчита най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 година насам и най-високото ниво на подкрепа за еврото досега.  Резултатите от него подчертават ключови тенденции в България, където доверието в съюза е малко над средното за Европа, а оптимизмът за бъдещето остава силен. В цяла Европа гражданите изразяват..

публикувано на 30.11.24 в 11:41
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

Назначаването на Келог – признак, че подходът на САЩ към Русия ще се втвърди

Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа. Оформянето на бъдещата..

публикувано на 30.11.24 в 11:35

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08

Рафаел Лос: На Германия не ѝ достигат воля и далновидност

В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към Германия. Но има ли воля за това в Берлин? Темата коментира за БНР Рафаел Лос от Европейския съвет за..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53

Световните новини на седмицата: "Лъч надежда” за Близкия Изток и песимизъм за Украйна

През тази седмица влезе в сила примирие между Израел и "Хизбула", но тепърва ще става доколко трайно може да бъде то. Украйна получи нови уверения за подкрепа от свои западни поддръжници, но положението на фронта не е в нейна полза, а Путин заплаши с удари и по държавни обекти в Киев. Доналд Тръмп заплаши Китай с нови мита върху целия внос,..

публикувано на 30.11.24 в 10:50
Доналд Тръмп в Конгресния център в Уест Палм Бийч във Флорида, 6 ноември 2024 г.

Тръмп готви създаване на Национален енергиен съвет, насърчава сондажите на нефт и газ

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп е готов да създаде Национален енергиен съвет и да насърчи сондажите на нефт и газ. Ръководител на  новосформирания Нацинален енергиен съвет ще бъде губернатора на Северна Дакота Дъг Бъргъм. Енергийният съвет ще включва федералните отдели и агенции, които издават разрешителни за..

публикувано на 30.11.24 в 10:38