Изложбата е част от проекта "100 години Требенище" и в нея участват културни институции от България, Сърбия и Северна Македония. В края на 2017 г. археолози от София, Скопие и Белград са поставили началото на инициативата.
Опити през годините това да се направи е имало, но такива са били времената и обстоятелствата – политически, и не само, които са пречели да се реализира такъв проект, коментира пред БНР доц. Христо Попов, директор на НАИМ. По думите му "атмосферата е абсолютно колегиална и приятелска", нито пък е имало спорове какъв да бъде форматът на уникалната изложба.
Изложбата съдържа абсолютни шедьоври на античното изкуство, посочи Попов. По думите му най-атрактивни за аудиторията са златните и бронзовите предмети. Около 850-900 години на това място е имало некропол, където хората са полагали своите починали, но "златният хоризонт" е къс, уточни специалистът.
"Буквално целият античен свят е събран в некропола при Требенище."
Първите събития се случват през май 2018 г. Тогава инженерни части на Българската армия откриват първите гробове от некропола. Първите находки са спасени от Димитър Мустаков, артилерист, учил и археология.
"Това е човекът, който е въвел йогата в България, бил е музикант. Човекът е бил изключително прогресивен, с много широко мислене и многостранни интереси. На практика имаме история, зад която стоят толкова много хора и институции през годините", изтъкна директорът на НАИМ в предаването "Хоризонт до обед".
В проучвания на следващ етап се включва сръбският археолог проф. Никола Вулич, като впоследствие се откриват и други находки.
"Историята е преплетена като нашите си балкански взаимоотношения. Требенище е нещо, което ни събира, а не ни разделя", подчерта доц. Христо Попов.
Изложбата остава в София до март 2024 г.
Цялото интервю по темата слушайте в звуковия файл.
Снимки в публикацията: БГНЕС
Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..
Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство . Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..
Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите . Според психолозите освен с децата, трябва да се..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..