Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Христо Попов: Требенище ни събира, а не ни разделя

"Буквално целият античен свят е събран в некропола при Требенище"

| Интервю
доц. Христо Попов
Снимка: Ирина Недева

Артефакти от некропола Требенище близо до Охридското езеро са изложени в Националния археологически музей (НАИМ).

Изложбата е част от проекта "100 години Требенище" и в нея участват културни институции от България, Сърбия и Северна Македония. В края на 2017 г. археолози от София, Скопие и Белград са поставили началото на инициативата.

Снимка: БГНЕС

Опити през годините това да се направи е имало, но такива са били времената и обстоятелствата – политически, и не само, които са пречели да се реализира такъв проект, коментира пред БНР доц. Христо Попов, директор на НАИМ. По думите му "атмосферата е абсолютно колегиална и приятелска", нито пък е имало спорове какъв да бъде форматът на уникалната изложба.

Снимка: БГНЕС

Изложбата съдържа абсолютни шедьоври на античното изкуство, посочи Попов. По думите му най-атрактивни за аудиторията са златните и бронзовите предмети. Около 850-900 години на това място е имало некропол, където хората са полагали своите починали, но "златният хоризонт" е къс, уточни специалистът.

"Буквално целият античен свят е събран в некропола при Требенище."

Снимка: БГНЕС

Първите събития се случват през май 2018 г. Тогава инженерни части на Българската армия откриват първите гробове от некропола. Първите находки са спасени от Димитър Мустаков, артилерист, учил и археология.

"Това е човекът, който е въвел йогата в България, бил е музикант. Човекът е бил изключително прогресивен, с много широко мислене и многостранни интереси. На практика имаме история, зад която стоят толкова много хора и институции през годините", изтъкна директорът на НАИМ в предаването "Хоризонт до обед".

В проучвания на следващ етап се включва сръбският археолог проф. Никола Вулич, като впоследствие се откриват и други находки.

Снимка: БГНЕС

"Историята е преплетена като нашите си балкански взаимоотношения. Требенище е нещо, което ни събира, а не ни разделя", подчерта доц. Христо Попов.

Изложбата остава в София до март 2024 г.

Цялото интервю по темата слушайте в звуковия файл. 

Снимки в публикацията: БГНЕС

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08