"Искаме да покажем, че банкнотите са и изкуство. За хората са само цифри, а в тях има проявено художествено майсторство", обясни пред БНР доц. Стоян Дечев.
Доц. Ненко Атанасов разказа, че се провеждат изследвания и проучвания.
"Разглеждаме банкнотите на различни страни по света. Фокус в този процес е желанието да накараме нашите студенти да се освободят от чисто технологичната страна на нещата и да са креативни. Така се раждат иновациите. Спазваме правилата".
Забързани да трупаме все повече банкноти, забравяме да погледнем каква е тяхната символика, отбеляза той.
"Това са символи, които са чест и гордост за една нация, величави събития, които остават в историята".
Учебната задача „Проектиране на банкноти“ се развива в продължение на 15 години, посочи преподавателят.
"В повечето случаи се изобразяват символи. Има обаче и чисто абстрактни".
Доц. Дечев разказа, че когато подготвят студентите за тази задача, ги водят в Музея на БНБ.
"Той е много богат. Могат да видят историческото развитие на банкнотите и тяхното художествено оформление. Запознаваме ги и със смяната на нациоалните валути с еврото. Навремето банкнотите са били с много орнаменти и портрети. Съвременните технологии предлагат такива защити, че графичното оформление не може да бъде защита. Сега е времето графичното оформление на банкнотите да се освободи от тези техническо-функционални стандарти и да поеме по истинския път на творческото въображение".
Банкнотите са най-големият проводник на естетическо възпитание, отбеляза още той.
Нараства интересът към специалността, подчерта той.
"Обучават се и студенти във филиал в Бургас. Програмата е идентична, но и ма и специфични нюанси".
Нашите кадри са необходими на много места, каза доц. Дечев.
Доц. Атанасов посочи, че възпитават култура, която е изключително важна.
Цялото интервю на Даниела Големинова с доц. Стоян Дечев и доц. Ненко Атанасов може да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..