"Искаме да покажем, че банкнотите са и изкуство. За хората са само цифри, а в тях има проявено художествено майсторство", обясни пред БНР доц. Стоян Дечев.
Доц. Ненко Атанасов разказа, че се провеждат изследвания и проучвания.
"Разглеждаме банкнотите на различни страни по света. Фокус в този процес е желанието да накараме нашите студенти да се освободят от чисто технологичната страна на нещата и да са креативни. Така се раждат иновациите. Спазваме правилата".
Забързани да трупаме все повече банкноти, забравяме да погледнем каква е тяхната символика, отбеляза той.
"Това са символи, които са чест и гордост за една нация, величави събития, които остават в историята".
Учебната задача „Проектиране на банкноти“ се развива в продължение на 15 години, посочи преподавателят.
"В повечето случаи се изобразяват символи. Има обаче и чисто абстрактни".
Доц. Дечев разказа, че когато подготвят студентите за тази задача, ги водят в Музея на БНБ.
"Той е много богат. Могат да видят историческото развитие на банкнотите и тяхното художествено оформление. Запознаваме ги и със смяната на нациоалните валути с еврото. Навремето банкнотите са били с много орнаменти и портрети. Съвременните технологии предлагат такива защити, че графичното оформление не може да бъде защита. Сега е времето графичното оформление на банкнотите да се освободи от тези техническо-функционални стандарти и да поеме по истинския път на творческото въображение".
Банкнотите са най-големият проводник на естетическо възпитание, отбеляза още той.
Нараства интересът към специалността, подчерта той.
"Обучават се и студенти във филиал в Бургас. Програмата е идентична, но и ма и специфични нюанси".
Нашите кадри са необходими на много места, каза доц. Дечев.
Доц. Атанасов посочи, че възпитават култура, която е изключително важна.
Цялото интервю на Даниела Големинова с доц. Стоян Дечев и доц. Ненко Атанасов може да чуете в звуковия файл.
Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..