Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стара Загора - първата у нас водородна долина?

| Интервю

Ще бъде ли Стара Загора първата у нас водородна долина и какво стои зад тези амбиции? Хората от старозагорско посрещат темата с голям скептицизъм и недоверие. Много от тях не разбират как това ще е по-ефективно от въглищните централи, а други се страхуват, че нуждата от водни ресурси ще затрудни водоснабдяването в региона и няма да доведе до търсения екологичен ефект. Темата за възможностите за трансформация на въглищния регион около комплекса "Марица изток" коментираха в предаването "Хоризонт до обед" проф. Дария Владикова и Петко Ковачев. 

Проф. Дария Владикова - председател на българската асоциация "Водород, горивни клетки и съхранение на енергия" и ръководител на направление "Водородни технологии и енергийни системи" в Институт за устойчив преход и развитие към Тракийския университет, заяви пред БНР, че е обезпокоена от мнението на гражданите, защото то не отговаря на реалностите. Тя смята, че именно хората са тези, които трябва да взимат решенията, но те трябва да са и добре осведомени.

"Водородът представлява един ограничен склад на възобновяема енергия и той е важна суровина за индустрията. България произвежда 5% от водорода, който се използва в ЕС за индустрията". 

По думите й при проекта за водородна долина е имало голяма конкуренция. ЕС отпусна 200 млн. евро за построяването на водородни долини, подчерта проф. Владикова. 

"На първия конкурс се борихме 8 проекта. Това е първият проект в бившата източна част на Европа и у нас сега гледат като на експеримент дали ще се справим". 

"Проектът е в Стара Загора. В града ние ще произвеждаме 200 тона годишно водород, което означава 600 кг. водород на ден. 10 литра вода за 1 кг. водоров, т.е. за един ден ще ни трябват 6 кубика. Едно четиричленно семейство дневно изразходва 1 кубик. Значи ние ще имаме дневен разход, равностоен на разхода на вода на 6 четиричленни семейства", обясни тя във връзка с притесненията на хората и отбеляза, че в момента ТЕЦ-ът използва много повече вода

Проф. Владикова бе категорична, че проектът няма да замени "Мариците". Според нея обаче може да промени енергийната картина в старозагорския регион

"Това не значи, че ТЕЦ-овете ще бъдат затворени до 0, ще има постепенно намаляване. Една такава долина се гради също постепенно".

Тя подчерта, че този проект ще създаде 7000 нови работни места

Според изпълнителния директор на Института за зелена политика Петко Ковачев, проектът за водородна долина е една много добра визия и идея за комплекса, но е много далече от реализацията му сега

"Дали ние не се опитваме в момента да се снабдим с един космически  завод за ракети в пустинята? България, както и всички останали страни, са в много начален етап на такива мащабни проекти".

Според него са необходими серия от действия от държава, инвеститори и общество

Той приветства предвидените хиляди нови работни места, но попита: 

"Имаме ли подготвени инженерни кадри, работници, проектанти, целия необходим персонал, които да се включат към този проект, или тепърва ще трябва такова обучение? Според хората, с които съм говорил не само в България - това е нещо, което предстои". 

Ние нямаме в световен мащаб борсова цена на водорода, в същото време проектът е силно ориентиран към износ, коментира Ковачев и попита също: "Кой би инвестирал в проект, за който не може да се направи финалната инвестиционна оценка?". 

Той призова хората зад този проект да дадат повече публичност. Водородът е част от бъдещия зелен микс и не е добре той да започва с недобра информираност и съпротива, смята експертът. 

По думите му районът е избран заради "Марици"-ите. Той посъветва ТЕЦ-овете да не се включват в проекта. Но препоръча хората, които работят там, отсега да се обучават. Според него технологиите, които трябва да преминат първи на водород, са в тежката индустрия. 

Според него имаме много лоша политика на управление на водите:

"Няколко институции дърпат водите към себе си, което е много лоша практика. Докато тя не се реши, всички проекти за водород ще имат този проблем. Очакваните климатични промени също не допринасят за намаляване на напрежението сред хората. Водата трябва да е първо за нуждите на хората, след това за екологичните нужди, след това за земеделие и изхранване и чак след това за всички останали". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

85 % от анкетираните работници биха останали в енергийния сектор при възможност, сочи проучване

85 % от работниците в топлоелектрическите централи и въглищните мини от регионите на Стара Загора, Перник и Кюстендил биха останали в енергийния сектор, ако имат възможност. Други 60 на сто биха приели друга дейност в същото предприятие, ако тя бъде подкрепена от обучение. Това показват данните от проучването на КНСБ и КТ "Подкрепа" сред 90..

публикувано на 21.07.25 в 14:29
Георги Георгиев, БОЕЦ

Георги Георгиев: Опитът полиция да влезе в офиса с взлом е за сплашване и на сдружение "Боец"

Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в интервю пред БНР. По-рано днес полиция и ДАНС са влезли в сградата, където е офисът на сдружението, а по-късно от СДВР обясниха, че са търсили нелегални имигранти - 25 араби. "Проникнаха..

публикувано на 21.07.25 в 14:02
Кореком

"Корекомите": Вълшебно място, но и лост за контрол над хората по времето на социализма

Когато говорим за недалечното минало с носталгия и се упрекваме в консуматорско поведение, не е лошо да си припомним какво купувахме през социализма и къде се продаваха стоките, които сега са "на една ръка разстояние".  "Няма. И в склада няма" остана като реплика в речника на всички, които имат спомени от социалистическото ни минало. "..

публикувано на 21.07.25 в 14:00

Зам.-председателите на ВАС поемат ръководството на съда

Днес е последният работен ден на Георги Чолаков като изпълняващ функциите ръководител на Върховния административен съд. От утре той излиза в двумесечна отпуска, а до избора на нов временен ръководител, начело на институцията ще са заместник-председателите Мариника Чернева и Любомир Гайдов. До това се стигна заради приетите в началото на..

публикувано на 21.07.25 в 13:36

Шестима младежи са тежко ранените при катастрофата край с. Червена вода

Шестима младежи са тежко пострадалите при катастрофата, станала тази нощ на пътя Русе-Кубрат в района на село Червена вода. Час след полунощ 19-годишен водач на "Фолксваген" Пасат, при десен завой напуска лентата си за движение, навлиза в насрещното и удря челно БМВ, управлявано от 19-годишно момиче. И в двата автомобила е имало по четирима..

публикувано на 21.07.25 в 13:19
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Проблемът на правителството е с прекаляването - оттук идват големите грешки

Правителството естествено иска пълен мандат, а дали гражданите искат?  Управлението не се разграничава от ареста на кмета на Варна и губят от това, каза създателят и собственик на социологическата агенция "Мяра" Първан Симеонов в интервю за предаването "12+4" на БНР. "Защото, когато се появи софийската история, арестът на зам.-кмета..

публикувано на 21.07.25 в 13:12
Президентът Румен Радев с тенисистите Иван Иванов (вляво) и Александър Василев.

Отличия от президента за тенисистите Иван Иванов и Александър Василев

На тържествена церемония в Гербовата зала на президентството държавният глава Румен Радев удостои с почетни плакети тенисистите Иван Иванов и Александър Василев. Иван Иванов спечели юношеската титла на тазгодишното издание на тенис турнира Уимбълдън. Отличие от президента получи и Александър Василев, полуфиналист при юношите на Откритото..

публикувано на 21.07.25 в 13:08