Политическата поляризация има своята цена, заяви политологът Иван Кръстев, който участва на традиционната среща на правителството с бизнеса, организирана от "Капитал“. Той посочи, че времето се превръща все повече в ценен ресурс, който трябва се използва от правителствата. Кръстев коментира, че живеем в изключително сериозни геополитически промени.
"Не може изборите и войната с бюлетина да е най- ключовото нещо, което се случва в една страна", коментира политологът. Той се спря на неделните избори в Полша, където управляващата партия "Право и справедливост“ спечели най-много гласове, но е почти невъзможно да състави правителство и най-вероятно това ще направят проевропейски настроените партии в опозиция.
"През 1848 година, когато всички мъже във Франция получават правото на глас, има известен плакат с работник, който държи пушка и бюлетина. Посланието е "Бюлетина за класовия враг, куршум– за националния“. Днес нещата са разменени. Има невъзможност за национално обединение в един свят, който създава много повече опасности".
Кръстев погледна Полша и изборите през призмата на руската война срещу Украйна.
"8% от всички семейства в Полша от началото на войната имаха украинци, които живеят у тях. До голяма степен издържането на тези хора беше поето от тях, не толкова от държавата. Но през последните 6 месеца Украйна не граничеше с Полша, Украйна имаше граница с полските избори. Политиката рязко се промени".
И още – поглед към войната между Израел и "Хамас".
"Когато специалистите започнат да анализират каква е причината техните легендарни разузнавателни служби да се окажат толкова неподготвени за това, което се случва, ще видят, че една от причините е дълбокото политическо разделение в израелското общество от последните години и месеци".
Казано по друг начин – "Политическата поляризация има цена".
Драматичните събития от последните години трябва да ни доведат до някои изводи, сред които – войната е възможен развой на събитията. Иван Кръстев даде пример с Германия, която в началото на войната на Русия срещу Украйна, е имала "боеприпаси за два дни“, а силите на Киев – за шест седмици. Сега обаче Берлин инвестира сериозно в отбранителна индустрия. Възприятието за проблемите формира и електоралните нагласи, а в съвсем краткосрочен план предстоят много ключови избори
"В момента миграционната криза е най-силна в Германия. 32% от немските избиратели гледат на миграционната криза като кризата, която най-силно оформя тяхната представа как ще изглежда бъдещето. Има две големи групи избиратели в Европа, за които основният ресурс е времето. Този ресурс е най-ключовият".
Мисленето и възприятието на хората се е променило и то на базата на исторически и географски причини, коментира още Иван Кръстев.
"Когато войната започна, западноевропийците се страхуваха от ядрена война. Балтийците и поляците се страхуваха от окупация. Изведнъж историята и географията се върнаха, но не по начина, по който сме ги учили в училище. Виждаш рязка разлика в Европа не на базата на Студената война, а на границите на бившите империи".
Сред ключовите избори, които предстоят съвсем скоро, са европейските, тези в Съединените щати и Тайван, както и в самата Русия.
"Шегата е, че руснаците не избират две неща - родителите си и президента си. От друга страна това не са избори, които нямат значение. Вероятно те ще повлияят на военната стратегия".
До преговори между Русия и Украйна няма да се стигне преди президентските избори в Съединените щати, прогнозира още Иван Кръстев и призова всички:
"Трябва да станем любопитни към света, в който живеем".
Той смята, че отношението към политиците в света е станало като към електротехници.
"Част от тези хора ще трябва да взимат стратегически решения, за които не са си давали сметка, когато са влизали в политиката".
В петък хиляди протестиращи се събраха в Братислава и други словашки градове, за да протестират срещу стремежа на правителството да търси по-тесни връзки с Русия въпреки нахлуването ѝ в Украйна, предаде Франс прес. Словашкият премиер Роберт Фицо е един от малкото съюзници на Кремъл в рамките на Европейския съюз, който привлече Братислава..
В Сливен тази вечер се проведе трети протест срещу изваждането на близо 700 декара земя от Природен парк "Сините камъни" за изграждането на селищно образувание и още 12 декара от земята на бившия алпийски дом. Над 70 души застанаха зад мнението, че с тези решения на Общинския съвет и Областна администрация ще бъде нарушен екологичния баланс..
Повече от 50 тежкотоварни камиона чакат да преминат границата при Дунав мост, но опашката е преместена в района на град Бяла. Това се случва след днешното посещение на служебния премиер Димитър Главчев и министрите на транспорта и регионалното развитие, за да проверят лично как е организирано преминаването през буферните паркинги..
ЕС ще започне подготовката на стратегическо споразумение с Ливан, което е от голямо значение както за благосъстоянието на страната, така и за сигурността в по-широкия регион. Това съобщи президентът на Кипър Никос Христодулидис, който днес следобед се срещна в Бейрут с новоизбрания президент на Ливан Жозеф Аун. Необходимостта ЕС да подкрепя..
Сърбия ще преговаря с Русия и с новата администрация, която ще поеме властта в Съединените щати по-късно този месец, за да смекчи удара от санкциите, наложени днес от Вашингтон срещу основната сръбска нефтогазова компания. Това съобщи президентът Александър Вучич. САЩ наложиха най-строгите и всеобхватни санкции спрямо руския петрол Той..
Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп беше осъден на безусловно освобождаване в петък, след като беше признат за виновен по обвинения във фалшифициране на бизнес документи за прикриване на подкуп даден на бивша звезда от филми за възрастни. Присъдата срещу Доналд Тръмп е безпрецедентна в американската история. Той я чу чрез..
Властите в непризнатата Приднестровска република в Молдова обявиха, че икономиката е пред срив и удължиха извънредното положение с един месец. Прекъсването на доставките на природен газ от Русия от началото на този месец доведе до ежедневен режим на тока, отопление на дърва, затваряне на фабрики и загуба на десетки хиляди работни места,..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..